Trwa ładowanie...

Pływanie dla dzieci - charakterystyka pływania, pływanie dla niemowląt, bezpieczeństwo

Avatar placeholder
17.09.2021 12:27
Pływanie dla dzieci
Pływanie dla dzieci (Zdjęcie autorstwa THX0477 / CC BY 2.0)

Pływanie to jedna z najlepszych form aktywności fizycznej. Pływać mogą zarówno małe dzieci, jak i osoby starsze. Sport ten mogą nawet uprawiać osoby cierpiące na schorzenia, które uniemożliwiają im ćwiczenie w inny sposób. Każdy może wybrać styl pływacki, który najbardziej mu odpowiada. Żabka i styl grzbietowy nie wymagają zbyt dużej siły, natomiast kraul i styl motylkowy przeznaczone są dla zaawansowanych pływaków. W przypadku dzieci pływanie jest szczególnie wskazane, gdyż sport ten pomaga w kształtowaniu odpowiedniej postawy. Jakie inne zalety ma pływanie dla dzieci?

spis treści

1. Czym jest pływanie?

Pływanie to dyscyplina sportu, która była uprawiana już w czasach starożytnych. Świadczą o tym rysunki sprzed czterech tysięcy lat z Asyrii, Libii i Egiptu. Aktywność tę można uprawiać zarówno w basenie, jak i w jeziorze czy innym zbiorniku wodnym. Działa ona bardzo pozytywnie na cały nasz organizm. Odciąża ciało, wzmacnia mięśnie, poprawia kondycję, przyspiesza spalanie kalorii. Może również stanowić doskonałą formę spędzenia czasu. Pływanie polecane jest zarówno malutkim dzieciom, jak i osobom dorosłym czy ludziom w wieku podeszłym. Daje ono ukojenie osobom borykającym się z problemami kręgosłupa czy wadami postawy.

2. Pływanie dla dzieci i jego największe zalety

Główną zaletą pływania dla dzieci jest fakt, iż woda zmniejsza obciążenie na mięśnie i stawy. Co więcej, efekt, jaki chcemy osiągnąć uzależniony jest przede wszystkim od poświęconego czasu i włożonego wysiłku. Z jednej strony pływanie może być świetnym ćwiczeniem rozciągającym i relaksującym, a jeśli postanowi się pokonać jakieś większe długości, wysiłek w to włożony pomoże we wzmacnianiu serca i płuc. W przypadku dzieci z wadami postawy korzyści z pływania obejmują również kształtowanie kręgosłupa.

Zobacz film: "Wysiłek fizyczny - codzienna aktywność"

Pływanie to stosunkowo bezpieczny sport, który rzadko powoduje urazy, dlatego też rodzice nie muszą się martwić o bezpieczeństwo swoich pociech. Warto uświadomić sobie, że dzieci znacznie szybciej uczą się pływać niż osoby dorosłe. Wynika to z faktu, iż małe dzieci nie mają oporów przed wodą i są swobodniejsze w swoich ruchach.

Większość dzieci uwielbia zabawy w wodzie, dlatego też zajęcia na basenie wydają im się znacznie ciekawsze niż inne formy zajęć z wychowania fizycznego. Co więcej, pływanie wskazane jest nawet dla dzieci, które ze względu na stan zdrowia nie mogą uprawiać innych sportów. Wśród nich są między innymi dzieci cierpiące na astmę czy młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów. Pływanie jest również dobrym rozwiązaniem w przypadku młodych ludzi borykających się z problemem nadwagi i otyłości. Dla nich ruch w wodzie może być łatwiejszy niż podczas normalnych zajęć sportowych.

2.1. Nauka pływania dla niemowląt

Nauka pływania niemowląt musi być przyjemnością, która dobrze się maluchowi kojarzy. Na tym etapie rozwoju od dziecka można wymagać, by czegoś się nauczyło głównie poprzez zabawę. Dlatego staraj się na każdym kroku pokazywać maluchowi, że woda to świetna rozrywka. Najlepiej, by wizyta w basenie i pływanie niemowląt miały miejsce w godzinach, gdy liczba osób jest mała. Maluch może się zestresować lub przestraszyć w zatłoczonym miejscu. Warto zapisać się na zajęcia w wodzie dla niemowląt, gdzie można posłuchać profesjonalnych rad odnośnie do nauki pływania i poznać inne mamy ze swoimi pociechami.

Maluchy pływają instynktownie i bardzo szybko przyzwyczajają się do wody. Im wcześniej zacznie się naukę pływania, tym większą swobodę nasze dzieci będą czuły w wodzie. Zajęcia pływania dla niemowląt można rozpocząć, kiedy dziecko skończy 3 miesiąc życia.

Niektórzy zalecają, by nie miało to miejsca przed podaniem wszystkich szczepień, lecz zazwyczaj okazuje się, że obawy o zarażenie się niebezpieczną chorobą są bezpodstawne. Swoje ewentualne wątpliwości warto skonsultować z pediatrą.

W szkole pływania dla maluszków są specjalne baseny, z odpowiednią temperaturą wody. Powietrze w pomieszczeniu również jest w sam raz. Każde z tych czynników jest specjalnie dostosowane do potrzeb dziecka dziecka. W wodzie basenowej jest niewielka ilość chloru, a także innych związków chemicznych. Instruktorzy przekazują rodzicom szereg sugestii, jak zapewnić maluszkowi maksimum bezpieczeństwa podczas uprawiania tej aktywności wodnej.

Dziecko do 18 miesiąca życia ma większe zdolności do nurkowania niż niejeden dorosły, ponieważ do niedawna środowisko wodne było mu nieobce. Z powodu zaniku tego instynktownego zachowania, nauka pływania niemowląt od 16 miesiąca życia wygląda inaczej niż poniżej tego progu wiekowego.

2.2. Czy pływanie dla niemowląt jest dobre?

Pływanie to jedyna aktywność, którą małe dziecko może podjąć zupełnie samodzielnie, szczególnie jeśli jeszcze nie potrafi chodzić czy raczkować bez pomocy. Woda wypiera ciało małego malucha, który może swobodnie poruszać rączkami i nóżkami, co na pewno uwielbia robić. Wspólne pływanie to dodatkowo szansa na zacieśnienie więzów rodzinnych, nie tylko z mamą, lecz także z tatą. Kobieta, która czuje się zmęczona codziennością może wysłać partnera i maluszka na specjalne zajęcia w wodzie dla niemowląt.

2.3. Ważne informacje dotyczące pływania dla niemowląt

Ważne informacje dotyczące pływania dla niemowląt:

  • dziecko rozpoczynające swoją przygodę z pływaniem, nie powinno przebywać w basenie dłużej niż pół godziny,
  • z zajęć nie powinny korzystać dzieci przeziębione, dzieci po zabiegach, dzieci z kontuzją lub innym poważnym schorzeniem,
  • jeśli dziecko zacznie mieć drgawki, należy natychmiast przerwać zabawę w wodzie.

3. Bezpieczeństwo pływania

Jeśli nasze dziecko pływa pod okiem instruktora lub ratownika, możemy być spokojni o jego bezpieczeństwo. Jeśli jednak pływa w przydomowym basenie lub w otwartym zbiorniku podczas rodzinnych wakacji, musimy pamiętać o stałym obserwowaniu jego poczynań. Stałe utrzymywanie kontaktu wzrokowego z maluchem sprawi, że dziecko będzie czuło się niezwykle bezpiecznie. Jest to niezwykle ważne dla malców, które dopiero rozpoczęły swoją przygodę z wodą np. na zajęciach pływania w basenie. Bycie w bliskim kontakcie z dzieckiem powoduje, że czuje się ono komfortowo.

Z ostrożności nie należy rezygnować nawet wtedy, gdy nasze dziecko jest dobrym pływakiem i opanowało wszystkie style pływackie lub gdy zaopatrzyliśmy je w pompowany materac, kółko ratunkowe lub motylki. Pompowana zabawka może bardzo łatwo wyśliznąć się dziecku, które w panice zakrztusi się wodą. Nigdy nie należy pozwalać dziecku na pływanie bez nadzoru osoby dorosłej. Brak opieki nierzadko kończy się tragicznie, a wielu tragediom można było w prosty sposób zapobiec, poświęcając dzieciom więcej uwagi. Nawet w płytkim zbiorniku wodnym może dojść do utonięcia.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze