Trwa ładowanie...

Problem z nieświeżym oddechem? Zastosuj te proste rozwiązania

Nieświeży oddech jest bardzo krępującą i uciążliwą przypadłością i może znacznie utrudnić relacje społeczne. A walka z nieświeżym oddechem może być trudna, jeśli nie znasz przyczyny problemu.

Najczęściej nieświeży oddech dotyczy osób stosującym restrykcyjne niskowęglowodanowe diety. Podczas takiego rodzaju odżywiania ciało spala zmagazynowany tłuszcz jak maszyna paliwo. Przy niskiej podaży węglowodanów może dojść do stanu metabolicznego zwanego ketozą. Gdy organizm spala tłuszcz, przez mocz i oddech uwalniane są ketony – a to właśnie one odpowiedzialne są za ten bardzo nieprzyjemny zapach.

1. Oto, co możesz zrobić, aby nie martwić się o swój oddech:

Regularnie szczotkuj i nitkuj zęby

Dziewięćdziesiąt procent przyczyn nieświeżego oddechu pochodzi z bakterii w ustach i na języku. Dbanie o higienę jamy ustnej bardzo ułatwia pozbycie się tego problemu.

Pij dużo wody

Suchość w ustach to kolejna przyczyna nieświeżego oddechu. Ślina jest naturalnym płynem do płukania jamy ustnej, ponieważ zawiera naturalne związki chemiczne, które zabijają bakterie tam bytujące. Utrzymywanie odpowiedniej wilgotności jamy ustnej i wytwarzanie wystarczającej ilości śliny zapewni Ci zdrowszy i przyjemniejszy zapach z ust.

Rzuć palenie i ogranicz spożycie alkoholu

Palenie tytoniu i alkohol są sprawcami nieświeżego oddechu i niewiele można zrobić, aby zrównoważyć ich wpływ, z wyjątkiem rzucenia palenia – lub przynajmniej ograniczenia ilości wypalanych papierosów. Jeśli nie chcesz również całkowicie wyeliminować alkoholu, zachowaj ostrożność przy zakupie płynu do płukania jamy ustnej: wiele płynów do płukania ust zawiera alkohol, a to tylko nasila problem. Miętówki, które zawierają cukier, stanowią jedynie tymczasowe rozwiązanie, a później mogą nasilać problem nieświeżego oddechu.

Jedz dużo świeżych warzyw

Spróbuj od czasu do czasu przegryźć marchewkę zamiast przetworzonych przekąsek, a także często żuć pietruszkę.

Liście pietruszki, a także inne warzywa zielone zawierają chlorofil – jest to substancja, która pod wpływem światła nadaje roślinom zielony kolor. Ma wiele korzyści zdrowotnych i jest głównym powodem, dla którego jedzenie zielonych warzyw jest tak ważne. Ponadto jest silnym odświeżaczem oddechu. Chlorofil znajduje się również w produktach zawierających spirulinę, trawę pszenną czy chlorellę. Ich spożywanie pomoże Ci nie tylko zachować przyjemny oddech, ale także dobre zdrowie.

Nieświeży i nieprzyjemny oddech zdecydowanie może być problemem, ale dobrą wiadomością jest to, że w 90 procentach przyczyna tkwi w ustach i może być zlikwidowana przy zastosowaniu powyższych porad.

Materiał sponsorowany

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.