Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Tomasz Nęcki

Osocze bogatopłytkowe - charakterystyka, wskazania, przebieg

Avatar placeholder
23.04.2021 16:49
Osocze bogatopłytkowe - charakterystyka, wskazania, przebieg
Osocze bogatopłytkowe - charakterystyka, wskazania, przebieg

Ostatnimi czasy coraz większą popularnością cieszą się zabiegi wykorzystujące działanie osocza bogatopłytkowego (PRP). Wielu lekarzy twierdzi, że terapie przy użyciu PRP mogą zrewolucjonizować dział „anti-age” w świecie medycyny estetycznej. Co warto wiedzieć na temat osocza bogatopłytkowego?

spis treści

1. Osocze bogatopłytkowe - charakterystyka

Terapia PRP (z ang. Platet rich plasma) wykorzystuje działanie osocza bogatopłytkowego pozyskanego z krwi pacjenta. Jego śródskórne iniekcje prowadzą do aktywacji komórek macierzystych, które w organizmie pacjenta indukują intensywne procesy naprawcze. To z kolei powoduje namnażanie się nowych, zdrowych komórek, a w konsekwencji poprawę kondycji i wyglądu poszczególnych tkanek objętych terapią. To właśnie z tego względu w wielu szpitalach stosuje się osocze bogatopłytkowe jako środek przyśpieszający gojenie się ran i uporczywych urazów. Od niedawna osocze bogatopłytkowe z powodzeniem wykorzystywane jest w medycynie estetycznej.

To niestety oczywiste, że wraz z wiekiem wygląd naszej cery stopniowo się pogarsza. Często ma to związek z niedostateczną produkcją kolagenu oraz elastyny w obrębie skóry, które odpowiadają za jej jędrność i elastyczność. Regularne iniekcje osocza bogatopłytkowego mogą promować syntezę tych ważnych dla naszej skóry elementów. Efektem tego jest wzrost jej gęstości, a tym samym ogólna poprawa wyglądu skóry.

Zobacz film: "Trendy w medycynie estetycznej"
4 skuteczne sposoby na wypadanie włosów
4 skuteczne sposoby na wypadanie włosów [5 zdjęć]

Wypadanie włosów to powszechny problem. Najczęściej powodem jest predyspozycja genetyczna, hormony,

zobacz galerię

Ze względu na cenne właściwości przyśpieszające gojenie się skóry oraz odnowę komórkową osocze bogatopłytkowe może również znacząco spowolnić jej procesy starzenia.

Niektóre publikacje naukowe sugerują także, że terapia za pomocą PRP może być skuteczna w przypadku problemu nadmiernego wypadania włosów.

Ta niechirurgiczna metoda za pomocą osocza bogatopłytkowego jest idealną alternatywą dla osób wrażliwych na inne produkty stosowane w medycynie estetycznej. W tym przypadku stosuje się składniki pozyskane z krwi pacjenta i właśnie dlatego stanowi ona jedną z najbezpieczniejszych metod odmładzania skóry.

2. Osocze bogatopłytkowe - wskazania

Istenieje szereg wskazań do zastosowania osocza bogatopłytkowego. Przede wszystkim zabieg z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego wykonujemy, by zrewitalizować skórę twarzy, dłoni czy szyi. Wskazaniem do użycia osocza bogatopłytkowego jest też z pewnością likwidacja zmarszczek pojawiających się na skórze twarzy, między innymi w okolicach oczu lub ust. Wypełnienie blizn po trądziku, to kolejne ze wskazań. osocze bogatopłytkowe można też stosować przy problemach z włosami, takicj jak:

Osocze bogatopłytkowe jest też stosowane, gdy skóra jest zniszczona po inwazyjnych zabiegach dermatologicznych czy zabiegach chirurgii plastycznej.

3. Osocze bogatopłytkowe - przebieg

Osoczem bogatopłytkowym najczęściej ostrzykujemy obszary skóry wymagające odmłodzenia, takie jak okolice policzków, żuchwy, szyi oraz dłoni. W celu poprawy gęstości włosów oraz zahamowania procesów łysienia, PRP stosowane jest również w obrębie skóry głowy. Iniekcje osocza bogatopłytkowego są także wykorzystywane w terapii przeciwko rozstępom i bliznom.

Zobacz także:

Przed zabiegiem osocza bogatopłytkowego od pacjenta pobierana jest krew, z której następnie w przeciągu 15-20 minut uzyskuje się osocze zawierające wysoką zawartość płytek. Cała procedura śródskórnego wprowadzania osocza bogatopłytkowego jest zależna od wielkości obszaru poddanego zabiegowi. Zazwyczaj trwa to ok. 30-60 minut. Bardzo często już po jednym zabiegu widoczne są pierwsze efekty, jednak wiele osób nie poprzestaje na tym i wykonuje zabiegi w regularnych odstępach czasu – co 4-6 tygodni.

Iniekcje osoczem bogatopłytkowym można nazwać rewolucją w medycynie estetycznej. Regularnie wykonywane mogą mieć zbawienny wpływ na wygląd i kondycję skóry.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze