Trwa ładowanie...

Mity na temat urody

Avatar placeholder
14.01.2016 13:09
Mity na temat urody
Mity na temat urody

Każda z nas spotkała się z dobrymi radami na temat urody. Być może mama lub koleżanka ostrzegała cię przed goleniem nóg, które powoduje wyrastanie grubszych włosków? Zapewne niejedna ciotka lub kuzynka doradzały nałożenie na włosy majonezu, by je wzmocnić? Takich „złotych” rad jest wiele, jednak nie wszystkie mają coś wspólnego z prawdą. Które stwierdzenia na temat urody to zwykłe mity, a które to perełki godne uwagi?

spis treści

1. Najczęstsze mity o urodzie

Wiele kobiet w wieku dojrzałym słyszy od swoich matek lub ciotek, że wyrywanie siwych włosów spowoduje pojawienie się większej ich ilości. Specjaliści uspokajają jednak, że siwizna to naturalna oznaka starzenia, a jej wystąpienie nie ma związku z usuwaniem pojedynczych siwych włosów. Niektóre kobiety siwieją wcześniej, inne później. Rzeczywiście, po wyrwaniu siwych włosków może wydawać się, że pojawia się ich znacznie więcej, ale takie wrażenie jest spowodowane większym wyczuleniem na kolejne siwe włosy. Nieprawdą jest również stwierdzenie, że włoski odrastające po goleniu są grubsze. Mimo iż wyglądają na mocniejsze, bierze się to z faktu, że maszynka tnie je blisko powierzchni skóry, w miejscu, w którym są grubsze. Gdy włoski odrastają, najszersza ich część jest na górze, ale nie oznacza to bynajmniej, że włoski są grubsze.

Czytaj więcej

Zobacz film: "Domowe sposoby na włosy - maseczki"

Jeśli zdarza ci się dotykać skóry twarzy kostką lodu w nadziei, że twoje pory staną się mniejsze, tracisz tylko czas. Specjaliści są zgodni, że nic nie jest w stanie ich zmniejszyć. Rozmiar porów jest uwarunkowany genetycznie, a niska temperatura lodu w niczym nie pomaga. Podobnie nieskuteczne jest nakładanie na twarz piwa przed opalaniem się. Wiele osób aplikuje złocisty napój, licząc na to, że dzięki temu po kąpieli słonecznej ich skóra będzie miała złoty odcień. Tak się jednak nie dzieje. Lepszym pomysłem jest unikanie ekspozycji słonecznej i korzystanie z delikatnych samoopalaczy.

Kobiety poświęcają dużo uwagi swoim nogom, nic więc dziwnego, że istnieje wiele dobrych rad, jak sprawić, by były piękne i zdrowe. Popularną, lecz niestety zupełnie chybioną wskazówką jest niezakładanie nogi na nogę, krzyżowanie nóg ma bowiem przyczyniać się do żylaków. Jest to jednak nieprawdą – skłonność do tej dolegliwości jest w dużej mierze dziedziczna. Trzeba jednak przyznać, że zakładanie nogi na nogę może pogorszyć stan i wygląd nóg u kobiet, które mają żylaki. Nie należy wierzyć także osobom, które twierdzą, że mycie zmęczonych stóp powoduje obrzęk żył. Żyły są opuchnięte właśnie wtedy, gdy stopy są zmęczone – jest to naturalna reakcja obronna organizmu. Wówczas moczenie stóp w ciepłej wodzie jest wskazane, by poprawić krążenie krwi w dolnych partiach ciała.

2. Dobre rady dla każdej kobiety

Mitów na temat urody jest znacznie więcej niż prawdziwych dobrych rad, dlatego warto ostrożnie podchodzić do tego, co mówią inni. Niektóre wskazówki mogą wydawać się śmieszne, ale w praktyce sprawdzają się, czego przykładem jest odżywka na włosy z majonezu. Dobrej jakości naturalny majonez zawiera olej i jaja, które są bogate w kwasy tłuszczowe oraz białko. Takie połączenie doskonale odżywia włosy. Dużym zaskoczeniem mogą być również niezbyt znane właściwości pasty do zębów. Niewielka jej porcja może skutecznie wysuszyć pryszcze i przyspieszyć ich gojenie. Takie działanie jest spowodowane zawartością mentolu w paście. Niestety, składnik ten może podrażniać skórę twarzy, dlatego w razie wystąpienia krostek lepszym wyborem od pasty do zębów jest maść na trądzik.

Nie wszystkie dobre rady na temat urody są użyteczne. Część z nich to mity bez większego związku z rzeczywistością. Niektóre wskazówki są jednak godne uwa

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze