Trwa ładowanie...

Pielęgnacja stóp - jak robić to prawidłowo?

Avatar placeholder
16.04.2021 11:43
Pielęgnacja stóp - jak robić to prawidłowo?
Pielęgnacja stóp - jak robić to prawidłowo?

Twoje stopy są źródłem bólu, zamiast być ozdobą? Musisz nosić zakryte obuwie, bo na twoich stopach są odciski i zrogowacenia? A może dopadła cię grzybica? Rozwiązanie jest jedno. Odpowiednia pielęgnacja stóp sprawi, że pozbędziesz się bólu i zapomnisz o brzydkich stopach.

spis treści

1. Dziesięć przykazań prawidłowej pielęgnacji stóp

Żeby stopy były zadbane musisz pamiętać o kilku zasadach:

  • Bardzo ważna jest regularność. Tylko systematyczna pielęgnacja stóp przyniesie oczekiwane rezultaty.

  • Wcieraj w nie krem. Regularne nawilżanie stóp pomoże uchronić je przed rogowaceniem. Skóra stóp stanie się gładka i elastyczna. Kremy do stóp zawierają wyciąg z szałwii, mięty, rumianku. Dzięki temu krem łagodzi podrażnioną skórę i pozostawia uczucie świeżości.

  • Nie zapominaj dbać o paznokcie. Staranny pedikiur zapobiegnie ich uszkodzeniom. Zadbane paznokcie są wizytówką kobiety. Paznokcie maluj jak najczęściej odżywką, która pomoże odbudować i zregenerować płytkę paznokcia. Lub też maluj je lakierem. Wówczas paznokcie będą mniej podatne na złamania.

  • Pamiętaj o usuwaniu zrogowaciałego naskórka. Rób to przed nałożeniem kremu. Dzięki temu skóra twoich stóp będzie bardziej nawilżona. Stopy należy wymoczyć w ciepłej wodzie z dodatkiem mydła lub żelu i z dwiema łyżkami soli kuchennej. Dzięki temu skóra ulegnie zmiękczeniu i łatwiej będzie można usuwać zrogowacenia. Zrogowaciałych części pozbywaj się za pomocą specjalnej tarki, pilników lub pumeksu. Skuteczne będą również specjalne plastry usuwające zrogowacenia.

  • Noś wygodne buty zrobione z materiałów naturalnych. Dzięki temu unikniesz powstawania bolesnych odcisków oraz zapobiegniesz deformacji stóp. Naturalna skóra, z której są wykonane buty, przepuszcza powietrze, umożliwiając twojej stopie "oddychanie". Zmniejsza tym samym potliwość stóp i związany z tym nieprzyjemny zapach.

  • Zapobiegaj poceniu się stóp. Za nieprzyjemny zapach potu odpowiadają bakterie. Nadmierna potliwość może prowadzić do powstania infekcji grzybiczej. Nie noś skarpet i obuwia wykonanych ze sztucznego tworzywa. Nie przepuszczają one powietrza, uniemożliwiają parowanie i sprzyjają potliwości stóp. Żeby zniwelować nieprzyjemny zapach używaj talku lub dezodorantów do stóp.

  • Szczególnie zadbaj o popękane pięty. Skóra w tej części stóp jest bardzo obciążona. Robiąc krok najczęściej zaczynasz od pięty. To właśnie skóra z tej części ciała najszybciej twardnieje oraz ulega uszkodzeniom. Regularne ścieranie zrogowaciałego naskórka i wcieranie maści z witaminą A zapobiegnie pękaniu stóp.

  • Zrób masaż stóp. Cały dzień chodzisz, biegasz, pracujesz w pozycji stojącej. Pod koniec dnia stopy są opuchnięte i zmęczone. Po zabiegach pielęgnacyjnych (wymoczeniu stóp, starciu zrogowaceń i nałożeniu kremu) poświęć chwilę, by pouciskać poszczególne miejsca stóp. Możesz też poprosić partnera lub partnerkę by zrobili twoim stopom taki masaż. Poprawi to krążenie i z pewnością przyniesie ukojenie.

  • Walcz z odciskami. Nagniotki, modzele powstają gdy nosisz niewygodne obuwie, chodzisz na wysokich obcasach, masz płaskostopie, zdeformowane palce lub zwyrodnienia stawów. Leczenie odcisków polega na usunięciu nie tylko objawów, ale też przyczyn. Dlatego zmień obuwie na wygodne. Do usunięcia nagniotka wystarczy specjalny plaster, krem, maść, żel, które zmiękczają naskórek. Osoby z chorobami krążenia i cukrzycą powinny udać się z tym do chirurga.

  • Unikaj infekcji grzybiczych, a jeżeli grzybica stóp już cię dopadła, staraj się ją wyleczyć. Infekcje grzybicze mogą powstać przy korzystaniu z publicznych natrysków, basenów, w szatniach klubów sportowych. Nadmierna potliwość stóp również sprzyja jej rozwijaniu się.

Oznaki choroby to:

Zobacz film: "10 urodowych trików, które musisz znać"
  • złuszczający się naskórek,
  • zaczerwieniona skóra,
  • nieduże pęcherze,
  • świąd.

2. Leczenie grzybicy stóp

Leczenie grzybicy stóp powinno być przeprowadzane pod okiem dermatologa. Po rozpoznaniu choroby, lekarz pomoże dobrać odpowiednią kurację. Niestety leczenie domowymi sposobami nie jest skuteczne. Kuracja zalecona przez specjalistę zazwyczaj dość długo trwa, także trzeba uzbroić się w cierpliwość.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze