Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Anna Bocheńska

Jak pływanie wpływa na kręgosłup?

Jak pływanie wpływa na kręgosłup?
Jak pływanie wpływa na kręgosłup? (Zdjęcie autorstwa Simply Swim UK / CC BY-SA 2.0)

Pływanie jest tak zdrowe, że większość lekarzy najchętniej przepisywałaby je na receptę. Rozwija wszystkie mięśnie klatki piersiowej i usprawnia cały układ oddechowy, a także jest korzystne dla serca i układu krwionośnego. Czy równie korzystanie działa na kręgosłup? Pływanie a kręgosłup to kwestia niezwykle interesująca, zwłaszcza dla osób cierpiących na schorzenia kręgosłupa. Kręgosłup stanowi podstawowe rusztowanie naszego ciała, dlatego musimy szczególnie o niego dbać.

spis treści

1. Czym charakteryzuje się pływanie

Pływanie to bezpieczna forma aktywności fizycznej, która umożliwia szybkie spalanie kalorii, przy jednoczesnym odciążeniu stawów. Pływając, poprawia się kondycję i siłę mięśni, a także kształtuje się sylwetkę. Sport ten uprawiać może każdy, zarówno małe dziecko, jak i osoba starsza. Różne style pływackie pozwalają na urozmaicenie treningu, a także na ćwiczenie różnych partii mięśni. Style pływackie można zmieniać, chociaż niektórzy wybierają jedną technikę, która najbardziej odpowiada im pod względem stopnia trudności i wysiłku.

2. Style pływackie

Różne style pływackie różnią się szybkością pływania i intensywnością wysiłku. Dla osób początkujących wskazany jest styl grzbietowy lub kraul. Styl motylkowy jako najtrudniejszy i wymagający więcej siły przeznaczony jest wyłącznie dla osób silnych i sprawnych. Wyróżnia się wiele stylów pływackich. Część z nich jest bardziej amatorska, pozostała część profesjonalna i wykorzystywana na zawodach. Każdej z technik można się nauczyć i opanować do perfekcji. Bez względu na to, który styl pływacki wybierzesz na pewno wodny wysiłek korzystnie wpłynie na twoje ciało. Style pływackie są rozmaite, a któryś z nich na pewno będzie ci odpowiadał.

Zobacz film: "Ćwiczenie swimming - uproszczone pływanie"

2.1. Żabka

Żabka, czyli inaczej styl klasyczny , jest jedną z najtrudniejszych technik pływackich. Wymaga zsynchronizowania oddechu z ruchami rąk i nóg. Styl pływania żabką to posuwisty ruch do przodu, przy jednoczesnym wynurzaniu i zanurzaniu głowy. Pływa się na brzuchu.

Ten styl pływacki rozpoczyna się od nabrania powietrza i odepchnięcia wyciągniętych do przodu i wyprostowanych rąk na boki. Dłonie po bokach powinny wykonywać drogę od pozycji wyprostowanych z przodu rąk i przejść łukiem do klatki piersiowej. Stąd wysuwane są znów do przodu. Podczas pływania stylem klasycznym nogi podciąga się do klatki piersiowej, po czym odpycha się je do tyłu, rozkładając na boki. Aby odepchnąć się od wody, szybkim ruchem łączymy wyprostowane nogi. Style pływackie są bardzo różne, ale żabka znana jest wszystkim - jest najpopularniejsza.

2.2. Motylek

Pływanie stylem motylkowym jest równie trudne i nie dla początkujących. Ten styl pływacki łączy ruchy nóg przypominające pływanie delfina z wypychaniem wody ramionami. Pływając stylem motylkowym, całe ciało porusza się na kształt fali. Obie ręce pracują równolegle. Wyciągnięte do przodu ramiona prowadzi się pod wodą do tyłu, po czym wyciąga się je z wody i prowadzi po bokach ponad wodą do przodu.

Aby opanować ten styl pływacki potrzeba naprawdę regularnych treningów i mocnych mięśni. Żeby nauczyć się pływać stylem motylkowym, najpierw trzeba wyćwiczyć pozostałe style pływackie. Ten styl pływacki pozwoli spalić najwięcej kalorii.

2.3. Pływanie na grzbiecie

Na ogół style pływackie są bardzo ciężkie do prawidłowego wyuczenia się. Pływanie grzbietem jest stosunkowo łatwe. Podczas pływania tym stylem pływackim ręce i nogi pracują naprzemiennie. Wyprostowaną wzdłuż tułowia rękę wyciąga się z wody (kciuk wynurza się pierwszy), po czym prowadzi się ją do góry i za głowę, a następnie pod wodą na bok, w stronę tułowia. Nogi powinny być lekko zgięte w kolanach, a rozluźnione w kostkach. Machamy nimi naprzemiennie. Pływając stylem grzbietowym, głowę utrzymujemy na powierzchni wody.

2.4. Kraul

Kraul jest jednym z łatwiejszych stylów pływania. Pływa się na brzuchu, a nogami i rękami poruszamy naprzemiennie. Najtrudniejsze jest oddychanie, gdyż przez większość czasu głowa jest pod wodą, a wynurzana jest na boki. Wyprostowana do przodu ręka podciągana jest pod wodą w kierunku klatki piersiowej, a następnie odginana jest do tyłu, po czym ponad powierzchnią wędruje do przodu i zanurza się pod wodę. Ruchy nóg są takie same, jak przy stylu grzbietowym.

3. Właściwości lecznicze pływania

Pływanie żabką rozwija nie tylko mięśnie nóg, ale również mięśnie górnych partii tułowia i karku. Pływanie grzbietem poprawia przede wszystkim muskulaturę wzdłuż całego kręgosłupa i sprzyja rozluźnieniu mięśni piersiowych, ramion i karku. Pływanie kraulem rozwija mięśnie barkowe, ramion i nóg.

Pływanie uznane jest za jeden z najbezpieczniejszych i najzdrowszych dla naszego organizmu sportów. Ciało w wodzie jest lekkie, więc nie nadwyręża stawów i krążków międzykręgowych. Pływanie i gimnastyka w wodzie są także idealne dla młodzieży. Dobrze wykształcone mięśnie kręgosłupa pełnią funkcję ochronną dla szybko rosnących kości u młodych ludzi.

Pływanie wpływa korzystnie nie tylko na kręgosłup. Działa pozytywnie na całe ciało – pomaga zlikwidować tzw. pomarańczową skórkę (cellulit), ujędrnia skórę, wzmacnia odporność, a ponadto poprawia koordynację.

3.1. Pływanie a kręgosłup

Kręgosłup to podpora naszego ciała oraz ważny element narządu ruchu. Stanowi oś tułowia i dźwiga całą górną część ciała. Jest jego najważniejszym filarem, ale jednocześnie jego skomplikowana budowa sprawia, że jest podatny na przeciążenia i uszkodzenia. Na co dzień niestety zapominamy o nim i narażamy go na tortury, poprzez siedzenie godzinami w jednej pozycji, spanie na miękkim materacu, chodzenie na wysokich obcasach czy noszenie ciężkich rzeczy na jednym ramieniu. Bóle kręgosłupa stały się chorobą cywilizacyjną naszych czasów.

Poszczególne style pływackie pozwalają nam skutecznie wspomagać leczenie wad kręgosłupa. Klasyczny styl pływania pozwala wpłynąć na niekorzystne zmiany w obrębie lędźwiowego odcinka kręgosłupa. Jest skuteczną metodą walki ze skoliozą, a nawet płaskostopiem. Z kolei motylkowy styl pływacki znacznie wzmacnia mięśnie przykręgosłupowe. Wspomaganie leczenia wad postawy poprzez pływanie jest możliwe, ponieważ ten rodzaj aktywności fizycznej kształtuje tzw. gorset mięśniowy.

Pływania, jak również innych aktywności fizycznych, powinny wystrzegać się osoby cierpiące na ostre stany bólowe w obrębie kręgosłupa, m.in. dyskopatie oraz bardzo zaawansowany rozwój choroby zwyrodnieniowej. W takich przypadkach omawiany typ aktywności fizycznej może stać się przyczyną zwiększonych dolegliwości bólowych.

Każdy styl pływania jest dla kręgosłupa zdrowy i zbawienny, gdyż wzmacnia mięśnie kręgosłupa, które wspomagają jego pracę. Jednak pływanie na plecach – stylem grzbietowym – jest dla kręgosłupa najkorzystniejsze. Poprawia elastyczność szyi i wzmacnia plecy. Popularne pływanie żabką nie jest korzystne dla ludzi ze zwyrodnieniami odcinka szyjnego, stawów biodrowych lub kolanowych oraz schorzeniami części lędźwiowej kręgosłupa.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze