Trwa ładowanie...

O czym świadczą pionowe prążki na paznokciach? (WIDEO)

Zobacz film: "O czym świadczą pionowe bruzdy na paznokciach?"

Zdrowa płytka paznokcia powinna być gładka. Czasem może się jednak zdarzyć, że pojawiają się na niej pionowe bruzdy. Przyczyn ich powstania może być wiele, czasami jest to efekt stosowania lakieru do paznokci i zmywacza do paznokci a czasami prążki na paznokciach powstają po działaniu detergentów. Okazuje się jednak, że podłoże powstania bruzd na paznokciach może również być chorobowe.

Zdarza się, że pionowe prążki na paznokciach powstają na skutek niedoboru składników odżywczych, co jest widoczne przede wszystkim u seniorów. Bruzdy mogą mieć również związek między innymi z chorobami układu pokarmowego, niedoczynnością tarczycy czy odwodnieniem organizmu. Przy powstaniu bruzd warto zwrócić uwagę na to czy w naszym organizmie nie pojawiają się zaburzenia hormonalne czy też choroby metaboliczne.

Jak poradzić sobie z pionowymi prążkami na paznokciach? Czy zastosowanie odżywek do paznokci wystarczy? Czy w takim przypadku konieczne jest odstawienie lakierów i zmywaczy do paznokci? Czy należy zastosować odpowiednie środki farmakologiczne i czy konieczna jest wizyta u dermatologa? Zapraszamy do obejrzenia materiału wideo, w którym dowiesz się więcej na temat pionowych bruzd na paznokciach. Jeśli taki objaw występuje u ciebie lub twoich bliskich, nie powinieneś go bagatelizować, bo może oznaczać poważne problemy.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza