Paintball
Paintball polega na pozorowaniu walki, najczęściej w grupie znajomych. Do rozgrywki między drużynami potrzebne są karabiny pneumatyczne, militarne stroje oraz liczne przeszkody. Paintball, czyli ostrzeliwanie się kolorowymi kulkami z farbą, zapewnia dużą dawkę ruchu, emocji i adrenaliny. Jest to doskonały sport, świetna zabawa i fantastyczna forma spędzania wolnego czasu w gronie rodziny, znajomych i przyjaciół. Gra paintball może przebiegać w naturalnym środowisku lub na specjalnie przygotowanym terenie. Paintball jest coraz popularniejszy w ramach spotkań integracyjnych.
1. Co to jest paintball?
Paintball jest znany na świecie co najmniej od trzydziestu lat. Na przestrzeni tego czasu wyłoniły się dwa sposoby uprawiania tej aktywności fizycznej. Pierwszym z nich jest woods paintball. W tym przypadku gracze poruszają się po naturalnym terenie. Na ogół do rozgrywki poszukuje się odpowiedniego fragmentu lasu lub opuszczonego terenu industrialnego. Uczestnicy ukrywają się za drzewami lub budynkami, by osłonić ciało przed miotanymi w powietrzu kolorowymi kulkami.
Drugi rodzaj paintballa określany jest jako speedball. W tym przypadku gra w paintballa ma miejsce na specjalnie przygotowanym placu ze sztucznymi przeszkodami. Co więcej, czas rozgrywki jest ściśle określony, często ograniczony zaledwie do kilku minut. Rodzaje gry w paintballa różnią się między sobą sposobem przygotowania poligonu.
Paintball (także paintball dla dzieci) jest typowym przykładem gry i kieruje się pewnymi zasadami. Dzięki zestawowi ustaleń, jasno wiadomo, ile czasu ma trwać rozgrywka, jakie zachowania są dopuszczalne oraz jakie są zasady eliminowania graczy. Wygrywa ta drużyna, która po określonym czasie zachowa największą ilość zawodników. O eliminacji poszczególnych osób decydują ślady pozostawiane na ubraniu przez kolorowe kulki z farbą.
Jedną z podstaw gry jest zastosowanie pneumatycznego karabinu, który wyrzuca kulki na dużą odległość. Aby jednak nikomu nie stała się krzywda, w rolę naboi wcielają się okrągłe pojemniczki z farbą. Kolejną zasadą, która odnosi się do warunków technicznych, jest zastosowanie odpowiedniej maski. Ta musi być lekka oraz wyposażona w szybkę. W ten sposób gracz ma zapewnioną odpowiednią widoczność i nie musi się martwić o bolesne trafienie w głowę. Jednocześnie uczestnicy wiedzą, że strzałem w głowę nie uszkodzą chociażby oka przeciwnika.
2. Sprzęt do gry w paintballa
W pierwszej kolejności należy pomyśleć o sprzęcie paintballowym. Jego lista nie jest specjalnie długa i właściwie składa się z jednego elementu. Oczywiście chodzi o marker, który przyjmuje formę karabinka pneumatycznego. W drugiej kolejności warto zastanowić się nad strojem do gry w paintball. Jego podstawą jest maska. Zabezpiecza ona twarz i głowę przed uderzeniami kulek i urazami, które mogą powstać wskutek uderzenia. Ponadto gracze do zasłonienia reszty ciała najczęściej używają kombinezonów wojskowych. Jeżeli chodzi o buty, dobrym wyborem są trapery. Zapewniają sztywną pozycję stopy oraz wygodę podczas poruszania się w różnym terenie.
Po niemalże trzydziestu latach rozwoju paintball stał się świetnym sposobem na grę zespołową. Zapewnia nie tylko sporą dawkę ruchu, ale także obfituje w rywalizację oraz emocje. Polacy w ostatnich latach coraz bardziej zaczynają doceniać paintball. Widać to chociażby po ogromnym zainteresowaniu grą oraz dużej ilości poligonów i klubów paintballowych na terenie kraju.
Gra zespołowa jest symulacją walki, zatem liczy się zwycięstwo. Najczęściej uczestników dzieli się na kilkuosobowe grupy. Zwyciężają ci gracze, którzy pozostaną na poligonie jako ostatni. Eliminacja poszczególnych uczestników odbywa się na podstawie tzw. splatów. Splat jest kolorowym śladem, który pozostawia kulka na dowolnej części ciała. Jego pojawienie się powoduje, że dana osoba nie może kontynuować gry i odpada z dalszej rozgrywki.
Dosyć często stosuje się także ograniczenia terenowe oraz czasowe. Rozgrywki mają miejsce na ściśle wyznaczonym placu, a ich czas trwania może się wahać od kilku do kilkunastu minut. Jako że paintball nie jest jeszcze w pełni sformalizowaną dyscypliną, ostateczne ustalenia w sprawie zasad gry należą do organizatorów konkretnych imprez w Polsce.