Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Dr n. med. Szymon Kujawiak

Naciągnięcie mięśni

Avatar placeholder
Anna Świeboda 14.09.2017 14:03
Naciągnięcie mięśni
Naciągnięcie mięśni (Zdjęcie mężczyzny trzymającego się za kark / Shutterstock)

Ból mięśni może oznaczać, że doszło do ich naciągnięcia lub nawet naderwania. Jest to bardzo częsta kontuzja, zwłaszcza wśród sportowców. Zazwyczaj dochodzi do niej w wyniku nadmiernego przeciążenia mięśni, które nie zostały przygotowane na wysiłek fizyczny. Wśród tego typu urazów można wyróżnić naciągnięcie mięśni barku, pleców i uda. Aby im zapobiec, warto przed ćwiczeniami wykonać krótką rozgrzewkę, która przygotuje mięśnie na intensywną pracę.

spis treści

1. Przyczyny i symptomy urazów mięśni

W wyniku nadmiernego naciągnięcia mięśnia dochodzi do zerwania jego włókien. Zwykle zachodzi to w miejscu, w którym mięsień łączy się z tkanką łączną ścięgna. Podobny uraz ma zazwyczaj miejsce w rezultacie bezpośredniego uderzenia w mięsień, może zdarzyć się również w wyniku nagłego ruchu lub dźwignięcia. Objawem naciągnięcia jest ostry ból mięśni, któremu może towarzyszyć krwiak, w przypadku gdy doszło również do uszkodzenia naczyń krwionośnych. Miejsce urazu jest wrażliwe na dotyk, a ruch jeszcze bardziej potęguje ból. Ból ma charakter kłujący, punktowy, przy czym na skutek ucisku ma tendencję do nasilania się.

Naciągnięcia mięśni sprawiają ból przy poruszaniu kończyną, należy zastosować zimny okład, np. lód czy kompres, ucisk, np. opaska elastyczna, uniesienie kończyny i odpoczynek. W diagnostyce bardzo pomocne jest USG, pomoże uwidocznić krwiak, który czasem wymaga opróżnienia.

Zobacz film: "Jak uniknąć skurczów mięśni?"

Jak zachować się w przypadku wystąpienia powyższych symptomów? Przede wszystkim do bolącego miejsca przyłóż okład. Powinien być zimny. Zwykle w ciągu 24 godzin dolegliwości zmniejszają się, wówczas można użyć ciepłego okładu. Część ciała dotknięta naciągnięciem powinna być w miarę możliwości mało używana. Jeżeli w miarę upływu czasu ból będzie się nasilał, wizyta u lekarza to konieczność.

2. Profilaktyka i leczenie kontuzji mięśnia

Urazom mięśni można zapobiec poprzez odpowiednie przygotowanie do wysiłku fizycznego.

Najbardziej podatne na kontuzje są napięte, nierozciągnięte i słabe mięśnie, dlatego też nigdy nie należy rozpoczynać treningu bez rozgrzewki. Nie wolno również kontynuować intensywnych ćwiczeń pomimo znacznego przemęczenia mięśni. Osoby, które uprawiają sport mogą zabezpieczyć się przed naciągnięciem mięśni dzięki regularnym ćwiczeniom rozciągającym i wzmacniającym mięśnie.

Jak wygląda postępowanie w przypadku kontuzji mięśnia? Naciągnięty mięsień wymaga odpowiedniego postępowania, dlatego też w razie podejrzenia urazu należy zgłosić się do lekarza. Specjalista zbada miejsce kontuzji i zleci badanie rentgenowskie, które pozwoli wykluczyć ewentualne złamanie. Naciągnięcia mięśni ocenia się w skali od 1 do 3, przy czym 1 oznacza łagodny uraz, natomiast 3 jest poważnym naderwaniem mięśnia, którego leczenie może trwać wiele miesięcy. Leczenie kontuzji mięśni wymaga przede wszystkim wypoczynku i ograniczenia aktywności. Warto również zastosować okłady z lodu i opatrunek z bandaża elastycznego. Na ból mięśni najlepsze będą dostępne bez recepty leki przeciwbólowe.

Naciągnięcie mięśni jest dość bolesne, jednak zazwyczaj szybko się leczy. Najważniejszą zasadą jest zrezygnowanie z treningów do czasu pełnego wyzdrowienia, gdyż w przeciwnym razie kontuzja łatwo się odnawia. Warto także zadbać o profilaktykę. Starannie wykonywane ćwiczenia rozciągające pomagają uniknąć nieprzyjemnych urazów mięśni.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze