Maseczki na włosy - kondycja włosów, regeneracja, problemy z włosami
Maseczki na włosy skutecznie regenerują i odżywiają matowe i zniszczone kosmyki. Niektóre z maseczek na włosy można przygotować samodzielnie w domu. Niejednokrotnie domowe maseczki na włosy są o wiele bardziej skuteczne niż gotowe kosmetyki, a na pewno nie tak kosztowne. Maseczki stosowane bezpośrednio na skórę głowy mają duże znaczenie dla poprawy kondycji włosów. Po umyciu włosów maseczkę należy delikatnie wetrzeć we włosy, głowę okręcić ręcznikiem, odczekać kilka minut, a następnie włosy obficie spłukać wodą. Regularne stosowanie maseczek na włosy to gwarancja zdrowych włosów.
1. Jak poprawić kondycję włosów
Włosy są bardzo wrażliwe na czynniki zewnętrzne, takie jak np. wiatr, mróz czy promieniowanie słoneczne, a także na czynniki wewnętrzne, takie jak np. zmiany hormonalne. Matowe, zniszczone i rozdwojone włosy można regularnie „zasilać” składnikami odżywczymi pochodzącymi z zewnątrz poprzez stosowanie maseczek. Na kondycję włosów wpływa jednak nie tylko właściwa pielęgnacja skóry głowy, ale także odpowiednia dieta i dostarczanie organizmowi wraz z pożywieniem niezbędnych substancji odżywczych. Gdy dochodzi do niedoboru lub braku makro- i mikroelementów w organizmie, warto wspierać się suplementami diety.
Czytaj więcej
Preparaty wielowitaminowe z minerałami zapobiegają wielu problemom z włosami, takim jak wypadanie włosów czy rozdwajanie się końcówek. By mieć mocne i lśniące włosy, od czasu do czasu warto nałożyć na włosy odżywczą maseczkę. Maski do włosów dostępne w drogeriach i aptekach są zwykle dostosowane do rodzaju włosów. Jeśli jednak chcesz zadbać o włosy domowymi sposobami, możesz maseczkę na włosy wykonać samodzielnie w domu. Poniżej znajdziesz kilka przepisów na maseczki do włosów domowej roboty.
2. Maseczki regenerujące na włosy
- Maseczka na włosy z olejku rycynowego i nafty – wymieszaj trzy łyżki nafty kosmetycznej z łyżką oleju rycynowego i z trzema łyżkami dowolnej odżywki do włosów. Powstałą papkę wetrzyj w wilgotne włosy. Włosy zawiń w ręcznik lub nałóż czepek, by pod wpływem ciepła składniki maski wniknęły w strukturę włosów. Maskę na włosach pozostaw na co najmniej 30 minut na głowie. Umyj włosy dokładnie szamponem. Do ostatniego płukania włosów użyj wody z sokiem z cytryny. Niektóre osoby skarżą się, że po zastosowaniu maseczki z naftą włosy stają się ciężkie i wyglądają jakby były tłuste. Często jest to efekt niedokładnego spłukania włosów.
- Maseczka na włosy z jogurtu, miodu i żółtka – wymieszaj ze sobą dwie łyżki jogurtu naturalnego, jedną łyżkę pszczelego miodu i jedno żółtko jajka. Tak przygotowaną maseczkę na włosy nałóż na umyte, jeszcze wilgotne włosy. Głowę owiń czepkiem i ręcznikiem. Po upływie 15 minut maskę zmyj z włosów ciepłą wodą.
- Maseczka na włosy z olejku kokosowego – odrobinę olejku kokosowego lekko podgrzej w małym naczynku na kuchence. Ciepły olejek wetrzyj w skórę głowy i obficie nałóż na całe włosy. Maseczka na włosy z olejku kokosowego przyspiesza wzrost włosów i pomaga przy problemach z łysieniem. Włosy zawiń w folię i okręć ręcznikiem. Turban na głowie pozostaw na dwie godziny, a najlepiej na całą noc. Po przebudzeniu się umyj włosy dwukrotnie szamponem.
- Maseczka na włosy z oliwy z oliwek i żółtka – jest to tzw. maseczka majonezowa, ponieważ jej konsystencja przypomina gęsty majonez. Połącz ze sobą dwa żółtka jajek i dwie łyżki oliwy z oliwek. Miksturę rozsmaruj na włosach, nałóż czepek i pozostaw na głowie na godzinę. Po tym czasie umyj włosy szamponem i spłucz obficie wodą.
- Maseczka na włosy z jajek – weź kilka jajek i oddziel od siebie białko od żółtka. Białko ubij na sztywną pianę, a następnie połącz z żółtkiem. Powstałą masę rozprowadź równomiernie na wilgotnych włosach i wmasuj w skórę głowy. Na koniec owiń włosy folią i ręcznikiem. Maskę spłucz wodą po upływie 30 minut.
3. Problemy z włosami
Na mocno zniszczone i przesuszone włosy, zwłaszcza na końcach, idealne są maseczki na włosy z jedwabiem, olejkiem jojoba i z olejkiem kokosowym. Gdy występuje problem z wypadaniem włosów, sprawa się trochę komplikuje. Wypadanie włosów zawsze oznacza jakieś zdrowotne kłopoty. Maseczki do włosów na pewno nie pomogą, gdy przyczyną łysienia jest choroba tarczycy. Nadczynność tarczycy powoduje, że włosy stają się dziwnie śliskie, z kolei niedoczynność tarczycy sprzyja puszeniu się czupryny. Włosy stają się przesuszone i „sianowate”. Jeśli wypadanie włosów uwarunkowane jest zaburzeniami hormonów tarczycowych, żadne maseczki, odżywki ani inne działania zewnętrzne nie pomogą. W takich przypadkach konieczne jest leczenie choroby podstawowej.
Na inne problemy z włosami, poza chorobami tarczycy, maseczki do włosów są jak najbardziej wskazane. Włosom nie zaszkodzą na pewno maski z dodatkiem witamin A oraz E. Warto do nich dodawać nafty kosmetycznej albo olejków, które nawilżają włosy i odżywiają je od wewnątrz. Mycie włosów można kończyć płukaniem zimną, najlepiej zakwaszoną wodą, która sprawia, że zamykają się łuski włosów, a same kosmyki stają się sprężyste i błyszczące. Działanie masek do włosów można wzmocnić sauną. Sauna do włosów skutkuje lepszym wchłanianiem się składników kosmetyków.