Przetłuszczające się włosy
Włosy pozbawione objętości, płaskie, sklejające się i błyszczące nazywamy przetłuszczającymi się. Ten typ damskich fryzur jest trudny w utrzymaniu i przysparza wielu trudności w stylizacji włosów. Tłuste włosy mogą być wynikiem wielu schorzeń skóry, takich jak trądzik na skórze głowy i twarzy. Generalnie można wyróżnić dwa typy włosów tłustych, czyli włosy tłuste na całej długości, włączając skórę głowy, i włosy tłuste przy cebulkach, a suche na końcach. Istnieje wiele przyczyn szybkiego przetłuszczania się włosów i niejedna skuteczna metoda pielęgnacji tego typu włosów. Odpowiednie zabiegi pielęgnacyjne są w stanie zneutralizować błyszczenie i sklejanie się tłustych włosów.
1. Przyczyny przetłuszczania się włosów
Przetłuszczanie się włosów spowodowane jest nadmierną produkcją sebum, czyli woskowatej substancji produkowanej przez gruczoły łojowe w celu utrzymania gładkości i miękkości skóry. Poczucie tłustości włosów ma bezpośredni związek z ilością tłuszczów wydzielanych przez skórę głowy. Zwykle osoby posiadające włosy cienkie mają ich więcej i, konsekwentnie, posiadają większą ilość gruczołów łojowych – stąd ryzyko szybkiego przetłuszczania się włosów. Jednak, oprócz struktury włosa, jednym z najczęstszych czynników powodujących przetłuszczanie się fryzury są zmiany hormonalne charakterystyczne dla okresu dojrzewania. Wielu specjalistów twierdzi, że tendencja do przetłuszczania się włosów może być przyczyną długotrwałych problemów z włosami, np. wypadania włosów czy łupieżu.
Dowiedz się więcej
Oprócz wyżej wymienionych przyczyn przetłuszczania się włosów, schorzenie może być wynikiem następujących czynników:
- uwarunkowań genetycznych do wzmożonej produkcji łoju,
- nieprawidłowej pielęgnacji włosów nieobciążonych uwarunkowaniami genetycznymi, która powoduje przetłuszczanie się skóry głowy, lecz nie dotyczy końcówek włosów;
- zbyt rzadkiego i nieregularnego mycia włosów, powodującego zbieranie się brudu, toksyn i pozostałych substancji wzmagających przetłuszczanie się włosów na ich powierzchni.
Nieważne, czy schorzenie jest uwarunkowane genetycznie, czy powstało z innych przyczyn – niewłaściwie dobrane kosmetyki do włosów mogą powodować tłustość fryzury. Poza tym, nawet włosy z natury suche wskutek nieregularnego i niedokładnego mycia mogą wykształcić tendencję do szybkiego przetłuszczania się.
Jeżeli zauważyłaś, że twoje włosy są tłuste, jednak skóra głowy wydziela normalną ilość substancji nawilżających, najprawdopodobniej używasz kosmetyków niedopasowanych do typu włosów. Stosowanie ciężkich odżywek i niewłaściwych środków do stylizacji fryzur może przyspieszać przetłuszczanie się cienkich włosów. Podobne skutki wywołuje używanie zbyt dużej ilości kosmetyków i stosowanie tanich środków zawierających chemikalia.
2. Pielęgnacja przetłuszczających się włosów
Przetłuszczanie się włosów spowodowane jest nadczynnością gruczołów łojowych zlokalizowanych na skórze głowy. W normalnych warunkach gruczoły wydzielają oleistą substancję służącą do nawilżenia włosów, jednak zbyt intensywna produkcja owego środka może powodować szybkie przetłuszczanie się włosów. Wielu specjalistów twierdzi, że najlepszym rozwiązaniem tego problemu jest codzienne mycie włosów specjalnymi produktami dla przetłuszczających się włosów. Z drugiej strony jednak, częste mycie włosów stymuluje gruczoły łojowe do produkcji tłuszczów, więc im częściej wykonujesz zabieg, tym bardziej tłuste staną się twoje włosy. Szampon do przetłuszczających się włosów stosuj jedynie w problematycznych miejscach – gdy zarówno skóra głowy, jak i końce włosów wykazują tendencję do przetłuszczania się, użyj kosmetyku na całej długości włosów. Natomiast gdy włosy są tłuste jedynie przy czubku głowy, zastosuj środek w problematycznym miejscu, a resztę włosów umyj oddzielnym szamponem. Używanie szamponów do przetłuszczających się włosów na całej długości fryzury, podczas gdy leczenia wymaga jedynie korzeń włosa, jest jednym z najczęściej popełnianych błędów, który prowadzi do przesuszenia końcówek włosów. Właściwa pielęgnacja włosów pomoże ci pozbyć się kłopotliwego problemu. Stosuj się do niżej wymienionych rad, a twoja fryzura zachowa świetny wygląd.
- Myj włosy w letniej lub zimnej wodzie.
- Używaj kosmetyków do przetłuszczających się włosów.
- Nakładaj specjalny szampon tylko na tłustą część włosów, natomiast pozostałe partie włosów pokryj szamponem nawilżającym lub dodającym objętości.
- Pozostaw szampon na włosach dłużej niż zwykle, aby wzmocnić jego działanie.
- Unikaj energicznego pocierania lub masowania tłustych partii włosów – stymulacja gruczołów łojowych prowadzi do zwiększenia produkcji naturalnych tłuszczów.
- Zachowaj ostrożność podczas mycia włosów – delikatnie wklep szampon do włosów opuszkami palców i uważaj, aby nie zadrapać skóry głowy.
- Nigdy nie wiąż mokrych włosów na czubku głowy, ponieważ prowadzi to do przenoszenia tłuszczu na pozostałe partie fryzury.
- Zmywaj szampon tylko zimną lub letnią wodą, dzięki czemu wyregulujesz poziom wydzielania tłuszczów.
- Stosuj suchy szampon, skrobię kukurydzianą lub chusteczki nawilżone do usunięcia nadmiaru olejków z powierzchni włosów.
- Upinaj włosy do góry i z dala od twarzy – tłuszcze produkowane przez skórę twarzy z łatwością przedostają się na powierzchnię włosów.
- Czesz włosy tylko w celu wystylizowania fryzury, ponieważ czynność ta stymuluje gruczoły łojowe, a wraz z włosiem szczotki rozprowadzasz tłuszcz na całej długości włosów.
- Stosuj maseczki do włosów z dodatkiem glinki, która posiada właściwości oczyszczające.
- Farbowanie włosów, pasemka i skręcanie fryzury podnoszą włos ku górze, dzięki czemu utrudnione zostaje przenoszenie tłuszczu wzdłuż łuski włosa.
Doskonale na zdrowie włosów wpływają również suplementy diety zawierające cynk i wiesiołek. Specjaliści do spraw żywienia podkreślają konieczność stosowania odpowiedniej diety na włosy, np. ograniczenie spożywania rafinowanych węglowodanów i napojów gazowanych, jednak twierdzenie to zostało podważone przez lekarzy. Jeżeli żadna ze wspomnianych metod nie pomoże ci w pozbyciu się tłustych włosów, skonsultuj się z lekarzem, który określi przyczynę wystąpienia dolegliwości i sposób jej leczenia.