Trwa ładowanie...

Pojawia się na twarzy. Może świadczyć o zatkanych tętnicach i nadciśnieniu

Zmarszczki pojawiają się wraz z wiekiem i nie ma w tym nic dziwnego. Jest to objaw starzenia się skóry, a te zagłębienia i deformacje można podzielić na różne rodzaje ze względu na lokalizację i przyczyny ich powstawania. Okazuje się, że miejsce, w którym widoczna jest zmarszczka może być objawem niektórych problemów ze zdrowiem.

spis treści

1. Zmarszczki związane nie tylko z wiekiem

Zmarszczek nie sposób uniknąć, są skutkiem ubocznym starzenia się i wynikają z podstawowych uwarunkowań naszych organizmów. Kilka badań sugeruje jednak, że niektóre naczynia krwionośne na twarzy mogą być bardziej podatne na rozszerzanie, co powoduje, że zmarszczki wydają się bardziej widoczne w poszczególnych obszarach.

Zobacz film: "Produkty, które mogą postarzać nawet o 10 lat"

Wyniki badań doprowadziły naukowców do przekonania, że objawy niektórych chorób naczyniowych, takich jak miażdżyca tętnic i nadciśnienie, mogą pojawiać się na różnych częściach twarzy. Analizy sugerują, że zmarszczki na czole mogą sygnalizować dziesięciokrotnie wyższe ryzyko chorób serca.

2. Deformacje skórne a choroby serca

W badaniu trwającym 20 lat naukowcy sprawdzili stan zdrowia ponad 3000 zdrowych osób w przedziale wiekowym 32-62 lat. Pod koniec okresu obserwacji naukowcy odkryli, że osoby z głębokimi zmarszczkami na czole miały 10-krotnie większe ryzyko rozwoju chorób serca.

Naczynia krwionośne na czole są cieńsze niż te, które znajdują się w innych częściach ciała, więc łatwiej jest zauważyć ich obecność. Przy miażdżycy tętnice wypełnione cholesterolem zatykają się, co ogranicza ilość miejsca dostępnego dla przepływu krwi.

(GettyImages)

3. Ryzyko chorób sercowo-naczyniowych

Z biegiem czasu zwężenie tętnic staje się tak skrajne, że znacznie wzrasta ryzyko zdarzeń sercowo-naczyniowych, takich jak udar i zawał serca. Wyniki badań ujawniły, że kobiety z minimalnymi zmarszczkami były w grupie niższego ryzyka rozwoju chorób sercowo-naczyniowych.

Doktor Yolanda Esquirol, profesor nadzwyczajny medycyny pracy w Centre Hospitalier Universitaire de Toulouse we Francji wyjaśniła, że wyższy wskaźnik zmarszczek może świadczyć o podwyższonym ryzyku przedwczesnej śmierci z przyczyn sercowo-naczyniowych.

Związek musi jednak zostać lepiej zbadany, bo na obecną chwilę badań potwierdzających związek między zmarszczkami na czole a chorobami układu krążenia jest niewiele. Dlatego też naukowcy zamierzają je kontynuować.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

O czym mogą świadczyć zmarszczki na twarzy?
O czym mogą świadczyć zmarszczki na twarzy? (Getty Images)
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.