Trwa ładowanie...

Melaya Leff

Melaya Leff to radosny i żywiołowy taniec brzucha. Wyróżnia się dwie, odrobinę różniące się jego wersje – jedna wywodzi się z Kairu, druga z Aleksandrii w Egipcie. Do tego charakterystycznego tańca używa się dużej wełnianej chusty, która może być ciasno zawiązana, zwiewnie założona lub jedynie trzymana w rękach, by odsłonić kobiecą figurę. Chusta może być także wykonana z syntetycznych materiałów przyozdobionymi cekinami.

Zobacz film: "Wysiłek fizyczny - codzienna aktywność"

1. Co to jest Melaya Leff?

Melaya Leff jest odmianą tańca orientalnego, który ma na celu wyrażenie przemian mających miejsce w Egipcie w XX wieku, polegających na otwarciu się na Zachód i nowoczesność. Jest to taniec swobodny i nienawiązujący do tradycji, stanowi odmianę tańca brzucha. W Melaya Leff tancerka odgrywa rolę figlarnej młodej dziewczyny, która bawi się chustą. Podkładem muzycznym może być muzyka beledi. Tancerka to kobieta wabiąca marynarzy znad nadbrzeża. Aleksandria, skąd wywodzi się ten taniec orientalny, jest miastem portowym, zatem scena taneczna stanowiła widowisko głównie dla rybaków. Mężczyźni siedzą natomiast na ulicy obok kawiarni, pijąc napoje i paląc fajki wodne, a kobiety walczą o ich uwagę swobodnymi ruchami. Następnie mężczyźni i kobiety mogą tańczyć wspólnie. Męski strój do tańca to czarne spodnie, sweter, kolorowa marynarka i biała rybacka czapka.

2. Strój do Melaya Leff dla kobiety

Tancerka ma na sobie obcisłą, krótką sukienkę i buty na wysokim obcasie (pantofelki z pomponami). Prostokątna, czarna chusta jest obwiązana wokół jej ciała; odsłanianie i zasłanianie chustą kobiecej sylwetki, zarzucanie jej na ramiona to główny punkt widowiska. Podczas tańca dozwolone jest nawet żucie gumy i robienie z niej balonów. Ważnym elementem stroju jest także kolorowa chusta z pomponami zawiązana na głowie. Tancerka ma odegrać w tańcu postać kokietującej mężczyzn kobiety. Stąd to zalotne zasłanianie i odkrywanie ciała czarną obszerną chustą. Chusta symbolizuje skromność. W Egipcie tancerki orientalne mogą zatańczyć taniec Melaya Leff podczas folklorystycznej części przedstawienia, lecz często robią to, nie przebierając się w orientalny strój. Strój do tańca z chustą znacznie różni się od tradycyjnego ubrania, w którym kobiety wykonują taniec brzucha.

Dosłowne tłumaczenie słów „Melaya Leff” oznacza tyle, co „ zawinięta w chustę”. Ten dziwny taniec, dość nietypowy, ma tak naprawdę mało wspólnego z folklorem egipskim. Można go raczej określić jako taniec miejski, głównie aleksandryjski, który nawiązuje do przemian, jakie zaszły w Egipcie w latach dwudziestych XX wieku – zachłyśnięcie się nowościami Zachodu i chęć podążania za nimi. Melaya Leff to jeden z najbardziej interesujących tańców egipskich. Dlatego cieszy się tak dużą popularnością w kraju, z którego się wywodzi. Głównie tańczony jest w stolicy Egiptu – Kairze, a także w Aleksandrii. Zdobywa jednak coraz większą popularność. Ze względu na przemiany zachodzące w rozwoju stylów tanecznych, również i Melaya Leff podlega ciągłym zmianom, ewoluuje. Warto jednak zapoznać się z tym, co proponują inne tradycje i państwa.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.