Trwa ładowanie...

Pędzle do makijażu - jak wybrać, rodzaje pędzli, jak dbać

Różnorodne pędzle do makijażu pozwalają na perfekcyjny make-up różnych części twarzy. Innym pędzelkiem maluje się oczy, innym brwi, a innym usta i policzki. Zazwyczaj pędzelki do makijażu są wykonane z naturalnego bądź syntetycznego włosia. Każdy z włosków, który zawiera pędzel do makijażu, ma różną długość, grubość i wielkość.

spis treści

1. Pędzle do makijażu - jak wybrać

Dobry pędzel do makijażu powinien mieć odpowiednią miękkość, by nie powodować podrażnień i zaczerwień skóry. Miękkość ta jest różna w zależności od przeznaczenia pędzelka, np. pędzel do brwi będzie o wiele bardziej sztywniejszy od pędzla do pudru. Ponadto te akcesoria do makijażu powinny być stosunkowo elastyczne, by umożliwiały perfekcyjne rozprowadzanie kosmetyków.

Zobacz film: ""Mistrzyni makijażu" uczy, jak się malować"

Dzięki temu, że dobre pędzelki do makijażu są starannie wykonane, osoby, które znają techniki makijażu i wiedzą, jak się malować, mogą podkreślić swoje naturalne piękno, wydobyć atuty urody i zamaskować jej niedoskonałości.

Pędzle do makijażu dzielą się na dwie podstawowe grupy:

  • pędzle z naturalnego włosia – zazwyczaj są to pędzle wykonane z włosia borsuka, wiewiórki, sobola i kucyka; pomimo iż są droższe od pędzli z włosia sztucznego, to są bardziej delikatne, praktyczne i trwałe, łatwiej utrzymuje się je w czystości;
  • pędzle z włosia syntetycznego – są najczęściej wykorzystywane do rozprowadzania materiałów o kremowej konsystencji; nie wchłaniają wody tak dobrze jak pędzle naturalne i trudniej zadbać o ich czystość.
Akcesoria do makijażu
Akcesoria do makijażu

Należy dbać o czystość pędzelków, gdyż zbierają one łój z twarzy.

zobacz galerię

2. Pędzle do makijażu - rodzaje pędzli

Makijaż poszczególnych części twarzy wymaga stosowania odmiennych pędzli, które pomagają w odpowiednim rozprowadzeniu różnego typu kosmetyków:

  • pędzel do pudru – zazwyczaj jest dość gruby, a jego włoski układają się w półokrągły kształt, a po bokach są lekko ścięte; żeby sprawdzić, czy pędzel do pudru jest równo obcięty, należy ścisnąć go w dłoniach, a wtedy powinien ułożyć się w równą krawędź; przed nałożeniem pudru dobrze jest delikatnie oczyścić twarz z nadmiaru sebum, np. poprzez wytarcie ręcznikiem papierowym; najlepiej jest go nakładać z góry na dół; jeśli na pędzelek nabierze ci się zbyt duża ilość pudru, możesz go delikatnie zdmuchnąć;
Dobieranie makijażu do koloru oczu - galeria
Dobieranie makijażu do koloru oczu - galeria [6 zdjęć]

Cienie do powiek powinny być tak zaaplikowane, aby eksponowały i wydobywały głębię oraz kolor oczu.

zobacz galerię
  • pędzel do cieni – pędzel do malowania oczu ma zazwyczaj długi trzonek, by podczas makijażu nie zasłaniać dłonią oka; włosie pędzla powinno być równo obcięte i nie może odstawać; pędzelki do makijażu oczu można nieco odrobinę zwilżyć, a nałożony wówczas cień będzie wyglądał jak linia namalowana kredką do oczu;

pędzel do brwi – idealny makijaż wymaga zadbania o wszystkie elementy, także o brwi, dlatego też w profesjonalnych zestawach do makijażu możemy znaleźć pędzelki przeznaczone do profilowania brwi, wyrównujące ich asymetryczność; do makijażu brwi przeznaczony jest pędzelek sztywny, płaski, skośnie przycięty, dzięki któremu będziesz mogła nakładać cienie do brwi;

  • pędzel do różu – ma nieco krótszy trzonek niż pędzel do pudru i tym różni się od pędzla do pudru, że po ściśnięciu układa się w półokrągłą linię; zazwyczaj pędzel do różu ma kształt płaski lub lekko zaokrąglony;
  • pędzel do szminki – jest używany stosunkowo rzadziej niż pozostałe rodzaje pędzelków do makijażu, ale wykorzystuje się go, by precyzyjnie umalować usta, a ponadto jest niezastąpiony przy mieszaniu kolorów; grubość włosia pędzla do malowania ust jest mniejsza niż pędzelka do cieni; aby precyzyjnie umalować usta, należy rozpocząć od środka i delikatnymi ruchami przesuwać się w stronę kącików warg.

Warto obejrzeć:

3. Pędzle do makijażu - jak dbać

Wszelkie akcesoria do makijażu, w tym każde pędzelki do makijażu, powinny być utrzymywane w czystości i higienie. Pędzelki często zbierają z twarzy różne zanieczyszczenia, bakterie i łój, dlatego co pewien czas należy je dokładnie umyć, najlepiej szarym mydłem lub delikatnym szamponem. Najłatwiejsze w utrzymywaniu czystości są pędzle z naturalnego włosia.

Pędzle do makijażu - jak wybrać, rodzaje pędzli, jak dbać
Pędzle do makijażu - jak wybrać, rodzaje pędzli, jak dbać
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.