Bóle mięśni - ból wywołany nadmiernym wysiłkiem, powikłanie niektórych chorób, stan zapalny, fibriomialgia
Bóle mięśni mogą znacznie utrudnić codzienne funkcjonowanie i obniżyć jakość naszego życia. Czynników, które je wywołują jest wiele. Czasami to znaczny wysiłek fizyczny, uraz mechaniczny, a innym razem przebyte infekcje. Najczęściej w takich przypadkach sięgamy po tabletki przeciwbólowe, jeżeli jednak okazują się nieskuteczne, warto skonsultować się z lekarzem, aby zdiagnozować przyczynę bólu.
Zobacz film: "Wpływ sportu na zdrowie"
- 1. Potreningowy ból mięśni
- 2. Bóle mięśni spowodowane chorobą
- 3. Przyczyna bólu mięśni
- 4. Fibromialgia
1. Potreningowy ból mięśni
Najczęściej przyczyną bóli mięśni jest nadmierny wysiłek. W wyniku wzmożonej aktywności fizycznej może pojawić się potreningowy ból mięśni, który często błędnie kojarzony jest z zakwasami. Intensywne ćwiczenia siłowe powodują bowiem uszkodzenia włókien mięśniowych, które potęgują odczuwanie bólu. Ból taki może się utrzymywać nawet kilka dni po treningu. Zakwasy to z kolei ból spowodowany zbyt dużym stężeniem kwasu mlekowego w mięśniach. Może dolegać nam maksymalnie przez kilka godzin po ćwiczeniach. Zazwyczaj bóle mięśni spowodowane nadmiernym wysiłkiem można złagodzić przez przyjmowanie odpowiednich leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych. W przypadku, gdy zaczynamy uprawianie sportu, warto to robić stopniowo, aby nie narażać mięśni na zbytnie, gwałtowne obciążenia.
2. Bóle mięśni spowodowane chorobą
Zdarzają się sytuacje, w których bóle mięśni występują jako powikłanie różnych chorób i ostrych infekcji wirusowych. Mogą być także wynikiem przyjmowania niektórych leków, które przy dłuższym stosowaniu powodują uszkodzenia komórek mięśniowych. Zazwyczaj cechują się małym lub średnim natężeniem i mogą znacznie pogorszyć ogólny stan zdrowia pacjenta.
Taki rodzaj bólu bywa skutkiem ubocznym chemioterapii lub przyjmowania leków obniżających poziom cholesterolu.
3. Przyczyna bólu mięśni
Przyczyną bólu mięśni mogą być także różne stany zapalne. Bardzo często pojawia się w przypadku przeziębienia i grypy, którym towarzyszy wysoka temperatura. Tego rodzaju ból może również wystąpić razem z innymi chorobami. Na takie bóle często skarżą się pacjenci cierpiący na reumatoidalne zapalenie stawów lub nowotwory kości. Ból ten jest spowodowany działaniem substancji zapalnych, które krążąc wraz z krwią, przedostają się do komórek mięśniowych.
4. Fibromialgia
Zdarza się, że ból mięśni może oznaczać fibromialgię. Jest to przewlekła choroba, która objawia się licznymi uporczywymi bólami mięśni i stawów. Mogą jej towarzyszyć inne dolegliwości, jak ogólne zmęczenie, sztywność ciała, problemy ze snem i zaburzenia nastroju. Poza tym mogą pojawić się zawroty głowy, zaparcia oraz biegunki. Wiedza na temat tej choroby jest jednak ciągle niewielka i wiele objawów może początkowo wskazywać na inne schorzenia, co znacznie utrudnia jej zdiagnozowanie i skuteczne leczenie.
Silnego i długotrwałego bólu mięśni nie można nigdy lekceważyć. Może się bowiem okazać, że jest to objaw poważniejszej choroby, która wymaga konsultacji lekarskiej.
Komentarze