Trwa ładowanie...

Obozy survival

Obozy survival rzadko kojarzą się z wakacyjnym wypoczynkiem. Jak sama nazwa wskazuje, szkoła przetrwania ma za zadanie nauczyć uczestnika, jak przeżyć w skrajnie trudnych warunkach. Niestety, sama teoria raczej nam tego nie zapewni. W dzisiejszych czasach jesteśmy tak przyzwyczajeni do wszelkich udogodnień życiowych, że trudno nam sobie wyobrazić funkcjonowanie bez telefonu komórkowego, kosmetyków, pralki i wielu innych sprzętów. W takiej sytuacji obóz przetrwania może pomóc zmienić perspektywę.

Zobacz film: "Wpływ sportu na zdrowie"

1. Niezbędnik obozu przetrwania

Wybierając się na obozy przetrwania lub wysyłając na nie nasze dziecko, powinniśmy pamiętać o kilku niezbędnych rzeczach, które pomogą przetrwać w trudnych warunkach.

  • Lusterko i gwizdek – oba te przedmioty służą do sygnalizowania lokalizacji. Trzy krótkie gwizdki lub trzy błyśnięcia lusterkiem oznaczają wołanie o pomoc. Warto o tym wiedzieć w przypadku, gdy się zgubimy.
  • Mapa i kompas – dzięki nim możliwe jest poruszanie się w nowym terenie. Wszyscy uczestnicy obozów przetrwania obowiązkowo powinni być w nie wyposażeni.
  • Jedzenie – wybierając się na obóz survival, powinniśmy zaopatrzyć się w prowiant. W plecaku powinno być jedzenie, które wystarczy na jeden duży posiłek na każdy dzień, wysokoenergetyczne przekąski oraz dodatkowy zapas jedzenia na dwa dni, który powinniśmy mieć na wszelki wypadek. Suchy prowiant powinien się składać z suszonego mięsa, mieszanki studenckiej (przekąski złożonej z orzechów i bakalii) oraz batoników proteinowych.
  • Tabletki do uzdatniania wody – niezbędne, gdy skończy nam się woda pitna. Dzięki tabletkom zawierającym chlor lub jod możliwe jest oczyszczenie wody z bakterii i pasożytów.
  • Wodoodporne zapałki, latarka, scyzoryk – absolutna podstawa obozu na łonie natury.
  • Ciepłe ubrania, koc, rękawiczki – noce na świeżym powietrzu mogą być bardzo zimne, dlatego też lepiej zaopatrzyć się w ubrania, które nas uchronią przed chłodem. Warto również zabrać więcej par skarpetek – pomogą ochronić stopy przed wilgocią.
  • Apteczka pierwszej pomocy – znajdziesz w niej leki na najpowszechniejsze przypadłości, a także bandaże i środki odkażające.
  • Namiot i śpiwór – zapewnią miejsce do spania.

2. Zdobywane umiejętności na obozie survivalu

Obóz przetrwania dla młodzieży to być może jedyna okazja dla twojego dziecka na nauczenie się wielu przydatnych umiejętności. Survival dla dzieci zazwyczaj oferuje w swoim programie naukę rozpalania ogniska, budowania schronienia przed deszczem, zdobywania wody pitnej, szukania pożywienia, a także orientacji w terenie. Będzie to ciekawa odmiana dla dziecka przyzwyczajonego do wszelkich wygód. Bez wątpienia taka lekcja życia pomoże nabrać dystansu do codziennych problemów. Być może uda się również rozbudzić w dziecku zamiłowanie do spędzania czasu na świeżym powietrzu.

Obozy survivalowe to świetny sposób na powrót na łono natury. Wysłanie dziecka na tego typu obóz czy też rodzinne biwakowanie w lesie pomogą uzmysłowić, czego tak naprawdę potrzebuje człowiek do życia.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.