Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Joanna Hirszler

Podkład matujący

Podkład matujący
Podkład matujący

Podkłady do cery tłustej i mieszanej powinny być odpowiednio dobrane do tego typu cery. Charakteryzują się one tendencją do nadmiernie wydzielanego sebum. W efekcie skóra nieestetycznie się błyszczy. Co więcej w przypadku tych dwóch rodzajów cer rozmaite kosmetyki kolorowe dosyć szybko spływają bądź też ścierają się z ich powierzchni. Z tego względu podkład ten powinien charakteryzować się właściwościami matującymi. Co warto o nim wiedzieć?

1. Dobry podkład dla cery mieszanej i tłustej

Idealnym podkładem dla cer skłonnych do nadmiernego przetłuszczania się są podkłady matujące. Zawarte w nich składniki absorbują wydzielany przez skórę w nadmiarze łój i zapobiegają nieestetycznemu efektowi błyszczenia się całej skóry. Substancje matujące rozpraszają odbijające się od powierzchni skóry światło i dzięki temu uzyskujemy wrażenie jakoby nasza cera była idealnie matowa i nieskazitelna.

W składzie tego produktu nie znajdują się substancje oleiste, które mogłyby sprzyjać czopowaniu ujść mieszków włosowych. Jest to bardzo istotne, gdyż w przeciwnym razie na powierzchni cery często uwidaczniały by się nieestetyczne zaskórniki i krostki.

Warto również pamiętać o tym, że jeżeli nasza skóra jest skłonna do przetłuszczania się, to wybierany przez nas podkład matujący powinien się charakteryzować wysoką odpornością i trwałością na ścieranie. Tradycyjny, lekki podkład w mgnieniu oka spłynie z powierzchni naszej cery. Dlatego warto się również zastanowić czy nie zakupić wodoodpornego podkładu o wyjątkowo wysokiej trwałości. Oczywiście wtedy należy się zaopatrzyć w specjalny kosmetyk do usuwania wodoodpornych kosmetyków kolorowych.

Zobacz film: "10 urodowych trików, które musisz znać"

2. Jak przygotować skórę do nałożenia podkładu matującego?

Jeżeli nasza cera ma duże skłonności do przetłuszczania się to warto przed nałożeniem podkładu odpowiednio przygotować jej podłoże. Skórę należy dokładnie oczyścić np. za pomocą płynu micelarnego bądź też za pomocą odpowiedniego żelu z wodą. Następnie na jej powierzchnię aplikujemy tonik normalizujący, który przywróci jej odpowiednie pH.

Następnie na skórę aplikujemy krem silnie nawilżający o wyjątkowo lekkiej konsystencji. Można również sięgnąć po krem nawilżająco-matujący bądź też specjalistyczną bazę pod podkład dla cery tłustej i mieszanej.

Na tak przygotowaną skórę można nakładać podkład matujący. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że utrzyma się on na jej powierzchni przez długi czas, a ryzyko jego spłynięcia bądź też starcia będzie bardzo niewielkie.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze