Trwa ładowanie...

Nauka windsurfingu

Windsurfing to inaczej żeglowanie na desce. Jest to sport wybitnie techniczny. Rozpoczynając naukę windsurfingu, należy skupić się na tym, aby od początku uczyć się wszystkiego prawidłowo i nie liczyć na to, że jakieś umiejętności da się nadrobić później. Czasem okazuje się, że głęboko zakorzenione własne maniery i sposoby zachowania się na desce skutecznie przeszkadzają w osiąganiu dalszych postępów na fali. Gdzie zacząć lekcje windsurfingu i czym kierować się przy wyborze instruktora?

spis treści

1. Kursy windsurfingowe

Wszyscy pasjonaci windsurfingu rozpoczynają zazwyczaj od samodzielnej nauki tego sportu. Jednak metoda prób i błędów bywa męcząca i zabiera wiele czasu. Właśnie dlatego powstały specjalne kursy windsurfingowe. Zapisując się na nie, można liczyć na wypożyczenie sprzętu, którym dysponują osoby prowadzące kurs. Sprzęt ten ma różne warianty, tak aby każdy uczestnik szkolenia znalazł coś dla siebie. Ogromnym plusem tych zajęć jest to, że są one prowadzone w grupie, uczący się spędzają wiele godzin na wodzie i pomagają sobie wzajemnie w pokonywaniu fal na desce. Czas na szkoleniu przeznaczony jest również na poznanie sprzętu, nazwy kursów względem wiatru, opis i praktykę podstawowych manewrów. Niektórzy ludzie szybko zdobywają nowe umiejętności, jeśli uczą się w grupie. Inni wręcz przeciwnie, towarzystwo początkujących rozprasza ich i potrzebują indywidualnych lekcji.

Zobacz film: "10 urodowych trików, które musisz znać"

Instruktorzy windsurfingu oferują następujące kursy:

  • Kurs tygodniowy – równocześnie uczy się pływać na desce kilka osób, program zajęć jest intensywny i napięty, tak by w ciągu tygodnia podopieczni jak najwięcej nauczyli się. Podczas zajęć w grupie każdy może podejrzeć, jak ćwiczą inni. Niezadowolone z tego kursu mogą być te osoby, które chciałyby, by instruktor na bieżąco oceniał i korygował ich błędy.
  • Kurs rekreacyjny – również trwa tydzień, jednak cechuje się mniejszą intensywnością treningów. Zazwyczaj do godziny 12 uczestnicy poznają nowe elementy, a popołudniu ćwiczą to, czego rano się nauczyli.
  • Kurs weekendowy – zajęcia odbywają się tylko przez dwa dni.

2. Indywidualna nauka windsurfingu

Dobry instruktor na początku zajęć zaprezentuje sprzęt do windsurfingu i przedstawi wiedzę teoretyczną, którą trzeba będzie pogłębić samodzielnie. Specjalista zademonstruje nam, jak jeździć na desce i będzie uważnie obserwował nasze pierwsze próby. Udzieli potrzebnych rad i pochwali postępy. Poza tym odpowie na wszystkie pytania. Jego uwaga będzie skupiona tylko na nas. Nauka jeden na jeden pozwala na szybsze wychwycenie błędów i sprawia, że uczący się szybciej opanowuje podstawowe manewry. Niestety minusem tych lekcji jest wysoka cena.**

Samodzielna nauka windsurfingu** może okazać się niebezpieczna. Osoby początkujące zazwyczaj mają problemy z powrotem do brzegu. Na kursie windsurfingowym czy podczas indywidualnych lekcji problem ten nie istnieje. Coraz częściej organizowane są wyjazdy windsurfingowe zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych, a także obozy dla dzieci. Na tego typu spotkaniach można trenować techniki windsurfingu i doskonalić swoje umiejętności, a także znaleźć się w grupie osób, które mają tę samą pasję.

 Nauka windsurfingu
Nauka windsurfingu
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.