Trwa ładowanie...

Polerowanie zębów - piaskowanie, przebieg i efekty, skaling, fluoryzacja

Polerowanie zębów to jeden z profilaktycznych zabiegów, które wykonuje się w gabinetach stomatologicznych. Polerowanie zębów polega głównie na usunięciu z powierzchni zębów nalotów, osadów, przebarwień oraz złogów. Najczęściej razem z nim w parze idzie ich piaskowanie, fluoryzacja oraz skaling, które wykonuje się przed i po polerowaniu zębów.

Zobacz film: "10 urodowych trików, które musisz znać"

spis treści

1. Piaskowanie zębów

Najczęściej przed zabiegiem polerowania zębów wykonywane jest ich piaskowanie. Za pomocą profesjonalnego narzędzia zwanego piaskarką, które wyrzuca z siebie pod dużym ciśnieniem drobinki piasku dentystycznego zmieszanego z wodą z zębów znikają przebarwienia oraz osad. Dzięki specjalnym sprzętom dentysta może dotrzeć do trudno dostępnych miejsc, jak np: szczeliny międzyzębowe. Zabieg jest całkowicie bezpieczny i bezbolesny.

2. Przebieg i efekty polerowania zębów

Polerowanie zębów najczęściej wykonuje się zaraz po piaskowaniu. Zabieg trwa około 15 minut i jest całkowicie bezbolesny. Do wykonania zabiegu polerowania zębów wykorzystuje się specjalne pasty, które mają właściwości oczyszczające i polerujące. Pasty nakładane są na zęby, które są w nastepnej kolejności polerowane. Do tego celu wykorzystywane są specjalne gumki i szczotki dentystyczne. Zęby po polerowaniu są bardzo gładkie i błyszczące.

Prawdy i mity na temat mycia zębów
Prawdy i mity na temat mycia zębów [6 zdjęć]

Mycie zębów dwa razy dziennie jest podstawą pielęgnacji jamy ustnej i gwarancją pięknego uśmiechu. Jakich

zobacz galerię

Zęby, które zostały poddane zabiegowi piaskowania i polerowania, są znacznie jaśniejsze, wygładzone i bardzo dokładnie oczyszczone. Efekt widoczny jest natychmiast po zabiegu polerowania zębów. Bardzo ważnym faktem jest to, że po polerowaniu zębów znacznie wolniej osadzają się na zębach kamień oraz zanieczyszczenia. Dodatkowym atutem polerowania zębów jest także to, że dużo łatwiej będzie czyścić uzębienie za pomocą szczoteczki i płynów do płukania.

3. Co to jest skaling?

Jeśli pacjent decyduje się piaskowanie i polerowanie zębów, bardzo często wykonuje także skaling. Polega on na usuwaniu kamienia nazębnego. Częste mycie zębów i dbanie o higienę jamy ustnej nie uchroni nas od osadzania się kamienia nazębnego pod i nad dziąsłami. Stanowi on doskonałe miejsce dla rozwijania się wszelkich bakterii. W gabinecie stomatologicznym jest do wyboru wiele metod skalingu. Po zabiegu pacjent może odczuwać nadwrażliwość zębów. Raz lub dwa razy do roku zafundowanie piaskowania, skalingu i polerowania zębów jest wręcz konieczne.

Zobacz także:

4. Fluoryzacja

Zęby, które zostały dokładnie oczyszczone, trzeba dobrze zabezpieczyć. Zabieg fluoryzacji można przeprowadzić po polerowaniu zębów. Jest całkowicie bezbolesny, zabezpiecza przed próchnicą oraz wzmocnienia szkliwo. Fluoryzacja polega na nałożeniu na zęby preparatu, który posiada w składzie fluor o bardzo wysokim stężeniu, który pozostawia się na kilka minut na zębach, aby mógł zadziałać. Podstawą pięknego uśmiechu i zdrowych zębów jest odpowiednia higiena jamy ustnej. Aby tak było, należy minimum raz w roku udać się na serię zabiegów w których skład wchodzą: polerowanie zębów, piaskowanie, skling oraz fluoryzacja.

Lek. dent. Konrad Rutkowski
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.