Trwa ładowanie...

Pływanie żabką – jak poprawnie pływać i jakie są tego zalety

Chyba każdy z nas wie co znaczy pływanie „żabką”. Ten styl pływania inaczej nazywany jest stylem klasycznym. Na pierwszy rzut oka jest prosty i przyjemny, jednak wśród pływaków, uważany za jeden z najcięższych do wyuczenia i prawidłowego opanowania. Zobacz, jak poprawnie pływać żabką, aby przy okazji trenować całe ciało.

spis treści

1. Zalety pływania żabką

Jak wiadomo pływanie nie tylko wpływa korzystnie na spalanie kalorii, ale także doskonale poprawia kondycję. Przede wszystkim polecane jest przy wszelakich wadach postawy i problemach z kręgosłupem. Pływanie jest przyjemne, a podczas jednego treningu tkanka tłuszczowa redukuje się bardzo intensywnie. Zalet wynikający z pływania jest bardzo wiele, pływanie jest chyba jednym z mniej kontuzyjnych i rewelacyjnie wpływających na zdrowie sportów.

Zobacz film: "Wpływ sportu na zdrowie"

Zalety pływania żabką:

  • Korygowanie różnych, ciężkich wad postawy;
  • Pomoc w dojściu do zdrowia po ciężkich chorobach;
  • Szybkie spalanie kalorii;
  • Wyrzeźbienie sylwetki, odsłona mięśni;
  • Lepsza wydajność płuc;
  • Poprawa kondycji fizycznej;
  • Lepsze krążenie krwi;
  • Szybszy metabolizm.

2. Technika pływania żabką

Jak wiadomo wyrobienie i nauczenie się pływanie technicznie poprawnego jest bardzo czasochłonne, jednak do opanowania. W pływaniu należy być cierpliwym i nie poddawać się. Z upływem czasu nie zauważymy nawet jak znakomicie i poprawnie wychodzi na pływanie żabką.

2.1. Praca rąk

Pływanie stylem klasycznym zaczyna się od ruchu rąk. Najlepiej złączyć dłonie jak do modlitwy, wyprostować je, głowa w tym czasie powinna znajdować się pomiędzy rękoma i być zanurzona w wodzie. Następnie ręce zataczają niemalże całe koło, dłonie odpychają wodę. Ruch rąk, wykonywanie jest na wysokości barków. Kończy się ponownym złożeniem dłoni jak do modlitwy. Kiedy ręce są wyprostowane i schowane pod wodą, a głowa znajduje się pomiędzy nimi, dodajemy pracę nóg.

2.2. Praca nóg

Technika nóg w stylu klasycznym jest ciężka do opanowane, ponieważ bardzo trudno jest wprowadzić ten ruch poprawnie. Niestety zataczanie okręgów rękoma nie idzie w parze z ruchami nóg, co często jest wykonywane, zwłaszcza przez amatorów pływania.

Około 80% pracy w stylu klasycznym wykonują nasze nogi, to dzięki nim nabieramy odpowiedniego pędu i przesuwamy się do przodu. Tak naprawdę praca rąk jest dodatkiem, bez silnych mięśni nóg nasze pływanie stylem klasycznym będzie na bardzo słabym poziomie. Wart także pamiętać o wzmocnieniu kręgosłupa i mięśni brzucha - to przydatne podczas pływania klasycznego.

Kiedy ręce są na wyproście, dokładamy pracę nóg. A wygląda ona następująco: nogi w kolanach uginamy i rozstawiamy na szerokość barków, więc nie może to być bardzo szeroki ruch, a wąski. Podkurczamy nogi, zginając je w kolanach i odpychamy się od wody. Stopy podczas odpychania się powinny być zadarte.

Należy umiejętnie połączyć ze sobą te dwa ruchy, ponieważ są one niezwykle trudne do wyrobienia. Ruchy rąk i nóg powinny być szybkie, dynamiczne, aby jak najszybciej przesuwać ciało ku przodowi. Należy również pamiętać o prawidłowym ruchu głowy, która raz jest pod wodą, a raz nad nią. Kiedy ręce są wyprostowane to głowa znajduje się pod wodą, jeżeli ręce wykonują ruch głowa podnosi się nad taflę. Nad wodą łapiemy oddech, a pod wodą wypuszczamy ustami.

2.3. Praca głowy

Jak wiadomo w żabce głowa musi być ran nad powierzchnią wody, a zaraz pod nią. Gdy ręce są wyprostowane w wodzie (gdy do niej wchodzą), głowa powinna „chować się” pod wodą, tym samym wstrzymujmy powietrze, gdy głowa się wynurza nabieramy powietrza ile sił i znowu płyniemy pod wodą. Wykonując okręgi rękami, głowa jest nad taflą wody. Broda powinna być skierowana w stronę klatki piersiowej.

Należy nauczyć się, wyuczyć łączenie ze sobą tych wszystkich elementów, tzn. razem z wynurzoną głową, wykonywany jest ruch nóg, potem same ręce. To jest ważne, właśnie tutaj popełniamy największy błąd, bo łączymy ręce i nogi w jeden zależny ruch.

3. Jak nauczyć się poprawnie pływać żabką

Aby nauczyć się poprawnie pływać stylem klasycznym, niezbędna będzie także nauka w wodzie na poszczególne partie ciała, aby wiedzieć jak dany ruch powinien wyglądać albo, aby nauczyć się oddychać.

Przydatne będą ćwiczenia z deską do pływania. Można wziąć ją w dłonie, trzymać przed sobą i ćwiczyć samą pracę nóg, która polega na uginaniu i odpychaniu kolan.

To samo ćwiczenie można wykonać dodając zanurzenie głowy i oddychanie, ćwicząc prawidłowy oddech powinniśmy nabrać powietrze, zanurzyć głowę i wykonać trzy razy pracę nóg. Wynurzyć się. Prawidłowa technika oddychania jest bardzo ważna podczas nauki pływania stylem klasycznym. Bez wyrobienia prawidłowego nawyku będzie nam niezwykle trudno pływać poprawnie.

Pływanie żabką jest jednocześnie najpopularniejsze i bardzo trudne
Pływanie żabką jest jednocześnie najpopularniejsze i bardzo trudne (123rf)
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.