Trwa ładowanie...

Przetaczanie osocza krwi nowym eliksirem młodości?

Przetaczanie osocza krwi od młodszych osób może wpłynąć na poprawę stanu mięśni, pracę serca i polepszenie pamięci i funkcji poznawczych. Tak wynika z najnowszych badań amerykańskich naukowców. Obecnie eksperci z Kalifornii pracują nad pierwszym testem odmładzającym ludzi za pomocą krwi.

1. Pierwsze badania

Ostatnie lata przyniosły kosmetyce wiele nowych metod odmładzających. W gabinetach medycyny estetycznej możemy się spotkać z wampirzym liftingiem, który polega na wypełnianiu zmarszczek własną krwią, botoksem czy drogimi kremami wpływającymi na ujędrnienie skóry twarzy. Metody te poprawiały jednak tylko urodę, a nie stan całego organizmu.

Możliwe jest, że ekspertom uda się to zmienić. Amerykańscy naukowcy udowodnili ostatnio, że przetaczanie osocza krwi u starych szczurów może pozwolić im na dłuższe życie w dobrej formie. Jest to związane z parabiozą – stanem, który polega na zespoleniu układów krążenia dwóch zwierząt. W ten sposób dokonuje się przemiana w obrębie ich narządów wewnętrznych.

Zobacz film: "10 urodowych trików, które musisz znać"

Dzięki temu ciało gryzoni staje się bardziej sprężyste. Różnicę widać także w wiotkości mięśni czy pracy serca. U szczurów po przetoczeniu osocza lepiej funkcjonuje też mózg.

2. Źródło młodości

Wyniki najnowszych badań zachęciły naukowców do podobnych testów, tym razem na ludziach. Jesse Karmazin, założyciel firmy „Ambrosia”, planuje przeprowadzić eksperyment na ok. 600 osób. Będzie on polegał na przetoczeniu osocza krwi od dawców mających poniżej 25 lat, osobom starszym – w wieku powyżej 35 lat.

W badaniu klinicznym nie zaplanowano jednak grupy kontrolnej, bez której trudno będzie uzyskać realne wyniki kuracji odmładzającej. Firma Karmazina sprzedaje młodą krew ludziom, którzy liczą, że dzięki temu zachowają młodość na dłużej.

Istnieją także obawy, że naukowcowi chodzi tylko o zyski, gdyż badania nie będą darmowe. Ich koszt to ok. osiem tysięcy dolarów, czyli prawie 31 tys. złotych. Cena zawiera koszty ubezpieczenia, zabezpieczenie materiału do badań pobranego w laboratorium i zgodę specjalistycznej komisji bioetycznej.

Każdej starszej osobie przez miesiąc ma zostać przetoczone 1,5 l osocza krwi osoby młodszej. Następnym etapem badań będzie analiza zmian biochemicznych zachodzących w organizmach.

Przetaczanie osocza krwi nowym eliksirem młodości?
Przetaczanie osocza krwi nowym eliksirem młodości? (123rf)
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.