Trwa ładowanie...

Pielęgnacja okolic intymnych

By zapobiec infekcjom intymnym konieczna jest odpowiednia pielęgnacja pochwy oraz okolic sromu.

To newralgiczne miejsca ciała kobiety. Panuje w nich specyficzne środowisko, które sprzyja rozwojowi chorobotwórczych mikroorganizmów.

Najważniejsza jest higiena okolic intymnych, ale co ważne – i z nią nie należy przesadzać. Wystarczy podmywać się raz-dwa razy dziennie, a w czasie miesiączki – w zależności od potrzeby. Częstsze mycie okolic intymnych powoduje wypłukiwanie ochronnej mikroflory. Niewskazane są również irygacje. Do mycia pochwy używać należy delikatnych środków myjących przeznaczonych do higieny intymnej.

Zobacz film: "Nieregularne miesiączki"

Nie należy również nadużywać środków higienicznych. Używanie wkładek higienicznych polecane jest w okresie owulacji, gdy zwiększa się ilość śluzu. W okresie miesiączki zaś lepiej sięgać po podpaski niż tampony. Z tych ostatnich należy zrezygnować zwłaszcza wówczas, gdy infekcje intymne mają charakter nawracający. Na co dzień nie powinno się również używać chusteczek do higieny intymnej (przydadzą się np. w czasie podróży, ale również wówczas należy sięgać po nie z rozwagą). Perfumowane artykuły higieniczne (podpaski, wkładki), jak również dezodoranty do okolic intymnych, nie są dobrym pomysłem. Zawarte w nich substancje zapachowe mogą prowadzić do podrażnień. Dobrze mieć osobny ręcznik do osuszania miejsc intymnych, który warto często zmieniać i prać w wysokich temperaturach.

Istotny jest również sposób mycia okolic intymnych. Zdecydowanie lepszy będzie prysznic, gdyż kąpiel w wannie z dodatkiem płynów do kąpieli wysusza błonę śluzową pochwy, co sprzyja infekcjom. Z kąpieli w wannie warto zrezygnować również przebywając poza domem, np. w hotelu. Nie jest ona wskazana także w czasie menstruacji, gdyż ciepła woda rozszerza naczynia krwionośne, co może nasilić krwawienie.

Zapalenie pochwy i pęcherza może z kolei pojawić się, gdy okolice intymne narażone będą na chłód. Należy zatem zrezygnować z siadania na zimnych kamieniach, a zaraz po kąpieli w basenie lub w morzu czy jeziorze – zmienić bieliznę na suchą.

Infekcjom intymnym sprzyja również źle dobrana bielizna oraz odzież. Istotne jest zatem, by na co dzień zrezygnować z obcisłych stringów na rzecz bawełnianych majtek. Przepuszczają one powietrze i nie powodują podrażnień.

Ryzyko infekcji intymnych zwiększają częste kontakty seksualne, zwłaszcza z przypadkowymi parterami. W każdej takiej sytuacji należy używać prezerwatywy (nawet, jeśli kobieta stosuje doustną antykoncepcję hormonalną), a po stosunku konieczne jest podmycie się i opróżnienie pęcherza (zmniejsza to ryzyko zapalenia pęcherza moczowego).

Pielęgnacja okolic intymnych
Pielęgnacja okolic intymnych (123RF)
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.