Trwa ładowanie...

Podstawy snowboardu

Podstawy snowboardu są dużo trudniejsze do opanowania niż podstawy jazdy na nartach. Bierze się to stąd, że podczas zjazdu obie nogi są przyczepione do deski, a na dodatek nie używa się żadnych podpórek. Utrzymanie równowagi wymaga więc dużo więcej wysiłku i koordynacji. Poniżej znajdziesz absolutne podstawy snowboardu – jak nosić deskę, jak ją założyć, jak się do niej przyzwyczaić, a także jak jeździć na snowboardzie. Te porady są niezbędne do opanowania podstaw snowboardu.

spis treści

1. Noszenie i zakładanie deski

Może się wydawać, że noszenie deski nie jest tak ważne przy snowboardingu. Ale dobre trzymanie deski przy wnoszeniu jej na stok uchroni cię przed upuszczeniem jej i „pościgu” w dół stoku. Zawsze trzeba też uważać, aby nikogo nie uderzyć deską. Najbezpieczniej jest nosić deskę pod pachą, z ręką między zaczepami. Będąc na stoku, sam się przekonasz, jak istotna jest ta pozornie błaha czynność.

Zobacz film: "Wysiłek fizyczny - codzienna aktywność"

Jak prawidłowo zakładać deskę? Najpierw znajdź sobie odpowiednią oślą łączkę do pierwszego zjazdu – nigdy nie próbuj bez odpowiedniego przygotowania zjeżdżać po prawdziwych stokach! Postaraj się wybrać miejsce, gdzie nie ma tłoku. Połóż deskę na śniegu, zaczepami do ziemi, aby się nie zsunęła. Kucnij i odwróć ją do siebie. Najpierw przypnij nogę przednią, czyli tę, którą będziesz zjeżdżać – włóż stopę w zaczep, po czym przypnij dobrze kostkę i zapięcie na palcach. Zapięcie powinno być wystarczająco mocne, aby noga nie wypadła, ale nie na tyle silne, żeby stopa była ściśnięta. Odpowiednie założenie deski ma niebagatelne znaczenie. Jeśli w pośpiechu założysz ją niewłaściwie lub niestarannie zapniesz zaczepy, w czasie jazdy na snowboardzie może dojść do nieprzyjemnego w skutkach upadku. Ostrożność zwraca się na stoku wielokrotnie – nawet jeśli przygotowanie do zjazdu zajmuje trochę więcej czasu, warto go znaleźć.

2. Przyzwyczajanie się do deski i jazda jedną nogą

Zanim zaczniesz zjeżdżać po stoku, powinieneś mieć pewność, że odpowiednio „czujesz” deskę snowboardową. Proponujemy małe ćwiczenie: przypnij deskę do „przedniej” nogi, wstań, unieś deskę i opuść ją kilka razy przed sobą, a następnie unieś deskę i opuść ją kilka razy za sobą. To proste ćwiczenie pomoże ci poczuć jedność z deską. To ty masz mieć nad nią kontrolę, a nie odwrotnie. Pamiętaj, że pewność siebie, ale nie brawura, jest kluczowa w jeździe na snowboardzie.

Jazda jedną nogą pomaga szybko przemieścić się po płaskim terenie. Jest też dobrym wstępem do „prawdziwego” snowboardu. Ta technika polega na tym, że przypinasz tylko nogę przednią, noga tylna będzie służyć ci do odpychania się od podłoża. Pamiętaj, żeby podczas jazdy nie dopuścić do tego, aby tylna noga była przed przednią. Początkowo odpychaj się drobnymi kroczkami, dopiero po jakimś czasie możesz nabrać szybkości.

Nauka jazdy na snowboardzie to dopiero wstęp do świetnej zabawy. Ten sport zdobył już wielu miłośników. Nie zniechęcaj się częstymi na początku upadkami. Pamiętaj tylko, aby upadać zawsze do tyłu. Zawsze miej na uwadze podstawowe zasady bezpieczeństwa na stoku, w ten sposób zmniejszysz ryzyko upadków i poważnych kontuzji.

Podstawy snowboardu
Podstawy snowboardu
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.