Trwa ładowanie...

Puder matujący

Puder matujący to jeden z najważniejszych kosmetyków kolorowych dla posiadaczek tłustej bądź mieszanej cery. Produkt ten sprawia, że makijaż znacznie dłużej utrzymuje się na powierzchni skóry. Co więcej, niweluje on nieestetycznie wyglądającą błyszczącą warstwę sebum. Dlaczego warto nosić ten produkt przy sobie?

1. Cera przetłuszczająca się

Skłonność do zbytniego przetłuszczania się może mieć zarówno cera tłusta, jak i mieszana. W pierwszym przypadku łój skórny wydzielany jest w nadmiarze w obrębie całej partii twarzy. Z kolei w przypadku cery mieszanej charakterystyczne jest występowanie tzw. strefy T. Zaliczamy do niej partie takie jak czoło, nos oraz broda i to właśnie one charakteryzują się skłonnością do nadmiernie wydzielanego sebum. Tak więc w obrębie całej powierzchni cery tłustej możemy zauważyć tłustą powłoczkę, zaś w przypadku cery mieszanej jedynie w obrębie obszaru T.

Zobacz film: "10 urodowych trików, które musisz znać"

Cera przetłuszczająca się niestety ma skłonność do występowania niedoskonałości takich jak zaskórniki i krostki. Dzieje się tak, gdyż duża ilość sebum stanowi swojego rodzaju „klej”, do którego przyczepiają się martwe komórki skóry, kurz oraz brud. W efekcie czopuje się ujście mieszka włosowego, w obrębie którego funkcjonuje gruczoł łojowy. W taki sposób powstaje zaskórnik, a niekiedy nawet krostka objęta stanem zapalnym.

Jednak posiadanie cery mieszanej i tłustej ma też swoje zalety. Cery te zdecydowanie wolniej się starzeją, w przeciwieństwie do cery suchej. Co więcej, są one odporne na działanie czynników atmosferycznych oraz twardej wody.

2. Jak działa puder matujący?

Kosmetyki matujące zawierają w swoim składzie substancje absorbujące sebum oraz rozpraszające światło. Wydzielany w nadmiarze łój skórny jest w bardzo szybki sposób pochłaniany przez składniki pudru. Co więcej, substancje rozpraszające światło sprawiają, że efekt tłustej cery natychmiast znika. Staje się on gładka i nieskazitelna.

Działanie pudru matującego możemy wykorzystać w bardzo szybki sposób. Wystarczy nałożyć na skórę jego niewielką ilość i efekt jest gwarantowany. Puder ten możemy aplikować za pomocą pędzla średniej wielkości bądź też specjalnego „puszka”. Zdecydowanie przy użyciu pierwszej metody uzyskamy bardziej precyzyjny i naturalny efekt.

Puder matujący można stosować w pojedynkę bądź też w towarzystwie kosmetyków, takich jak podkład i korektor. Wszystko zależy od wyglądu i stanu twojej cery. Jeżeli nie wymaga ona zabiegów tuszujących, to stosuj sam puder. Jeżeli jednak masz co do tego wątpliwości – przed aplikacją pudru zastosuj również podkład.

Puder matujący zawsze znajdzie spore grono zwolenniczek i nigdy nie przestanie być modny. W końcu to zdrowa i matowa cera jest na topie. Odrobina połysku dozwolona jest jedynie w obrębie policzków, czubka nosa i kości skroniowych. W innych partiach stawiamy na mat.

Mgr Joanna Hirszler
Puder matujący
Puder matujący
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.