Trwa ładowanie...

Prądy TENS

Obecnie dostępne zabiegi lecznicze mają wiele zastosowań. Jedną z uzupełniających metod leczenia jest elektrostymulacja, czyli przezskórna stymulacja elektryczna nerwów przy użyciu tak zwanych prądów TENS. Do zabiegów leczniczych stosowane są prądy impulsowe o niskich częstotliwościach, które przenosi się przez skórę przy użyciu elektrod naskórnych lub przez śluzówkę, gdy aplikuje się elektrody do pochwy lub odbytu. Metoda TENS jest nieinwazyjna, a te same elektrody stosuje się wielokrotnie u tego samego pacjenta, aby nie doszło do zakażenia infekcjami.

1. Wskazania do wykorzystania prądów TENS

Elektrostymulację nerwów przeprowadza się jako zabieg leczniczy u osób z bólem ostrym lub przewlekłym. Stosowanie prądów TENS nie ma skutków ubocznych typowych dla innych metod. Celem elektrostymulacji nerwów jest pobudzenie mechanizmów regeneracyjnych lub obronnych organizmu, wtedy gdy właściwe jego funkcjonowanie zostało uniemożliwione na skutek choroby, a także wpływanie na odczuwanie bólu. Prądy TENS nie wchodzą w interakcję z przyjmowanymi lekami i pomagają hartować organizm.

Zobacz film: "Fakty i mity o zabiegach estetycznych"

Ciało człowieka jest zdolne do przewodzenia prądu, ze względu na to, że zawiera wodę, płyny naczyniowe i elektrolity. Prąd najlepiej przewodzą krew i limfa, następnie mięśnie, najmniejszą zdolność w przewodzeniu prądu mają kości. Elektrostymulacja mięśni za pomocą prądów TENS odbywa się w zakresie miliamperów, więc pobudzanie ciała jest delikatne, ale skuteczne w likwidowaniu bólów przewlekłych. Przez skórę impuls elektryczny dociera w głębsze warstwy ciała, aż do narządów wewnętrznych, wpływając w ten sposób również na ich pracę. Prądy TENS to prądy stałe o niskiej częstotliwości chętnie stosowane w fizykoterapii i rehabilitacji. Pomagają przywrócić czucie powierzchniowe i stymulują działanie poszczególnych narządów ruchu.

2. Prądy TENS w domowym leczeniu

Metoda TENS to zabieg leczniczy, który można wykonywać w domu po zakupie urządzenia na baterie. Codzienne stosowanie stymulatora nerwów przez osoby cierpiące z powodu przewlekłego bólu pozwala znacznie zmniejszyć dawki przyjmowanych przez chorych silnych środków przeciwbólowych, a w niektórych przypadkach zupełnie z nich zrezygnować. W ten sposób wyraźnie maleją koszty leczenia osób odczuwających chroniczne bóle. Ponadto, zaletą zakupu takiego urządzenia jest fakt, że może być używane przez wiele osób. Urządzenie do elektrostymulacji zakończeń nerwowych w mięśniach ma postać małego kompaktu z elektrodami, które umieszcza się na suchej i czystej skórze. Za pomocą urządzenia można regulować intensywność zewnętrznych bodźców, czyli prądów. Przepływające przez skórę prądy TENS stymulują pracę nerwów, relaksują i likwidują napięcie mięśniowe. Tego typu urządzenia domowe są polecane osobom z napadowymi migrenami, osobom z bólami stawów, osobom chorującym na stwardnienie rozsiane oraz osobom po intensywnych treningach i prowadzącym sportowy tryb życia. Dla osób, które cierpią na różnego rodzaju przewlekłe bóle, metoda elektrostymulacji nerwów może okazać się bardzo skuteczna w zmniejszaniu odczuwania dolegliwości bólowych.

Następny artykuł: Galwanizacja
Prądy TENS
Prądy TENS
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.