Trwa ładowanie...

Bóle mięśni - ból wywołany nadmiernym wysiłkiem, powikłanie niektórych chorób, stan zapalny, fibriomialgia

Bóle mięśni mogą znacznie utrudnić codzienne funkcjonowanie i obniżyć jakość naszego życia. Czynników, które je wywołują jest wiele. Czasami to znaczny wysiłek fizyczny, uraz mechaniczny, a innym razem przebyte infekcje. Najczęściej w takich przypadkach sięgamy po tabletki przeciwbólowe, jeżeli jednak okazują się nieskuteczne, warto skonsultować się z lekarzem, aby zdiagnozować przyczynę bólu.

Zobacz film: "Wysiłek fizyczny - codzienna aktywność"

spis treści

1. Potreningowy ból mięśni

Najczęściej przyczyną bóli mięśni jest nadmierny wysiłek. W wyniku wzmożonej aktywności fizycznej może pojawić się potreningowy ból mięśni, który często błędnie kojarzony jest z zakwasami. Intensywne ćwiczenia siłowe powodują bowiem uszkodzenia włókien mięśniowych, które potęgują odczuwanie bólu. Ból taki może się utrzymywać nawet kilka dni po treningu. Zakwasy to z kolei ból spowodowany zbyt dużym stężeniem kwasu mlekowego w mięśniach. Może dolegać nam maksymalnie przez kilka godzin po ćwiczeniach. Zazwyczaj bóle mięśni spowodowane nadmiernym wysiłkiem można złagodzić przez przyjmowanie odpowiednich leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych. W przypadku, gdy zaczynamy uprawianie sportu, warto to robić stopniowo, aby nie narażać mięśni na zbytnie, gwałtowne obciążenia.

Ból mięśni - przyczyny
Ból mięśni - przyczyny

Kiedy zaczynają boleć nas mięśnie - warto zastanowić się nad przyczynami. Dobrym pomysłem jest z pewnością...

zobacz galerię

2. Bóle mięśni spowodowane chorobą

Zdarzają się sytuacje, w których bóle mięśni występują jako powikłanie różnych chorób i ostrych infekcji wirusowych. Mogą być także wynikiem przyjmowania niektórych leków, które przy dłuższym stosowaniu powodują uszkodzenia komórek mięśniowych. Zazwyczaj cechują się małym lub średnim natężeniem i mogą znacznie pogorszyć ogólny stan zdrowia pacjenta.

Taki rodzaj bólu bywa skutkiem ubocznym chemioterapii lub przyjmowania leków obniżających poziom cholesterolu.

3. Przyczyna bólu mięśni

Przyczyną bólu mięśni mogą być także różne stany zapalne. Bardzo często pojawia się w przypadku przeziębienia i grypy, którym towarzyszy wysoka temperatura. Tego rodzaju ból może również wystąpić razem z innymi chorobami. Na takie bóle często skarżą się pacjenci cierpiący na reumatoidalne zapalenie stawów lub nowotwory kości. Ból ten jest spowodowany działaniem substancji zapalnych, które krążąc wraz z krwią, przedostają się do komórek mięśniowych.

4. Fibromialgia

Zdarza się, że ból mięśni może oznaczać fibromialgię. Jest to przewlekła choroba, która objawia się licznymi uporczywymi bólami mięśni i stawów. Mogą jej towarzyszyć inne dolegliwości, jak ogólne zmęczenie, sztywność ciała, problemy ze snem i zaburzenia nastroju. Poza tym mogą pojawić się zawroty głowy, zaparcia oraz biegunki. Wiedza na temat tej choroby jest jednak ciągle niewielka i wiele objawów może początkowo wskazywać na inne schorzenia, co znacznie utrudnia jej zdiagnozowanie i skuteczne leczenie.

Silnego i długotrwałego bólu mięśni nie można nigdy lekceważyć. Może się bowiem okazać, że jest to objaw poważniejszej choroby, która wymaga konsultacji lekarskiej.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.