Masaż skóry głowy - dlaczego warto go wykonywać
Masowanie skóry głowy jest znany i stosowany od stuleci. Poprawia krążenie krwi, skutecznie likwiduje ból głowy i zmęczenie. Ponadto ten rodzaj masażu powoduje wzmocnienie włosów i sprawia, że są lepiej odżywione. U osób, u których nadmierne wypadanie włosów jest wywołane problemami z krążeniem, może nawet zatrzymać proces łysienia. Podczas masowania głowy, wykonujemy delikatne, okrężne ruchy samymi opuszkami palców, po czym rozstawiamy palce szeroko na skórze głowy i zbliżamy je do siebie, co będzie lekko uciskało skórę. Ten zabieg na włosy należy stosować na całą powierzchnię skóry głowy.
1. Dlaczego warto wykonywać masaz skóry głowy?
Zalet masażu głowy jest wiele, przede wszystkim uwalnia on od napięcia dnia, które powoduje duże utrudnienia w przepływie krwi. Brak dobrego ukrwienia pociąga za sobą słaby efekt odżywczy cebulek włosa, a co za tym idzie, włosy rosną słabsze i szybciej wypadają. Podczas masażu napięcie znika, a krew swobodnie krąży. Masaż głowy likwiduje ból, stan znużenia i zmęczenia oraz poprawia naszą koncentrację. Ruchy, jakie są wykonywane pozwalają usunąć złuszczający się martwy naskórek, który jeśli zalega zatyka pory, pobudza gruczoły łojowe do nadmiernej pracy.
Pod wpływem masażu wydzielane są „hormony szczęścia” – endorfiny, wprowadzające w błogi nastrój. Już niewielka praca poprzez dotyk sprawia, że włosy rosną zdrowsze i mocniejsze. Ważna jest systematyczność. Warto krótki masaż głowy wykonywać minimum co drugi dzień. Na efekty w postaci pięknych włosów trzeba troszkę poczekać, ale już po paru razach włosy powinny być bardzie odbite od nasady i dawać uczucie lekkości.
Pragnąc wymiernych efektów, warto oddać się w ręce specjalisty. Sami nie jesteśmy w stanie wymasować swojej głowy i karku w sposób prawidłowy i dokładny. Nasze indywidualne działanie powinno podtrzymywać tylko wypracowane przez profesjonalistę efekty.
2. Masaż głowy w domu
Pracując sami w domu, uciskamy opuszkami palców głowę. Ważne jest, by nie wbijać paznokci i nie szorować zbytnio powierzchni skóry podczas masażu głowy . Wykonywać można serie ucisków, poruszając się od czoła aż do karku przez środek głowy, i później stosować tę samą zasadę równolegle w kierunku uszu. Można również ruchami kolistymi podążać od górnej granicy czoła do skroni, a później do części centralnej i w dół aż do karku.
By nie doszło do niekontrolowanego poplątania włosów, należy masaż wykonywać podczas mycia szamponem lub używać oliwki, jeśli skóra nie ma tendencji do przetłuszczania, lub wody mineralnej, gdy jest taki problem. W przypadku nadmiernego przetłuszczania się skóry głowy masaż nie powinien być wykonywany zbyt długo, gdyż pobudzi on gruczoły łojowe do jeszcze intensywniejszej pracy.
Dermokosmetyki trychologiczne pozwolą specjaliście stosować odpowiednie preparaty pomocne w wykonywaniu masażu mające również składniki odżywcze , które to poprzez pobudzone krążenie są lepiej wchłaniane i przyswajalne.
3. Przygotowanie do masowania głowy
Masaż głowy należy rozpocząć od pozbycia się obumarłych włosów. Włosy należy pociągnąć palcami od nasady głowy do końcówek, będzie to wyglądało jak czesanie. Ruch trzeba powtarzać na każdej części skóry głowy. Ten sposób skutecznie wzmacnia włosy i pozwala na usunięcie nawet częściowo obumarłych włosów. Masaż głowy na porost włosów będzie skuteczny tylko wtedy, kiedy pozbędziemy się obumałych włosów. Warto zapamiętać, że nie można zostawiać na skórze głowy obumarłych, słabych włosów. Trzeba je usuwać tak szybko, jak to możliwe.
Dzięki temu z tej samej torebki włosowej wyrośnie nowy włos. Gdy martwy włos pozostanie w torebce do czasu, aż sam z niej wypadnie, wtedy z tej torebki prawdopodobnie nigdy już nie wyrośnie nowy włos. Podczas masażu skóry głowy włosy mogą wypadać bardziej niż zwykle. Wtedy nie należy przerywać zabiegu, ale częściej go stosować, aby usunąć wszystkie martwe włosy.
4. Metody masażu głowy
Ten rodzaj masażu przynosi poprawę włosów, jeśli jest stosowany dwa razy dziennie, najlepiej rano i wieczorem. Na palce nakładamy oliwę z oliwek (w przypadku skóry suchej) lub wodę mineralną (w przypadku skóry tłustej i normalnej), aby ułatwić masaż. Skórę głowy można przy masażu szczypać, delikatnie unosić, lekko drapać, uciskać oraz poruszać nią na wszystkie strony. To pomoże w usunięciu martwych włosów i pobudzi krążenie.
Masaż skóry głowy można wykonać palcami lub specjalnie skonstruowanym wibrującym przyrządem – masażerem do głowy. Dobrym pomysłem jest masowanie głowy przy każdym myciu. Taki prosty zabieg na włosy znacznie poprawi ich kondycję – poprzez poprawę krążenia krwi włosy będą bardziej dotlenione, dotrą do nich także składniki odżywcze. Masaż głowy podczas mycia ułatwia oczyszczenie skóry głowy i pozbycie się martwego naskórka. Pozbycie się martwego naskórka i zalegającego łoju odtyka pory, co z kolei zmniejsza nadmierną produkcję łoju w gruczołach.
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Do masażu mogą być wykorzystane kamienie bazaltowe, które można podgrzać. Masaż taki zbawiennie wpływa na układ nerwowy, wyciszając, likwidując napięcie i stres – jeden z głównych powodów słabych i wypadających włosów.
Masaż elektryczny skóry głowy jest zabiegiem wykonywanym w wielu gabinetach kosmetycznych. Urządzenie wywołuje prądy szybkozmienne, które powodują przekrwienie skóry, działają bakteriobójczo i wysuszająco. Natomiast ręczny masaż głowy można łączyć z równoczesnym wcieraniem leków wzmacniających włosy. Warto stosować obie techniki masażu, efekty można zaobserwować po kilku miesiącach regularnych masaży. Inny sposób na domowy masaż skóry głowy to szczotkowanie. Należy używać umiarkowanie twardej szczotki z naturalnego włosia.
Szczotkowanie powoduje przekrwienie skóry głowy, a także rozprowadza warstwę łoju na skórze i usuwa z niej kurz oraz inne zanieczyszczenia. Szczotkować należy włosy grube, normalne i suche, natomiast szczotkowanie włosów tłustych może spowodować ich częstsze przetłuszczanie się. Trzeba pamiętać o częstym myciu szczotki, aby ponownie nie nanosić na skórę głowy brudu i kurzu.