Trwa ładowanie...

Opadająca powieka – charakterystyka, objawy, przyczyny, zabieg

Opadająca powieka należy do dość częstego schorzenia oczu. Patrząc na osobę z opadającą powieką, odnosimy wrażenie, jakby cały czas mrużyła oczy. Nie jest to jednak celowe. Jakie są najczęstsze objawy opadających powiek? Jakie są przyczyny opadających powiek? Na czym polega zabieg korygujący opadające powieki?

Zobacz film: "Ryzyko powikłań po zabiegu powiększania piersi"

spis treści

1. Charakterystyka opadającej powieki

Opadająca powieka jest schorzeniem, które może dotknąć nie tylko osoby dorosłe, ale także dzieci. Co więcej, opadająca powieka nie jest jedynie defektem kosmetyczny, gdyż może zaburzać prawidłowe widzenie. Z czasem opadająca powieka może doprowadzić do przypadłości nazywanej leniwym okiem.

Opadająca powieka to defekt, który można niekiedy skorygować zabiegiem w znieczuleniu miejscowym.
Opadająca powieka to defekt, który można niekiedy skorygować zabiegiem w znieczuleniu miejscowym.

2. Objawy leniwego oka

Opadająca powieka to jeden z najbardziej widocznych objawów ptozy i może dotyczyć tylko jednej powieki lub dwóch. Ptoza może być dziedziczna i jest już widoczna po urodzeniu dziecka. W takiej formie najczęściej związana jest z nieprawidłowym rozwojem mięśnia dźwigacza powieki. Charakterystycznym objawem jest dłuższy fałd górnej powieki w stosunku do drugiej.

Objawy mogą się jednak pokazać u starszych dzieci. Jednym z objawów, na które warto zwrócić uwagę w przypadku starszych dzieci, jest wyższe unoszenie brwi i dotykanie powieki, która wyraźnie zasłania im pole widzenia. Dziecko może również w nietypowy sposób układać głowę, aby pod odpowiednim kątem widzieć prawidłowo.

Ptoza nabyta wiąże się z kolei ze zmianami rozcięgna lub jego zerwaniem. Przyczyną tego rodzaju opadania powieki są też komplikacje po operacjach okulistycznych lub niezdrowe nawyki, takie jak częste pocieranie oczu. Objawy pojawiają się wówczas stopniowo, a o opadaniu powieki górnej mówimy w sytuacji, kiedy zasłania ona tęczówkę oka na minimum 2 milimetry.

3. Dlaczego powieka opada?

Jak już wspomnieliśmy, opadająca powieka może mieć podłoże genetyczne. Na schorzenie mają również wpływ inne czynniki, takie jak starzenie się skóry, nadmiar skóry na powiece, osłabienie mięśni w okolicach powiek, uszkodzenie nerwu, zmiany nowotworowe. Opadająca powieka może mieć jednak związek również z cukrzycą i chorobami, które się z nią ściśle wiążą.

Najczęstszą przyczyną opadającej powieki jest jednak starzenie się organizmu. Ilość włókien kolagenowych zmniejsza się już po 25. roku życia. Jest to powodem, dla którego skóra traci sprężystość i jędrność. Skóra na powiekach jest najcieńsza i tam utrata włókien kolagenowych jest najbardziej widoczna.

 

4. Zabieg na opadającą powiekę

Zabieg korygujący opadającą powiekę powinien być ściśle przystosowany do przyczyny schorzenia. Jeżeli przyczyna leży w poważnym schorzeniu, celem zabiegu jest zwiększenie pola widzenia i poprawę jakości życia. Jeżeli korekta opadających powiek nie jest związana z żadną poważną chorobą, jej celem jest jedynie usunięcie defektu kosmetycznego i uzyskanie bardziej estetycznego wyglądu.

Operacja plastyczna powiek oczu nazywa się blepharoplastyka. Dzięki tej operacji możemy skorygować zarówno górne, jak i dolne powieki. Należy jednak przed zabiegiem skonsultować się z lekarzem, wykonać badania ogólne, a także specjalistyczne badania. Ważne jest również, aby zbadać sprawność narządu łzowego. Najlepszymi kandydatami do zabiegu opadającej powieki są osoby zdrowe. Sam zabieg nie jest wskazany u osób z zaburzeniami psychicznymi, cierpiących na niewydolność gruczołów łzowych, z nadciśnieniem, mających problemy z nadczynnością tarczycy, chorujące na serce lub na cukrzycę.

Zobacz też

Zabieg korekcji opadającej powieki jest wykonywany w znieczuleniu miejscowym. Pacjent przed zabiegiem otrzymuje doustne leki uspakajające. Cały zabieg trwa od godziny do trzech godzin. Wszystko jest zależne od tego, czy korekcji podlega jedna, czy też dwie powieki. Cięcia wykonuje się w miejscach naturalnych zgięć, aby ukryć późniejsze blizny. Po cięciu usuwany jest nadmiar tkanki tłuszczowej. Niekiedy usuwa się również fragment mięśnia i nadmiar skóry.

W leczeniu opadania powiek wykorzystywana jest również nieinwazyjna metoda wykorzystująca urządzenie Plasma IQ, opierające się na mikrowiązkach plazmy. Sam zabieg trwa około 20 minut i polega na wykonaniu niewielkich punktów na powierzchni powieki. Pierwsze efekty zabiegu widoczne są już bezpośrednio po jego zakończeniu.

Dużą zaletą Plasma IQ jest jej bezpieczeństwo. Zabieg nie powoduje uszkodzenia głębszych warstw skóry i tkanek, a pacjent może udać się do domu bez konieczności pobytu w szpitalu ani dodatkowej rekonwalescencji.

Lek. Izabela Lenartowicz
Następny artykuł: Operacje powiek
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.