Trwa ładowanie...

Maść na wrastające paznokcie

Avatar placeholder
Ewelina Stanios 06.04.2023 17:59
Maść na wrastające paznokcie
Maść na wrastające paznokcie

Wrastające paznokcie rozwijają się najczęściej jako konsekwencja nieprawidłowo obciętych paznokci, czyli zbyt krótkiego lub nieprawidłowego obcinania bocznych rogów paznokcia. Ta z pozoru błaha czynność ma bardzo poważne konsekwencje, ponieważ wrastające paznokcie nie tylko wyglądają nieestetycznie, ale przede wszystkim są źródłem dotkliwego bólu i w większości przypadków kończą się antybiotykoterapią, a następnie interwencją chirurgiczną. W walce z tą przykrą dolegliwością przyda się maść na wrastające paznokcie.

spis treści

1. Przyczyny wrastania paznokci

Nieprawidłowo obcięte paznokcie to tylko jedna z przyczyn wystąpienia choroby. Wrastające paznokcie mogą rozwijać się bowiem jako efekt:

  • zmian genetycznych,
  • skaleczenia wału paznokciowego,
  • nieprawidłowego wycięcia naskórka,
  • noszenia zbyt wąskiego obuwia,
  • nawracającej grzybicy.
Zobacz film: "10 urodowych trików, które musisz znać"

Najczęstszą postacią choroby są wrastające paznokcie u stóp, szczególnie u dużego palca, gdyż tam paznokieć jest najtwardszy i najmocniej wbija się w skórę.

2. Leczenie wrastających paznokci

Istnieje kilka sposobów na wrastające paznokcie. Oczywiście najważniejsza jest profilaktyka, która polega na prawidłowym obcinaniu paznokcia. Nie wolno wycinać zewnętrznych rogów paznokcia, a tym bardziej wyrywać wyciętych części cążkami. Brzeg płytki paznokciowej najlepiej jest spiłować za pomocą pilniczka.

Profilaktyka wrastających paznokci będzie dotyczyła także unikania noszenia ciasnych skarpetek i butów z wąskimi noskami. Najlepszy i najbezpieczniejszy sposób na wrastające paznokcie to leczenie chirurgiczne, poprzedzone antybiotykoterapią. Do niedawna praktykowano usunięcie całego paznokcia, obecnie usuwa się jego zmieniony fragment i dokonuje oczyszczenia. Po wykonaniu zabiegu lekarz nakłada na paznokieć opatrunek z antybiotykiem, zaś szwy zdejmowane są po 7-10 dniach.

Inną metodą na wrastające paznokcie jest zabieg laserowy. Jest on mniej bolesny, ale niestety grozi nawrotami bolesnej dolegliwości. Chirurgiczna korekta wrastającego paznokcia w prywatnych gabinetach nie przekracza 200 złotych.

3. Sposoby na wrastające paznokcie

Różnorodne maści na wrastające paznokcie dostępne są zarówno w sklepach kosmetycznych, jak i aptekach. Maść taka ma zazwyczaj konsystencję żelu i stosuje się ją do zmian wywołanych grzybicą. Służy do odbudowy zniszczonej płytki paznokcia. Zanim maść zostanie nałożona na zmianę grzybiczą na paznokciu, należy dokładnie oczyścić go i za pomocą odpowiednich frezów diamentowych zeszlifować zniszczoną przez grzybicę płytkę paznokcia. Po nałożeniu pierwszej warstwy oczekujemy na zastygnięcie, po czym nakładamy kolejną warstwę i osuszamy. Po zastygnięciu formujemy kształt paznokcia za pomocą odpowiedniego frezu. Maść na wzrastające paznokcie jest zazwyczaj dostępna w trzech kolorach: bezbarwnym, różowym i opalizującym. W przypadku zmian grzybiczych najodpowiedniejszy jest przezroczysty żel.

Jeśli wrastający paznokieć powoduje niewielki ból, można usunąć go bez udziału chirurga w gabinecie kosmetycznym. Wtedy na paznokieć zakłada się specjalną klamrę, która umożliwia formowanie odpowiedniego kształtu paznokcia. Spośród domowych metod na wrastające paznokcie, skuteczne bywa moczenie stóp w ciepłej wodzie, do której dodaje się płatki mydlane. Zabieg przynosi ulgę tylko wtedy, gdy schorzenie nie przyjęło jeszcze zaawansowanej postaci.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze