Trwa ładowanie...

Prądy Kotza

Na czym polega elektrostymulacja? zostały odkryte przez Rosjanina, Kotza, dlatego stymulacje wg Kotza nazywane są rosyjskimi. Elektrostymulacja służy do odbudowy napięcia mięśniowego powstałego na skutek urazu lub operacji. Wykorzystywana jest też do zwiększenia siły mięśniowej w sporcie i rehabilitacji. Prądy Kotza działają w głębokich partiach ciała, miejscowo je pobudzając do pracy. Wszystko dzięki impulsom o średniej częstotliwości. Takie prądy mogą przeniknąć przez warstwy o różnej głębokości.

Zobacz film: "10 urodowych trików, które musisz znać"

spis treści

1. Wskazania i przeciwwskazania do wykorzystania prądów Kotza

Czynniki, które stanowią wskazania do wykorzystania prądów Kotza, to:

  • zaniki mięśniowe z unieruchomienia,
  • trening mięśniowy,
  • porażenia obwodowe mniejszego stopnia,
  • stymulacja mięśni,
  • stymulacja zrostu kostnego,
  • przeciwdziałanie silnym i przewlekłym bólom,
  • wspomaganie treningu siłowego lub wytrzymałościowego mięśni,
  • uszkodzenia przewodzenia nerwowego.

Przeciwwskazaniami do stosowania prądów Kotza są:

2. Zabiegi lecznicze z wykorzystaniem prądów Kotza

Prądy Kotza to prądy impulsowe o średniej częstotliwości. Wykorzystywane są do celów terapeutycznych. Służą do odbudowy napięcia mięśniowego powstałego wskutek urazu lub operacji oraz do poprawy ruchomości w stawach.

Elektrostymulacja wywołuje precyzyjne skurcze głębiej położonych włókien mięśniowych. Jak działają prądy Kotza? Wszystko koncentruje się wokół wapnia. Prądy impulsowe otwierają kanały wapnia i wysyłają kationy wapnia do złączeń mięśni i synaps nerwowych. Wapń wpływa na rozwarcie kanału acetylocholiny, która wnika do zakończeń nerwowych. Te reakcje chemiczne pobudzają do skurczu włókna mięśniowe.

Prądy Kotza wyróżniają się spośród innych zabiegów pobudzających układ motoryczny, ponieważ są całkowicie tolerowane przez pacjentów. Osoby przygotowujące się do zabiegów powinny zdjąć część odzieży, która mogłaby utrudniać dostęp do ciała. Pacjent nie może też mieć na sobie ozdób metalowych oraz pasków uciskających. Zabiegi lecznicze przeprowadzane są w pozycji leżącej. Osoba poddawana terapii powinna ułożyć się wygodnie, tak by ustąpiło napięcie mięśni. Prądy Kotza stosowane są głównie w zabiegach rehabilitacyjnych i w leczeniu przeciwbólowym. Impulsy elektryczne, przenikając przez skórę, docierają do głębiej położonych warstw skóry i zakończeń nerwowych w mięśniach. Dzięki działaniu prądu, pobudzeniu ulegają nawet mięśnie uszkodzone (np. w wypadku czy na skutek choroby), które nie obumierają i nie „więdną”, lecz są poddawane rehabilitacji. Prądy Kotza mogą pomóc nie tylko osobom z uszkodzeniami mięśni po wypadkach, ale również ludziom cierpiącym na stwardnienie rozsiane. Co prawda, nie zlikwidują one choroby, ale mogą skutecznie cofać jej rozwój i minimalizować ciężkość kolejnych rzutów. Leczenie prądem zyskuje coraz szersze grono zwolenników i w przyszłości może stać się alternatywą albo przynajmniej uzupełnieniem innych metod leczniczych.

Następny artykuł: Prądy TENS
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.