Trwa ładowanie...

Nurkowanie

Nurkowanie jest interesującym sposobem na to, jak spędzić wakacje nad morzem z rodziną czy z paczką znajomych. Sam wodny sport niesie ze sobą wspaniałe doznania pod wodą: wszechogarniającą przestrzeń i niepowtarzalne widoki. Ryby, rośliny, algi morskie, trawy, rafa koralowa i stare wraki to piękny świat wodny, niewidoczny dla oczu na co dzień. Nurkowanie rekreacyjne to spędzanie wolnego czasu w ciekawych miejscach na kuli ziemskiej. Zanim zaczniemy nurkowanie, dobrze jest zapisać się na profesjonalny kurs nurkowania.

Zobacz film: "Wysiłek fizyczny a endorfiny"

spis treści

1. Kurs nurkowania

Wiele organizacji nurkowych oferuje profesjonalnie przygotowane kursy dla wszystkich tych, którzy chcieliby rozwijać się w tej dziedzinie, zdobyć doświadczenie i kolejne stopnie nurkowania. Nauka nurkowania obejmuje wykłady teoretyczne, zajęcia basenowe oraz na wodach otwartych. Kurs nurkowania może odbyć każdy, kto czuje się zdrowo, umie pływać i chce aktywnie spędzać czas, w zamian za dotychczasowe leżenie na plaży podczas urlopu.

Nurkowanie - zdjęcia
Nurkowanie - zdjęcia

Do nurkowania niezbędny jest podstawowy sprzęt.

zobacz galerię

Nauka pływania pod wodą obejmuje zapoznanie się z budową układu oddechowego i układu krążenia na poziomie pozwalającym zrozumieć mechanizm urazów nurkowych. Wiedza z zakresu korzystania z tabel dekompresyjnych jest również niezbędna. Historia nurkowania może być miłym dodatkiem do całości zagadnień.

Przed rozpoczęciem nurkowania, wszyscy nurkowie powinni przedstawić swój nurkowy certyfikat. W przypadku, gdy nastąpiła przerwa w nurkowaniu – dłuższa niż 6 miesięcy, dojdzie do przypomnienia oraz sprawdzenia dotychczasowych zdolności.

W tym sporcie wyróżnia się stopnie nurkowe oraz specjalizacje. Uzyskanie stopni to podstawowa droga do zdobycia kolejnych uprawnień, zaś specjalizacje rozwijają umiejętności w określonych kierunkach, np. nurkowanie w nocy, nurkowanie na wrakach, fotografia podwodna.

Stopnie nurków zależne od organizacji mogą nazywać się bardzo różnie, lecz podstawowy podział to:

  • podstawowy stopień nurkowy (Open Water Diver) – obejmuje naukę nurkowania do głębokości 15-20 m;
  • zaawansowany stopień **nurkowania **(Advanced Open Water Diver) – pozwala na nurkowanie do 30 m.

Następne stopnie rozwijają wiedzę, zależą od schematu szkolenia danej organizacji. Należy pamiętać, że nurkowania nie można uczyć się samemu, a jedynie pod okiem instruktora.

2. Akcesoria do nurkowania

Nurek w swoim ciężkim sprzęcie nie może poruszać się swobodnie w toni wodnej, zaś płetwonurek nie ma ograniczeń, dzięki aparatowi powietrznemu i płetwom. Podstawowe akcesoria do pływania to suche skafandry nurkowe, maska, płetwy i fajka, które pozwalają na nurkowanie krótkie. Ponadto kamizelka ratownicza zwiększa komfort nurkowania rekreacyjnego. Podnosi w zasadniczym stopniu bezpieczeństwo. Pod wodą należy mieć wyposażenie pomocnicze w postaci: głębokościomierza, manometru, noża, latarki, kompasu itp. Obecnie wybór sprzętu nurkowego jest bardzo duży i decyzja nie jest łatwa. Nie można zapomnieć o pasie balastowym oraz skafandrze.

Wyprawy nurkowe stają się obecnie coraz bardziej popularne, wiele osób podczas wyjazdów w rejony tropikalne nurkuje w rafie kolarowej. Nurkowanie w Polsce to prosta i przyjemna aktywność fizyczna, którą można praktykować nawet w specjalnie przygotowanych akwenach. Jednak zasób wiedzy i umiejętności jest niezbędny, aby bezpiecznie nurkować.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.