Trwa ładowanie...

NMF, czyli naturalny czynnik nawilżający skóry

NMF to naturalny czynnik nawilżający znajdujący się w skórze. Jego składniki powstają w wyniku jej rogowacenia, pocenia się oraz wydzielania sebum przez gruczoły łojowe. Możliwość ich produkowania zależy przede wszystkim od wieku. Główną funkcją NMF jest nawodnienie skóry oraz utrzymywanie nawilżenia na odpowiednim poziomie. Co jeszcze warto wiedzieć o NMF?

Zobacz film: "Urodowe sztuczki, które są zagrożeniem dla zdrowia"

spis treści

1. Co to jest NMF?

NMF (Natural Moisturizing Factor) to naturalny składnik skóry znajdujący się w warstwie rogowej, który zapewnia jej właściwe nawilżanie. To mieszanina niskocząsteczkowych związków rozpuszczalnych w wodzie, wykazujących duże możliwości jej retencji.

Naturalne substancje wchodzące w skład NMF powstają na skutek rogowacenia skóry, ale również pocenia czy wydzielania sebum przez gruczoły łojowe. Możliwość uzyskiwania naturalnego czynnika nawilżającego zależna jest od wieku.

2. Skład NMF

NMF stanowi 30% warstwy rogowej skóry. Składa się z hydrofilowych lub higroskopijnych cząsteczek, mających swoje pochodzenie w rozpadzie keratyny i filigraniny. Zawarte w nim substancje, dzięki właściwościom higroskopijnym, absorbują wilgoć zarówno z powietrza, jak i wodę z powierzchni skóry. To:

  • aminokwasy, które działają nawilżająco i zwiększają działanie nawilżające innych składników, a z uwagi na niewielkie rozmiary mają zdolność penetrowania warstwy rogowej,
  • mocznik, który ułatwia wiązanie wody przez włókna keratynowe oraz zmiękcza naskórek. Ponieważ ma zdolność do zatrzymywania wody, jest uznawany za najlepszą naturalną substancję nawilżającą,
  • kwas piroglutaminowy i jego sole. PCA zwiększa zdolność do wiązania wody i nawilżenia skóry, wpływa na jej gładkość oraz elastyczność,
  • sole kwasu mlekowego mają działanie nawilżające, poprawiają wspierają również funkcje barierowe skóry.

Wśród naturalnych substancji nawilżających znajdują się również jony magnezu, sodu, wapnia, potasu, fosforanów, chlorków oraz amoniaku, kwasu moczowego, glukozaminy, kreatyniny.

Zobacz także:

3. Funkcje naturalnego czynnika nawilżającego

NMF odgrywa kluczową rolę w zachowaniu właściwości fizycznych wierzchnich warstw skóry. Substancje zawarte w NMF substancje biorą udział w wiązaniu wody w warstwie rogowej naskórka, a ich obecność na odpowiednim poziomie gwarantuje elastyczność naskórka i odpowiedni stopień jego nawilżenia.

Oznacza to, że substancja chroni skórę przed odwodnieniem, pozwala na zatrzymywanie wody przez komórki skóry korneocyty i zachowanie odpowiedniego poziomu wody w górnych warstwach skóry. Jej główną funkcją jest dogłębne nawodnienie skóry i zatrzymanie wody, by nie doprowadzić do przesuszenia.

Zdolność skóry do wiązania i zatrzymywania wody w warstwie rogowej zapewnia jej optymalne nawilżenie. Dzięki temu cera wygląda młodo, świeżo i zdrowo. Gdy NMF jest za mało, skóra się zmienia: wiotczeje, staje się sucha i szorstka, pojawiają się zmarszczki.

Warto pamiętać, że za utrzymanie dobrego stanu skóry odpowiada nie tylko NMF, ale również lipidy, które wytwarzają warstwę ochronną i zatrzymują wodę w skórze.

Co interesujące badania dowodzą, że elastyczność warstwy rogowej, która ma duży wpływ na wygląd i elastyczność skóry, jest związana nie tyle z ilością wody w warstwie rogowej, ile ze stężeniem NMF w wodzie, którą zawiera warstwa rogowa.

4. Natural Moisturizing Factor w kosmetyce

Choć z wiekiem ilość wytwarzanych przez skórę substancji się zmniejsza, dzięki znajomości składu NMF producenci odtwarzają go i stosują w różnych kosmetykach do pielęgnacji.

NMF często występuje w produktach nawilżających, przeznaczonych do każdego rodzaju skóry, szczególnie tej, która straciła naturalną jędrność, stała się sucha i szorstka. Naturalny Czynnik Nawilżający to składnik wielu preparatów do skóry suchej i wrażliwej: kremów, balsamów, serum, żeli pod prysznic czy szamponów.

Ponadto naturalny czynnik nawilżający zalecany jest do produkcji kremów na zimowe dni, gdy klimatyzacja i zmiana temperatur wysusza i podrażnia cerę, a także do kosmetycznego wykorzystania w produktach przeznaczonych do stosowania w obszarach o niskiej wilgotności powietrza.

NMF, jaki oferują sklepy kosmetyczne, to mieszanina rożnych dobroczynnych substancji aktywnych: kwasu mlekowego, mleczanu sodu, soli sodowej kwasu piroglutaminowego, mocznika, jonów metali, cukrów i aminokwasów oraz alantoiny. Naturalny czynnik nawilżający dzięki swoim właściwościom nawilżającym i odżywiającym szybko przywraca skórze zdrowy wygląd.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.