Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Izabela Lenartowicz

Peelingi medyczne – wskazania, przeciwwskazania, przebieg, skutki uboczne, zalecenia

Avatar placeholder
Dorota Brzostek 23.04.2021 11:37
Peelingi medyczne – wskazania, przeciwwskazania, przebieg, skutki uboczne, zalecenia
Peelingi medyczne – wskazania, przeciwwskazania, przebieg, skutki uboczne, zalecenia

Peelingi medyczne pomagają zwalczyć zmiany skórne, takie jak trądzik czy przebarwienia. Zabiegi te polegają na intensywnym złuszczaniu naskórka za pomocą silnie działających kwasów. Peelingi medyczne inaczej nazywane są chemabrazją lub ablacją.

spis treści

1. Wskaaania do peelingów medycznych

Tego typu zabiegi zalecane są przede wszystkim, gdy na skórze występują zmiany takie jak: przebarwienia (m.in. ostuda, piegi), trądzik, zaskórniki), rozstępy, blizny potrądzikowe, łojotok. Peelingi medyczne pomagają też zwalczyć problem suchej i szorstkiej skóry oraz skutki starzenia się – zmarszczki, utrata jędrności skóry. Peelingi medyczne wskazane są również do oczyszczania twarzy. Zabiegi te działają na różnej głębokości, można więc wyróżnić rodzaje peelingów medycznych: powierzchniowe (ścierają naskórek), średniogłębokie (działają na naskórek i górną warstwę skóry), głębokie (oddziałują na głębsze warstwy skóry).

2. Przeciwwskazania do peelingów medycznych

Istnieje szereg przeciwwskazań do wykonania peelingu medycznego. Są to przede wszystkim:

Zobacz film: "10 urodowych trików, które musisz znać"
  • zapalenie skóry – zarówno łojotokowe, jak i bakteryjne czy atopowe,
  • aktywna opryszczka,
  • choroby autoimmunologiczne,
  • ciąża,
  • karmienie piersią,
  • terapia retinoidami w ciągu ostatniego półrocza,
  • przerwanie ciągłości naskórka.

Przeciwwskazaniem do peelingu medycznego jest też pora letnia, a co za tym idzie ekspozycja skóry na promienie UV. Również osoby, u których występuje skłonność do powstawania bliznowców, nie powinny korzystać z zabiegów, jakimi są peelingi medyczne.

Piękniejsza skóra w 7 dni
Piękniejsza skóra w 7 dni [8 zdjęć]

Niewiele osób ma naturalnie perfekcyjną cerę. Niezależnie od tego, jaki masz rodzaj skóry - może ona

zobacz galerię

3. Jak się robi peeling medyczny?

Pierwszym etapem, przygotowującym do właściwego peelingu medycznego, jest stosowanie dwa tygodnie wcześniej kremu zawierającego aktywny związek. Już w gabinecie kosmetycznym zabieg zaczyna się od oczyszczenia i odtłuszczenia skóry twarzy. Następnie wazeliną zostają zabezpieczone okolice oczu i ust. Kolejnym, głównym krokiem peelingu medycznego, jest aplikowanie na skórę preparatów o różnych stężeniach związków aktywnych (uzależnione jest to od leczonego problemu). Na koniec następuje neutralizacja kwasu, a na skórę nakładany jest nawilżający krem. Peelingi medyczne wykonywane są w serii zabiegów. Tylko wtedy efekt będzie zadowalający, a problem skórny zostanie zlikwidowany. Zazwyczaj zabiegi peelingów medycznych wykonywane są co trzy, cztery tygodnie przez kilka miesięcy.

4. Skutki uboczne peelingów medycznych

Po zabiegu może pojawić się kilka efektów, które będą sprawiały dyskomfort. Peelingi medyczne łączą się z odczuwaniem pieczenia i napięcia skóry. Po zabiegu na twarzy może pojawić się też rumień, który znika zazwyczaj w ciągu kilku dni. U nosiciela wirusa HSV może dojść do uaktywnienia się opryszczki. Innym skutkiem ubocznym peelingów medycznych jest pojawienie się zaburzeń w pigmentacji. Gdy wystąpią jakiekolwiek skutki uboczne, najlepiej jest skontaktować się z lekarzem, który określi, czy stan jest właściwy czy odbiega od normy.

Zobacz także:

5. Zalecenia po peelingu

Po peelingu medycznym należy stosować się do kilku zaleceń. Główne z nich to zakaz wystawiania skóry na promienie słoneczne przez co najmniej 4 tygodnie. Aby wzmocnić efekt zabiegu, wskazane jest stosowanie 2 razy dziennie kremów z witaminą C. Przez dwa tygodnie natomiast zabronione jest nakładanie na twarz kremów z kwasami AHA. Naskórek po peelingu medycznym może się złuszczać, pod żadnym pozorem nie można go wtedy zdrapywać. Przez 24 godziny po wykonaniu peelingu medycznego nie zaleca się też stosowania makijażu.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze