Trwa ładowanie...

Płukanki do włosów

Prawidłowa pielęgnacja włosów, przy obecnym silnym chlorowaniu wody, zanieczyszczeniu i suchym powietrzu, wymaga sięgnięcia po płukanki do włosów. Taką płukankę stosuje się nie tylko na włosy czy same końcówki, tak jak odżywki, ale także na skórę głowy. To właśnie sprawia, że ich działanie jest bardziej uniwersalne niż odżywek do włosów. Nie martw się, nie musisz wydawać na płukanki majątku. Najlepiej zrobić sobie swoje domowe płukanki do włosów i cieszyć się pięknymi, odżywionymi włosami.

spis treści

1. Jak działają płukanki do włosów?

Dzięki temu, że płukanki do włosów działają bezpośrednio na skórę głowy, pielęgnacja włosów rozpoczyna się już tam. Naczynia krwionośne znajdujące się w skórze równomiernie rozprowadzają substancje odżywiające włosy. To ze skóry głowy włosy czerpią siłę i witalność. Ich cebulki otrzymują potrzebne do wzrostu składniki.

Zobacz film: "10 urodowych trików, które musisz znać"

Płukanki mają przede wszystkim:

 • chronić włosy przed silnie chlorowaną wodą, promieniami UV, suchym powietrzem, zanieczyszczeniami,
 • wyrównać pH skóry głowy po myciu szamponem i płukaniu chlorowaną wodą.

Czytaj więcej

Płukanki do włosów można kupić w sklepie. Zawierają one substancje odżywiające i nawilżające włosy, tak jak odżywki. Można też spróbować samej zrobić swoją własną domową płukankę do włosów. Zaletą takiej płukanki jest pełna naturalność składników.

Ziołowe płukanki do włosów domowej roboty zazwyczaj robi się w podobny sposób:

 • zagotowuje się wodę z wybranymi ziołami,
 • gotuje się około 10 minut,
 • odsącza się zioła lub wyjmuje torebki,
 • czeka się, aż wywar ostygnie,
 • po umyciu płucze się włosy najpierw zwykłą wodą, potem płukanką, a jeżeli ma się wystarczającą ilość płukanki, to do ostatniego płukania można wykorzystać samą płukankę,
 • po użyciu płukanki do włosów nie płucze się ich dalej,
 • można delikatnie osuszyć ręcznikiem włosy – nie suszyć suszarką,
 • pozostawia się włosy do wyschnięcia.

2. Płukanki do włosów ciemnych i blond

Najlepsze płukanki do włosów ciemnych, to:

 • płukanka z szałwii,
 • płukanka z rozmarynu,
 • płukanka pokrzywowa.
Przygotowanie płukanki do włosów z soku z cytryny
Przygotowanie płukanki do włosów z soku z cytryny

Aby przygotować cytrynową płukankę do włosów, należy do pół litra wody dodać soku z dwóch cytryn. Owoc

zobacz galerię

Płukanka do włosów z szałwii potrzebuje co najmniej pół godziny, aby naciągnąć i ostygnąć, dlatego zacznij ją przygotowywać, zanim umyjesz włosy. Zalej dwie torebki herbatki szałwiowej ciepłą wodą i odczekaj pół godziny. Do płukanki z rozmarynu potrzeba torebki herbaty i dwóch łyżek suszonego rozmarynu. Zaparz herbatę razem z rozmarynem i poczekaj, aż ostygnie i naciągnie. Odcedź.

Pokrzywowa płukanka do włosów to płukanka dobra dla ciemnych włosów. Pomaga przy wypadaniu włosów i łupieżu. Zalewamy wrzątkiem łyżeczkę suszonej pokrzywy i czekamy, aż naciągnie i ostygnie. Po odcedzeniu można płukać włosy.

Pielęgnacja włosów blond to na przykład płukanki:

 • płukanka cytrynowa,
 • płukanka rumiankowa.

Aby zrobić cytrynową płukankę do włosów, trzeba do pół litra wody dodać soku z dwóch cytryn. Cytryna przywraca skórze głowy naturalne, kwaśne pH, niszczone przez szampon. Płukanka z rumianku musi być przygotowana pół godziny przed myciem włosów. Zalej dwie torebki rumiankowej herbatki ciepłą wodą. Po pół godziny jest gotowa do użycia.

Jeśli leży ci na sercu stan twoich włosów, to polecamy takie domowe płukanki do włosów do każdego mycia. Twoje włosy na pewno odwdzięczą ci się ładnym wyglądem.

Płukanki do włosów
Płukanki do włosów (Zdjęcie kobiety / Shutterstock)
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.