Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Joanna Hirszler

Pilniki do paznokci

Pilniki do paznokci
Pilniki do paznokci

Pilniczki do paznokci są dostępne na rynku w wielu rozmaitych formach. Wyróżniamy pilniki na bazie materiałów takich jak płyta ścierna, metalowe, a także te wykonane ze szkła. Różnią się one również kształtem. Mogą być proste lub wygięte w kształt banana. Różny może być ich rozmiar, a także barwa. Co warto wiedzieć o pilnikach do paznokci?

spis treści

1. Jaki pilniczek do paznokci wybrać?

Jeżeli nie bardzo wiesz, jaki pilniczek będzie dla ciebie najbardziej odpowiedni, zacznij od testowania tych tańszych. Z reguły są to pilniki z papieru ściernego lub te metalowe. Pilnik metalowy jest bardzo trwały i będziesz mogła z niego korzystać przez długi czas. Z reguły ich rozmiary są niewielkie i dlatego bez żadnego problemu będziesz mogła zawsze nosić go przy sobie.

Niestety pilniki metalowe mają również wady. Mają one niekorzystny wpływ na paznokcie, gdyż zarysowują ich powierzchnię. W efekcie płytka może ulec osłabieniu i zacząć się rozwarstwiać bądź łamać. Dlatego tego typu pilnika powinny używać jedynie osoby o mocnych paznokciach, które nie mają problemu z kruchością paznokci.

Zobacz film: "10 urodowych trików, które musisz znać"

Pilniczki papierowe są zdecydowanie mniej trwałe niż te metalowe i szybciej się zużywają. Z tego względu, zakupując ich jedno opakowanie, znajdziesz w środku ich kilka sztuk. Tego typu pilnik świetnie się sprawdza w przypadku naturalnych paznokci. Jeżeli masz akrylowe bądź żelowe paznokcie – pilnik ten będzie dla ciebie za słaby.

Szklane pilniki są obecnie coraz bardziej popularne. Są one bardzo delikatne dla paznokci i świetnie sprawdzają się w przypadku osób, których problemem są kruche i łamliwe paznokcie. Za ich pomocą można doskonale wymodelować kształt paznokcia. Jedyną wadą szklanych pilników jest to, że są one znacznie droższe niż pilniki innego typu i bardzo kruche. Z tego względu trzeba bardzo uważać, aby uniknąć ewentualnego upuszczenia pilnika. W efekcie upadku mógłby się on rozbić na kawałki. Pomimo tego, warto jednak zaopatrzyć kosmetyczkę w szklany pilniczek, gdyż na długo będzie ci on służyć.

Pilniki dwustronne – są idealne zarówno dla posiadaczek naturalnych, jak i sztucznych paznokci. Charakterystyczne dla nich jest to, że jedną stronę części ścierającej stanowią drobne ziarenka, a drugą stronę grube ziarna ścierające. Podczas stosowania takiego pilniczka kobiety o naturalnych paznokciach powinny uważać na stronę gruboziarnistą, gdyż nieumiejętne użycie mogłoby spowodować osłabienie płytki. Ta część pilnika jest idealna dla osób o sztucznych paznokciach, gdyż za jej pomocą w sposób łatwy można modelować i kształtować sztuczne paznokcie.

2. Czy kształt pilniczka ma znaczenie?

Wszystko zależy od własnych upodobań. Niektóre kobiety wolą proste pilniczki o niewielkich rozmiarach. Dzięki temu mogą one je nosić przy sobie w każdej chwili. Z kolei inne kobiety preferują pilniki wygięte w łuk, gdyż za ich pomocą można zdecydowanie łatwiej dotrzeć do bocznych części paznokcia bez ryzyka uszkodzenia znajdującej się tam tkanki.

Dobór odpowiedniego pilnika jest niezwykle istotny w przypadku, gdy zależy ci na idealnym wymodelowaniu płytki paznokcia i wykonaniu profesjonalnego manicure'u. Niektóre pilniki nie nadają się do sztucznych paznokci, a innych z kolei lepiej unikać w przypadku naturalnych paznokci, gdyż mogłyby one spowodować ich znaczne osłabienie.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze