Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Dr n. med. Szymon Kujawiak

Naciągnięcie więzadeł

Avatar placeholder
22.03.2017 23:27
Naciągnięcie więzadeł
Naciągnięcie więzadeł (Zdjęcie kontuzji nogi / Shutterstock)

Jednym z najpowszechniejszych urazów jest naciągnięcie więzadeł i ścięgien. Najczęściej ulegają im sportowcy i aktywne fizycznie osoby. Objawy naciągnięcia więzadeł to zwykle silny ból i ograniczenie zakresu ruchu. Na szczęście, proces gojenia się naciągniętych więzadeł przebiega stosunkowo szybko, jeśli postępuje się we właściwy sposób. Mimo tego w razie naciągnięcia więzadeł warto zawsze zasięgnąć opinii lekarskiej, aby upewnić się co do charakteru urazu.

spis treści

1. Przyczyny i symptomy naciągnięcia więzadeł

Nie każdy wie, co to są więzadła. Otóż więzadła to struktury spajające kości, umożliwiające wykonywanie ruchów. Są one dość elastyczne, jednak nie mogą się za bardzo rozciągać. Podczas urazu lub upadku więzadła mogą się naderwać lub wystrzępić, w wyniku czego pojawia się stan zapalny. Jego zadaniem jest naprawienie uszkodzenia, a objawia się to bólem, ociepleniem miejsca urazu, opuchlizną i unieruchomieniem stawu. Naciągnięcie lub naderwanie więzadeł to zwykle wynik nadmiernego napięcia mięśni, ścięgien i więzadeł. Może do tego dojść podczas: wypadku samochodowego, upadku, a także skręcenia. Główny symptom naciągnięcia więzadeł to krwiak wewnątrz lub na zewnątrz stawu. U pacjenta pojawia się obrzęk, poszerzenie obrysów stawu, zasinienie okolicy stawu (występuje bezpośrednio po doznanym urazie lub w ciągu kilku kolejnych godzin), ból, który nasila się przy wykonywaniu ruchów, a także zaburzenie chodu (jeśli doszło do naciągnięcia w więzadłach nogi) oraz ograniczenie zakresu ruchów w danym stawie.

Uszkodzenia więzadeł to bardzo częsty uraz. Są 3 stopnie uszkodzenia. Jeżeli po urazie występuje niewielki obrzęk, można poruszać palcami czy stanąć na nodze, wystarczy zastosować zimne okłady (lód czy kompres), unieruchomić miejsce ortezą czy opaską elastyczną na 1–2 tygodnie. W poważniejszych przypadkach trzeba zgłosić się do lekarza w celu wykonania RTG, możliwe będzie zastosowania mocniejszego unieruchomienia lub nawet zabiegu operacyjnego.

Zobacz film: "Metody minimalizowania dolegliwości stawowych"

2. Leczenie i profilaktyka urazów więzadeł

Naderwane więzadła wymagają zastosowania zimnego okładu w miejscu urazu. W ten sposób łagodzi się ból i zmniejsza opuchliznę. Warto przy tym chorą kończynę unieść nieco w stosunku do tułowia. Kontuzje sportowe to urazy, których leczenie powinno się konsultować z lekarzem, gdyż zawsze może zaistnieć podejrzenie zwichnięcia lub złamania kości. Dodatkowo lekarz poradzi, jak najszybciej wyleczyć kontuzję, co robić, a czego unikać. W ciągu tygodnia od urazu konieczne jest zrezygnowanie z aktywności fizycznej i unikanie gwałtownych ruchów. Ból pomogą złagodzić dostępne bez recepty leki przeciwbólowe. Pomocne mogą się również okazać różnego rodzaju maści i żele, które działają chłodząco i zmniejszają obrzęk.

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:

Wszystkie odpowiedzi lekarzy

W wielu przypadkach naciągnięciu więzadeł można łatwo zapobiec. Wiąże się to przede wszystkim z odpowiednim przygotowaniem do wysiłku fizycznego i uprawiania sportu. Uchronimy nasze więzadła przed urazem, jeśli będziemy pamiętać o rozgrzewce przed każdym treningiem. Duże znaczenie ma również odpowiednie obuwie i to nie tylko podczas uprawiania sportu. Noszenie wysokich obcasów sprzyja kontuzjom więzadeł, nie wspominając o tym, że bardzo niekorzystnie wpływa na kości i stawy. Z tego względu ten rodzaj butów lepiej zostawić na specjalne okazje, a na co dzień wybierać bardziej praktyczne i bezpieczne obuwie.

Zobacz także:

Urazy sportowe, takie jak naderwanie więzadeł, wymagają pomocy lekarskiej. Tylko dzięki badaniu rentgenowskiemu można się upewnić, że przyczyną bólu nie jest poważniejsza kontuzja. Ważne również, aby postępować zgodnie z zaleceniami lekarza, gdyż w przeciwnym wypadku leczenie może trwać o wiele dłużej, a urazowi mogą towarzyszyć poważne powikłania.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze