Trwa ładowanie...

Pędzle do makijażu - jak wybrać, rodzaje pędzli, jak dbać

Różnorodne pędzle do makijażu pozwalają na perfekcyjny make-up różnych części twarzy. Innym pędzelkiem maluje się oczy, innym brwi, a innym usta i policzki. Zazwyczaj pędzelki do makijażu są wykonane z naturalnego bądź syntetycznego włosia. Każdy z włosków, który zawiera pędzel do makijażu, ma różną długość, grubość i wielkość.

Zobacz film: ""Mistrzyni makijażu" uczy, jak się malować"

spis treści

1. Pędzle do makijażu - jak wybrać

Dobry pędzel do makijażu powinien mieć odpowiednią miękkość, by nie powodować podrażnień i zaczerwień skóry. Miękkość ta jest różna w zależności od przeznaczenia pędzelka, np. pędzel do brwi będzie o wiele bardziej sztywniejszy od pędzla do pudru. Ponadto te akcesoria do makijażu powinny być stosunkowo elastyczne, by umożliwiały perfekcyjne rozprowadzanie kosmetyków.

Dzięki temu, że dobre pędzelki do makijażu są starannie wykonane, osoby, które znają techniki makijażu i wiedzą, jak się malować, mogą podkreślić swoje naturalne piękno, wydobyć atuty urody i zamaskować jej niedoskonałości.

Pędzle do makijażu dzielą się na dwie podstawowe grupy:

  • pędzle z naturalnego włosia – zazwyczaj są to pędzle wykonane z włosia borsuka, wiewiórki, sobola i kucyka; pomimo iż są droższe od pędzli z włosia sztucznego, to są bardziej delikatne, praktyczne i trwałe, łatwiej utrzymuje się je w czystości;
  • pędzle z włosia syntetycznego – są najczęściej wykorzystywane do rozprowadzania materiałów o kremowej konsystencji; nie wchłaniają wody tak dobrze jak pędzle naturalne i trudniej zadbać o ich czystość.
Akcesoria do makijażu
Akcesoria do makijażu

Należy dbać o czystość pędzelków, gdyż zbierają one łój z twarzy.

zobacz galerię

2. Pędzle do makijażu - rodzaje pędzli

Makijaż poszczególnych części twarzy wymaga stosowania odmiennych pędzli, które pomagają w odpowiednim rozprowadzeniu różnego typu kosmetyków:

  • pędzel do pudru – zazwyczaj jest dość gruby, a jego włoski układają się w półokrągły kształt, a po bokach są lekko ścięte; żeby sprawdzić, czy pędzel do pudru jest równo obcięty, należy ścisnąć go w dłoniach, a wtedy powinien ułożyć się w równą krawędź; przed nałożeniem pudru dobrze jest delikatnie oczyścić twarz z nadmiaru sebum, np. poprzez wytarcie ręcznikiem papierowym; najlepiej jest go nakładać z góry na dół; jeśli na pędzelek nabierze ci się zbyt duża ilość pudru, możesz go delikatnie zdmuchnąć;
Dobieranie makijażu do koloru oczu - galeria
Dobieranie makijażu do koloru oczu - galeria [6 zdjęć]

Cienie do powiek powinny być tak zaaplikowane, aby eksponowały i wydobywały głębię oraz kolor oczu. Makijaż...

zobacz galerię
  • pędzel do cieni – pędzel do malowania oczu ma zazwyczaj długi trzonek, by podczas makijażu nie zasłaniać dłonią oka; włosie pędzla powinno być równo obcięte i nie może odstawać; pędzelki do makijażu oczu można nieco odrobinę zwilżyć, a nałożony wówczas cień będzie wyglądał jak linia namalowana kredką do oczu;

pędzel do brwi – idealny makijaż wymaga zadbania o wszystkie elementy, także o brwi, dlatego też w profesjonalnych zestawach do makijażu możemy znaleźć pędzelki przeznaczone do profilowania brwi, wyrównujące ich asymetryczność; do makijażu brwi przeznaczony jest pędzelek sztywny, płaski, skośnie przycięty, dzięki któremu będziesz mogła nakładać cienie do brwi;

  • pędzel do różu – ma nieco krótszy trzonek niż pędzel do pudru i tym różni się od pędzla do pudru, że po ściśnięciu układa się w półokrągłą linię; zazwyczaj pędzel do różu ma kształt płaski lub lekko zaokrąglony;
  • pędzel do szminki – jest używany stosunkowo rzadziej niż pozostałe rodzaje pędzelków do makijażu, ale wykorzystuje się go, by precyzyjnie umalować usta, a ponadto jest niezastąpiony przy mieszaniu kolorów; grubość włosia pędzla do malowania ust jest mniejsza niż pędzelka do cieni; aby precyzyjnie umalować usta, należy rozpocząć od środka i delikatnymi ruchami przesuwać się w stronę kącików warg.

Warto obejrzeć:

3. Pędzle do makijażu - jak dbać

Wszelkie akcesoria do makijażu, w tym każde pędzelki do makijażu, powinny być utrzymywane w czystości i higienie. Pędzelki często zbierają z twarzy różne zanieczyszczenia, bakterie i łój, dlatego co pewien czas należy je dokładnie umyć, najlepiej szarym mydłem lub delikatnym szamponem. Najłatwiejsze w utrzymywaniu czystości są pędzle z naturalnego włosia.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.