Naturalne sposoby na nadpotliwość
Wydzielanie potu jest niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Proces ten znacznie ogranicza ryzyko przegrzania całego ustroju. Niekiedy w wyniku zaburzeń wewnętrznych pot jest wydzielany tak intensywnie, że stanowi to dość duży problem. Nadpotliwość może być przyczyną niepokoju oraz spadku pewności siebie. Bardzo często walka z nadmiernym poceniem jest trudna. Czy istnieją naturalne sposoby, które umożliwią ograniczenie tej dolegliwości?
1. Dlaczego się pocimy?
Nie ma na świecie osoby, która by się nie pociła. Jest to niezbędny system termoregulacyjny człowieka. Jednak nadmierne pocenie może powodować wiele problemów. Lekarz może na nadpotliwość przepisać leki bądź zaproponować zastrzyki z botoksu. Problem w tym, że te metody mają skutki uboczne. Niektóre z nich są gorsze niż samo nadmierne pocenie. Z tego powodu ludzie często szukają naturalnych środków do rozwiązania tego typu dolegliwości. Są książki dotyczące nadpotliwości, które sugerują zmiany w obrębie diety, ćwiczeń i polecają naturalne metody walki z nadpotliwością.
Jak zwalczyć nadpotliwość? Bardzo ważne jest to, aby przestrzegać zdrowego stylu życia. Dieta powinna być bogata w błonnik, który można znaleźć w produktach takich jak ziarna zbóż, soi, pszenicy i w zielonych warzywach liściastych. Oznacza to unikanie żywności, która może przyczynić się do wzmożonego pocenia i chorób z nim związanych. Należy unikać żywności przetworzonej, bogatej w cukry i niezdrowej, takiej jak fast food. Z codziennej diety warto wyeliminować lub chociaż ograniczyć produkty bogate w kofeinę oraz ostre przyprawy. Zmiany w diecie mogą doprowadzić do ograniczenia wydzielania potu. Niezwykle istotna jest regularna kąpiel lub prysznic, ale należy pamiętać o tym, aby woda była chłodna bądź ciepła. Gorąca woda stymuluje pracę gruczołów potowych i mogłaby spowodować wzmożenie ich pracy. Regularny prysznic pomaga zachować higienę ciała i utrzymać uczucie świeżości przez większą część dnia. W trakcie wycierania skóry ręcznikiem unikaj energicznego jej szorowania. Raczej wykonuj delikatne ruchy, które umożliwią osuszenie ciała. Dopiero wtedy, gdy skóra będzie całkowicie sucha, możesz zastosować antyperspirant.
Inną przyczyną nadmiernego pocenia mogą być choroby, które powodują, że system termoregulacyjny organizmu staje się nadmiernie aktywny. Dlatego ważne jest to, aby przed podjęciem leczenia nadpotliwości dowiedzieć się, czy przypadkiem jej przyczyną nie jest jakaś choroba. W tym celu warto udać się po poradę do lekarza pierwszego kontaktu, który ewentualnie skieruje pacjenta na odpowiednie badania.
2. Zioła na nadpotliwość
Istnieją zioła, które mogą ograniczyć nadmierne pocenie się. Przykładowo, jednym z najpopularniejszych jest szałwia. Jej uspokajające właściwości wpływają na włókna nerwowe i cały organizm. Regularne stosowanie ziół może wyeliminować niedogodności związane z nadmiernym poceniem się.
Jeżeli masz problem z nadpotliwością, ale nie stać cię na podjęcie kosztownych metod, takich jak np. botoks, wykorzystaj naturalne metody. Wprawdzie efektu ich działania nie dostrzeżesz od razu, ale wraz z upływem czasu na pewno zaobserwujesz ich korzystny wpływ.