Trwa ładowanie...

Podniesienie piersi

Avatar placeholder
05.09.2013 14:13
Podniesienie piersi
Podniesienie piersi

Podniesienie piersi jest rodzajem operacji polegającej na wycięciu nadmiaru skóry i zszyciu tkanki tak, aby podnieść piersi i nadać im bardziej młodzieńczy wygląd. Celem zabiegu jest przywrócenie piersiom odpowiedniego kształtu poprzez wymodelowanie. Kwalifikując pacjentkę do operacji plastycznej biustu, trzeba dostosować ją zarówno do wieku, jak i stanu miejscowego tkanek. Coraz więcej kobiet decyduje się na zabieg podniesienia piersi z powodu ich opadania wskutek bardzo dużych rozmiarów biustu.

spis treści

1. Dla kogo i ile kosztuje podniesienie piersi?

Wiele kobiet zastanawia się, jak podnieść piersi. Zmniejszenie piersi ma na celu poprawę wyglądu i samopoczucia, ale niekoniecznie gwarantuje idealny kształt piersi. Zanim podejmie się decyzję o zabiegu, warto przemyśleć dokładnie swoje oczekiwania i przedyskutować z chirurgiem. Najlepszym kandydatem do operacji plastycznej biustu jest emocjonalnie stabilna kobieta, której oczekiwania co do działań chirurgicznych są realistyczne. Najlepsze efekty zyskuje się u kobiet z małym, opadającym biustem.

Osoba poddająca się zabiegowi powinna cieszyć się dobrym zdrowiem i nie wykazywać żadnych aktywnych chorób czy też stanów przedchorobowych. Przed operacją plastyczną nie można przyjmować leków, m.in. produktów zawierających aspirynę, środki pobudzające, serotoninę itp. Warto też przyjmować arnikę przed operacją plastyczną biustu lub witaminę K w celu zmniejszenia opuchlizny i posiniaczenia.

Zobacz film: "Ryzyko powikłań po zabiegu powiększania piersi"

Redukcja biustu może w przyszłości powodować jego dalsze opadanie. Kobiety decydują się na zabieg po przebytej ciąży. Jeżeli jednak planuje się ponowne zajście w ciążę, wówczas rozsądnie będzie odłożyć zabieg zmniejszania biustu. Ponadto obwisłe piersi mogą zaburzyć prawidłowy sen, powodując napady duszności wskutek ucisku na klatkę piersiową.

Czas przebywania w klinice wynosi zwykle 2 dni. Koszt podnoszenia piersi wynosi od 9000 zł (w tym cena zabiegu, znieczulenia ogólnego, pobytu w klinice, opatrunków i wizyt kontrolnych). Podniesienie biustu ze zmniejszeniem jest dość drogim zabiegiem – od 12 000 do 14 000 zł (w zależności od wielkości piersi). W przypadku zabiegów o charakterze wyłącznie estetycznym cena zabiegu wzrasta o 23% podatek VAT.

2. Przebieg korekty biustu i zalecenia po operacji

Zabieg operacyjny przeprowadzany jest w znieczuleniu ogólnym, trwa od 2 do 3 godzin. Czas operacji zależy od wielkości redukcji oraz dodatkowego wypełniania piersi lub ograniczonego odessania tkanki tłuszczowej z okolicy pachwiny. Stosowane są różne techniki operacyjne, pozwalające jednocześnie uzyskać naturalny kształt piersi.

Skóra dookoła otoczki brodawki sutkowej jest pozbawiana naskórka, co pozwala na przemieszczenie całego kompleksu brodawki ku górze. Dolna część gruczołu jest modelowana (podniesienie piersi) lub wycinana i modelowana (redukcja piersi) celem uzyskania naturalnego kształtu piersi. Na gruczoł zakładane są szwy wchłanialne, natomiast skóra dookoła otoczki jest zszywana pojedynczymi szwami niewchłanialnymi. Pionowa część rany, pomiędzy otoczką i fałdem podpiersiowym, jest najczęściej zszywana szwem o przedłużonym okresie wchłanialności. Jeśli operacje plastyczne biustu są połączone ze wszczepieniem implantu piersiowego, wówczas jest on umieszczany bezpośrednio pod gruczołem piersiowym lub pod mięśniem piersiowym większym.

Po operacji plastycznej biustu nosi się specjalny stanik sportowy, a rany są pokryte opatrunkiem. Piersi będą opuchnięte i bolesne w ciągu pierwszych dni po operacji, mogą być widoczne niewielkie siniaki. Dolegliwości te nie są najczęściej zbyt dokuczliwe i można je złagodzić, stosując doustne środki przeciwbólowe. Stanik należy nosić do czterech tygodni po korekcji biustu. Szwy będą zdjęte w ciągu dwóch tygodni po plastyce piersi.

Początkowo pacjentka może odczuwać osłabienie czucia brodawek i skóry piersi. W ciągu kilku tygodni obrzęk piersi ustępuje, a czucie brodawek powraca do normy. W wyniku podniesienia piersi może dojść do groźnych powikłań, jak np. martwica tkanek – nekroza. Powstaje ona, gdy natlenienie tkanek jest słabe. Taki stan może być spowodowany: paleniem papierosów, złym gojeniem się ran i infekcją. Bardzo ważne jest więc, aby na kilka dni przed operacją myć piersi, szyję i tułów mydłem antybakteryjnym.

Warunkiem koniecznym do przeprowadzenia zabiegu jest dobry ogólny stan zdrowia i prawidłowe wyniki podstawowych badań laboratoryjnych.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze