Trwa ładowanie...

Pierwsze zmarszczki

Pierwsze zmarszczki
Pierwsze zmarszczki (Zdjęcie kobiety / Shutterstock)

Zwiastuny zmarszczeknajczęściej pojawiają się w kąciku oka lub na czole. Dla wielu kobiet ich pojawienie się jest kluczowym etapem życia. Obecnie istnieje wiele sposobów, aby uniknąć zmarszczek lub się ich pozbyć. Można również zaakceptować pierwsze zmarszczki mimiczne i podejść do nich z uśmiechem!

1. Zmarszczki mimiczne

Pierwsze zmarszczki
Pierwsze zmarszczki

Odpowiednia pielęgnacja cery zapewnia skórze odpowiednią elastyczność, a to opóźnia pojawienie się pierwszych

zobacz galerię

Zmarszczka to linijne zagłębienie się skóry, tworzące się w wyniku osłabienia wewnętrznej warstwy skóry (skóry właściwej), która nie jest już w stanie podtrzymywać warstwy zewnętrznej, czyli naskórka. Skóra staje się mniej odporna na deformacje i tworzą się zmarszczki – m.in. zmarszczki mimiczne. Zmarszczki mimiczne pojawiają się w wyniku ruchów twarzy. Kiedy uśmiechamy się lub mrużymy oczy, nasza skóra się marszczy. Jeśli dany grymas jest powtarzany setki czy tysiące razy, skóra słabnie i traci zdolność całkowitego wygładzenia.

Miejsca, w których pojawiają się pierwsze zmarszczki na twarzy , są różne u różnych osób. Jest to uzależnione od wyrazów twarzy, które najczęściej przybiera dana osoba. Tymczasem można wyróżnić kilka obszarów skóry twarzy najbardziej narażonych na zmarszczki:

Zobacz film: "10 urodowych trików, które musisz znać"
  • Kurze łapki: pojawiają się w kącikach oczu – u osób, które dużo się śmieją.
  • Lwia zmarszczka: pojawia się między brwiami i ma kształt litery V. Pojawia się u osób, które często marszczą brwi. Sprawia, że osoba wygląda na zatroskaną, zmęczoną lub surową.
  • Zmarszczki na czole: przebiegają poziomo przez większą część czoła. Wynikają z zatroskanego i zdziwionego wyrazu twarzy.
  • Zmarszczki wokół ust: to małe zmarszczki, które okalają usta. Jest to miejsce szczególnie ruchliwe i delikatne.

Oprócz zmarszczek mimicznych mogą się pojawić inne rodzaje zmarszczek :

  • zmarszczki posłoneczne,
  • zmarszczki grawitacyjne.

2. Jak zapobiegać zmarszczkom mimicznym?

Zmarszczki mimiczne pojawiają się u młodych osób i są w dużym stopniu uzależnione od stanu skóry. Dlatego, aby zapobiec zmarszczkom mimicznym, należy dbać o skórę i chronić ją przed przedwczesnym starzeniem i utratą elastyczności. O kuracji przeciwzmarszczkowej powinny myśleć osoby od około 25 roku życia, a według niektórych dermatologów już od 20. roku życia. Oczywiście nie zapobiegnie to samej mimice twarzy, dlatego nie jest to stuprocentowa ochrona.

Młode kobiety nie muszą decydować się na inwazyjne odmładzające zabiegi kosmetyczne, jednak powinny regularnie korzystać z pomocy kosmetyczki. Poza tym warto skupić się przede wszystkim na ochronie przeciwsłonecznej. Dobry krem z filtrem to bardzo dobra inwestycja. Należy go stosować nawet zimą. Ważne jest także odżywianie młodej skóry od wewnątrz – duże ilości wody mineralnej, zdrowa dieta bogata w owoce i warzywa. Warto również częściej sięgać po soki marchewkowe zawierające zdrowy dla skóry beta-karoten, a regularne wizyty w solarium zamienić na wcieranie w naskórek kremu samoopalającego z witaminami i pielęgnującymi olejkami roślinnymi.

Odpowiednia pielęgnacja zapewnia skórze elastyczność, co opóźnia pojawienie się pierwszych zmarszczek. Na rynku dostępnych jest wiele kosmetyków, które przeciwdziałają przedwczesnemu starzeniu się skóry i chronią przed pierwszymi zmarszczkami, równocześnie nie obciążając skóry.


Następny artykuł: Rodzaje zmarszczek
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze