Trwa ładowanie...

Maty do judo

Maty do judo powinny być zgodne z europejskim standardem. Przy wyborze mat należy kierować się również certyfikatami. Godny zaufania jest certyfikat Instytutu Sportu oraz Europejskiej Unii Judo. Dobrym sprzedawcą jest ten, który dostarcza maty do judo do jednostek szkoleniowych policji lub wojska. Niektórzy sprzedawcy udostępniają listę referencji i klientów. Kupując matę do judo u takiego sprzedawcy, mamy pewność, że towar wykonany jest z materiałów najlepszej jakości.

Zobacz film: "Wing Tsun Kung Fu - obrona przed dwoma napastnikami"

spis treści

1. Historia judo

Twórcą tego sportu walki jest profesor nauk politycznych i ekonomii Jigoro Kano. Gdy miał 20 lat, Kano był niepozornym, szczupłym młodzieńcem. Wielu jego znajomych drwiło z jego budowy ciała. Z czasem Kano zaczął trenować jujitsu. Już po rocznym treningu zdobył mistrzowski pas. Japończyk wprowadzał nowe chwyty i dopracowywał znane mu już tec hniki. Dwudziestodwuletni Japończyk prowadził treningi w stworzonej przez siebie szkole. Uczył opracowanych przez siebie technik. Tak powstała pierwsza na świecie szkoła judo. Początkowo ten rodzaj sztuki walki określano jako Kano Jiu-Jitsu, na cześć jej twórcy.

Sztuka walki judo zyskała popularność przed pierwszą wojną światową. Szkoły judo powstały wtedy w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Francji, Kanadzie, Indiach, Rosji, Chinach i Korei. ****Techniki judo uczyło się rosyjskie wojsko oraz tajna policja. W 1964 roku judo stało się dyscypliną olimpijską dla mężczyzn, a w 1988 roku także dla kobiet. Sport ten do tej pory należy do jednych z najpopularniejszych sportów walki na świecie.

2. Maty tatami

Judo trenowane jest na specjalnych matach. Mata składa się z trzech warstw łączonych specjalnym klejem. Pierwsza warstwa jest lateksowa i antypoślizgowa, drugą stanowią wypełniacze z pianki, a trzecia to warstwa wierzchnia, wykonana z winylu. Trwałość i wytrzymałość materaca zapewnia klejona powierzchnia. Materac do judo powinien być odporny na uszkodzenia mechaniczne oraz zapewniać łatwość i swobodę poruszania się. Dobra mata do judo ma gumę antypoślizgową, dzięki której materac nie porusza się po podłożu. Warto zwracać uwagę na klej wykorzystany do połączenia warstw maty. Powinien być bezrozpuszczalnikowy, co zapewni wysoką jakość połączeń. Klej powinien spełniać wysokie wymogi zdrowotne i nie powodować alergii. Mata do judo kosztuje od 150 do 300 złotych, w zależności od jej wymiarów.

3. Pianki do maty

Sztuki walki trenowane na matach zazwyczaj opierają się na ćwiczeniu padów, rzutów, dźwigni oraz duszeń. Właśnie z tego powodu maty powinny być miękkie, aby złagodzić upadek ćwiczącego i nie narażać go na kontuzje. Dlatego tak istotne znaczenie ma wypełnienie materaca, czyli pianka. Większość sprzedawców oferuje dostosowanie pianki do indywidualnych potrzeb klienta. Pianki mogą mieć dowolną twardość i sprężystość. Pokrycie maty musi być wykonane z najlepszych tkanin. Niestety polskie tworzywa pokrywające materace nie dorównują jeszcze jakości tkanin zachodnich. Przy wyborze należy kierować się tym, czy mata jest niepalna i jaka jest jej odporność na ścieranie oraz czy zachowuje wysoką plastyczność.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.