Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Grzegorz Wichrzycki

Największe błędy w robieniu brzuszków

 Aleksandra Miłosz
20.09.2024 10:10
Największe błędy w robieniu brzuszków
Największe błędy w robieniu brzuszków (Zdjęcie mężczyzny / Shutterstock)

Badania przeprowadzone na Uniwersytecie Winsconsin-La Crosse pokazały, że wykonywanie brzuszków to najlepszy sposób aktywowania wszystkich mięśni znajdujących się wokół jamy brzusznej. Czasem jednak ich wykonywanie może przynieść odwrotny skutek i zamiast lepszej formy i pięknie zarysowanej sylwetki osiągamy ból pleców czy naderwanie mięśni. Nie zdajemy sobie sprawy, że źle wykonywane ćwiczenia mogą być zagrożeniem dla naszego zdrowia. Przedstawiamy 5 najczęściej popełnianych błędów przy wykonywaniu brzuszków.

spis treści

1. Zbyt wysokie zgięcie tułowia

Wykonując brzuszki, warto pamiętać, że ich ideą nie jest wykonywanie skłonów, ale delikatne podnoszenie górnej części ciała. Zbyt duże zgięcie tułowia aktywuje mięsień biodrowo-lędźwiowy, który przejmuje większą kontrolę niż mięsień prosty brzucha. Poprawne napięcie mięśnia prostego brzucha kontroluj wykonując krótkie i powolne spięcie brzucha poprzez zbliżenie żeber w stronę pępka.

Ćwiczenia na mięśnie brzucha nie wpłyną na poprawę wyglądu innych partii ciała. Konieczne jest zadbanie o redukcję tkanki tłuszczowej, a w następnej kolejności o wyrzeźbienie mięśni odpowiednim treningiem siłowym. Same ćwiczenie mięśni brzucha nie są w stanie zmienić tłuszczu w mięśnie.

2. Za szybkie tempo

Brzuszków nie powinno wykonywać się zbyt szybko
Brzuszków nie powinno wykonywać się zbyt szybko
Zobacz film: "Wysiłek fizyczny a endorfiny"

Szybkie wykonywanie brzuszków z pewnością nie przyniesie ci takich rezultatów, jak zwolnienie tempa. Zbyt szybkie powtórzenia sprawiają, że siła, która jest ci potrzebna do wykonania ćwiczenia, będzie siłą rozpędu, a nie tą, która będzie pochodziła z pracy mięśni. Wykonując trening mięśni brzucha twoje ruchy powinny być powolne i wykonywane w tym samym tempie.

3. Podrywanie szyi

Podrywanie szyi to jeden z błędów przy robieniu brzuszków
Podrywanie szyi to jeden z błędów przy robieniu brzuszków

Pomaganie sobie rękami przy wykonywaniu powtórzeń brzuszków to najczęstszy błąd podczas takiego treningu. Wyciągając ręce w kierunku kolan, prowadzisz też do gwałtownego podrywania szyi, co może skończyć się naciągnięciem mięśni i bólem. Jeśli nie potrafisz w trakcie ćwiczeń kontrolować swojej szyi, pomóż sobie włożeniem między brodę a klatkę piersiową piłeczki tenisowej i skup się, aby nie wypadła w trakcie kolejnych powtórzeń, a ręce połóż na klatce piersiowej.

4. Zbyt szybkie opadanie

Zbyt szybkie opadanie to kolejny błąd przy robieniu brzuszków
Zbyt szybkie opadanie to kolejny błąd przy robieniu brzuszków

Wiele osób chcąc osiągnąć idealną sylwetkę, zapomina, że równie ważne jak wykonywanie skłonu jest to, w jaki sposób powracamy do pozycji wyjściowej. Aby osiągnąć oczekiwany efekt, ćwiczenia na brzuch muszą być wykonywane w zwolnonym tempie. Jednak nawet jeśli będziesz powoli napinał mięśnie i wykonywał skłon, a w drodze powrotnej przyspieszysz i po prostu opadniesz na podłogę, to nie osiągniesz zadowalającego efektu.

Zamiast tego powoli wykonaj skłon, a gdy podniesiesz się do maksymalnego punktu, na chwilę się zatrzymaj. Wytrzymaj w takiej pozycji kilka sekund. Opadając, nie kładź się na podłogę, a jedynie maksymalnie do niej zbliż. W ten sposób twoje mięśnie będą cały czas napięte, a co za tym idzie, będą non stop pracowały.

5. Wstrzymanie oddechu

Podczas robienia brzuszków należy pamiętać o oddychaniu
Podczas robienia brzuszków należy pamiętać o oddychaniu

Wstrzymanie oddechu podczas brzuszków przyniesie więcej szkód niż korzyści. Nie dość, że pozbawisz swój organizm tlenu, to po całym treningu będziesz się czuć o wiele gorzej. Tylko regularny oddech sprawi, że ćwiczenia na mięśnie brzucha nie będą dla ciebie tak dużym wysiłkiem. W dodatku, jeśli podczas skurczu mięśni wykonasz wydech, zaktywujesz je do mocniejszego napięcia.

Źródło: fitnessmagazine.com

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze