Trwa ładowanie...

Mikrodermabrazja to mechaniczne złuszczanie naskórka. Rodzaje i przeciwwskazania do mikrodermabrazji

Zabieg mikrodermabrazji polega na stopniowym złuszczaniu górnych warstw naskórka.
Zabieg mikrodermabrazji polega na stopniowym złuszczaniu górnych warstw naskórka. (iStock)

Mikrodermabrazja to zabieg, który poprawia funkcjonowania skóry oraz pomaga radzić sobie z różnymi problemami skórnymi. Zabieg polega na kontrolowanym wytworzeniu podciśnienia. Uwalniane z dużą prędkością mikrokryształki padają na powierzchnię skóry, usuwając z niej martwe komórki naskórka oraz wszelkie zanieczyszczenia. Usunięty materiał odsysany jest następnie do oddzielnego pojemnika. Dzięki temu zabiegowi poprawi się elastyczność twojej skóry, zostanie ona zregenerowana, komórki będą lepiej odżywione. Ponadto skóra wzmocni swoją zdolność obronną i poprawi się produkcja kolagenu i elastyny. Sprawdź, jakie są rodzaje mikrodermabrazji i jakie są przeciwwskazania do jej stosowania.

spis treści

1. Charakterystyka zabiegu mikrodermabrazji

Mikrodermabrazja polega na stopniowym złuszczaniu górnych warstw naskórka, co przyczynia się do zintensyfikowanej produkcji nowych pełnowartościowych komórek. Komórki te migrują do góry, zastępując komórki uszkodzone.

Podczas zabiegu za pomocą próżni zostaje utworzone podciśnienie, które uruchamia strumień z substancją aktywną. Uderza on o powierzchnię skóry za pomocą specjalnego urządzenia. Można je przesuwać po skórze i w ten sposób usuwać górne warstwy naskórka.

W tym samym czasie zrogowaciały naskórek zostaje wessany do oddzielnego pojemnika. Mikrodermabrazja jest kontrolowanym zabiegiem, ponieważ specjalnie dla ciebie dobierana jest głębokość peelingu i miejsce jego wykonania. Właśnie dlatego ten rodzaj peelingu jest bezpieczny.

Zobacz film: "Mikrodermabrazja"

2. Rodzaje zabiegu

Istnieją trzy rodzaje mikrodermabrazji: diamentowa, korundowa i tlenowa.

2.1. Mikrodermabrazja diamentowa

Polecana jest osobom z delikatną, wrażliwą i skłonną do zmian alergicznych skórą. W trakcie tego zabiegu wykorzystuje się głowicę diamentową, którą przesuwa się po skórze za pomocą metalowej końcówki, pełniącej rolę "odkurzacza" zbierającego usunięty naskórek.

Sam zabieg trwa około godziny i jest zupełnie bezbolesny, ponieważ naskórek nie zawiera zakończeń nerwowych. Skóra staje się gładka i wolna od podrażnień. Mikrodermabrazja diamentowa jest metodą bezpyłową, dlatego nie pozostawia śladów proszku na skórze.

2.2. Mikrodermabrazja korundowa

Jest to zabieg zbliżony do mikrodermabrazji diamentowej. Różnica polega na zastosowaniu mikronizowanych kryształków glinu zamiast diamentu. W celu starcia obumarłego naskórka organiczny proszek wypychany jest z urządzenia pod dużym ciśnieniem, co daje obraz "burzy piaskowej" na skórze.

Zaletą tej metody jest stymulacja głębszych warstw skóry do produkcji elastyny i kolagenu, odpowiedzialnych za jej jędrność.

Urządzenie, którym wykonuje się zabieg skonstruowane jest z dwóch końcówek: jedna usuwa martwy naskórek i zanieczyszczenia, druga zaś zasysa złuszczony materiał.

Mikrodermabrazja korundowa trwa około godziny, jednakże w przeciwieństwie do mikrodermabrazji diamentowej skóra może być zaczerwieniona jeszcze kilka godzin po jej zakończeniu.

Zabieg ten jest polecany osobom z szerokimi porami oraz przebarwieniami na skórze. Będąc zabiegiem silniejszym w swym działaniu od mikrodermabrazji diamentowej, efekty długoterminowe są lepsze. Jednakże bez zastosowania odpowiedniej terapii pozabiegowej, np. w postaci kremu regenerującego, proces gojenia może być wydłużony.

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:

Wszystkie odpowiedzi lekarzy

2.3. Mikrodermabrazja tlenowa

Metoda ta łączy w sobie tlen z solą fizjologiczną. Oprócz złuszczania naskórka pomaga w pozbyciu się zalegających na skórze i w porach zanieczyszczeń, odpowiedzialnych za powstawanie zaskórników, krost i wszelkich stanów zapalnych skóry.

W tej metodzie to tlen wyrzucany jest z urządzenia pod wysokim ciśnieniem. Dzięki zastosowaniu tlenu skóra po zabiegu jest bardziej dotleniona i odżywiona. Warto wykonać mikrodermabrazję tlenową wiosną i latem, kiedy po pochmurnej jesieni i srogiej zimie skóra pozbawiona jest prawidłowej ochrony.

Zaletą mikrodermabrazji jest, oprócz złuszczenia naskórka i usunięcia zanieczyszczeń, efekt odmłodzenia i wygładzenia zmarszczek.

Jest to skuteczna i bezpieczna metoda proponowana szczególnie kobietom po 40. roku życia. Cała kuracja trwa około tygodnia, podczas którego zabieg powtarzany jest 1 lub 2 razy. Warto powtórzyć go po 3 miesiącach.

Zobacz także

3. Zalety mikrodermabrazji

Mikrodermabrazja jest jedną z wielu metod mechanicznego złuszczania naskórka. Jednak w porównaniu do peelingów chemicznych, dermabrazji czy laseroterapii jest obarczona najmniejszym ryzykiem powikłań, takich jak zbyt głębokie bądź nierównomierne złuszczanie, przebarwienia czy blizny. Wszystko dlatego, że podczas mikrodermabrazji proces złuszczania jest stopniowy. Specjaliści wymieniają także inne zalety mikrodermabrazji:

  • jest bezbolesna
  • jej efekty widoczne są od razu
  • po jej zakończeniu można od razu wrócić do życia codziennego

4. Wskazania do wykonania

Wskazaniem do mikrodermabrazji jest:

  • starzenie skóry
  • fotostarzenie
  • zrogowacenia
  • prosaki
  • zagłębienia i nierówności skóry
  • zmarszczki
  • przetłuszczanie się skóry
  • rozstępy
  • blizny pourazowe
  • blizny po trądziku
  • rozszerzone pory
  • wiotkość skóry

Ponadto mikrodermabrazja stanowi idealny podkład dla zabiegów laserowych, tj.

5. Jakie są przeciwwskazania do wykonania mikrodermabrazji?

Przeciwskazaniem do mikrodermabrazji są:

  • zakażenia skóry (wirusowe, takie jak brodawki, opryszczka, mięczak zakaźny; bakteryjne, takie jak liszajec zakaźny, figówka gronkowcowa; grzybicze)
  • trądzik krostkowy
  • trądzik różowaty
  • nadżerki
  • nowotwory
  • znamiona skórne
  • naczyniaki jamiste (ryzyko wzrostu)
  • skłonność do powstawania blizn przerosłych
  • terapia przeciwtrądzikowa doustną izotretynoiną - należy zachować odstęp 6-miesięczny.

Nie ma także przeciwwskazań do jej zastosowania u osób opalonych oraz ze skórą płytko unaczynioną (ze skłonnością do teleangiektazji).

Przed zabiegiem należy na co najmniej 5 dni zaniechać stosowania chemicznych kremów do depilacji, woskowania czy używania szorstkich gąbek, które mogą naruszyć skórę i wywołać podrażnienia pozabiegowe.

6. Działania niepożądane

Działania niepożądane mikrodermabrazji zdarzają się niezwykle rzadko. Jeśli już wystąpią, ograniczają się do

  • niewielkiego podrażnienia z uczuciem pieczenia
  • świądu
  • mrowienia

Zdarza się, że osoby o bardzo wrażliwej skórze skarżą się na krótko trwający rumień i nadwrażliwość skóry.

Niezależnie od wystąpienia działań niepożądanych kluczową rolę w sukcesie terapii odgrywa właściwa pielęgnacja skóry. Zastosowanie odpowiedniego preparatu medycznego podnosi skuteczność mikrodermabrazji i wydłuża jej efekt końcowy.

7. Czy można wykonać mikrodermabrazję w czasie ciąży?

Nie udowodniono szkodliwego wpływu mikrodermabrazji na przebieg ciąży, w związku z tym nie ma przeciwwskazań do jej stosowania u kobiet spodziewających się dziecka.

Warto wiedzieć, że mikrodermabrazja pozostaje też bez wpływu na menstruację.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze