Radiofrekwencja mikroigłowa – opinie, efekty i wskazania
Radiofrekwencja mikroigłowa to małoinwazyjna, niechirurgiczna technika zabiegowa, którą wykorzystuje się w ramach profilaktyki anti-aging oraz w celu rewitalizacji skóry twarzy, szyi czy dekoltu, ale i innych problematycznych części ciała. Jej istotą są mikronakłuwania i stymulacja falami radiowymi jednocześnie. Jakie zabieg przynosi efekty? Jakie są wskazania i przeciwwskazania?
1. Co to jest radiofrekwencja mikroigłowa?
Radiofrekwencja mikroigłowa (RF), czyli tak zwany termolifting bez skalpela czy nieoperacyjny lifting, to zabieg będący kompilacją radiofrekwencji (RF) i mezoterapii mikroigłowej (mikronakłuwania). Na czym dokładnie polega?
RF polega na wprowadzeniu mikronakłuć skóry na odpowiednią głębokość (0,2-3,5 mm) przy jednoczesnej emitacji fali radiowej: energii wysokiej częstotliwości. Oznacza to, że przy minimalnych kontrolowanych uszkodzeniach wierzchnich warstw skóry tworzy się mikrouszkodzenia termiczne głęboko w skórze.
Połączenie fali radiowej z frakcyjnym nakłuwaniem powoduje nagrzewanie tkanki w obszarze wokół igieł, co stymuluje kolagen do odbudowy. Tym samym zabieg działa zarówno na naskórek, jak i głębokie warstwy skóry. Zabieg radiofrekwencji mikroigłowej może być wykonany na twarzy lub jej wybranej okolicy (np. oczy, usta), na szyi i dekolcie oraz na innym obszarze ciała. Każdy trwa około 40 minut do 1,5 godziny, w zależności od wielkości powierzchni zabiegowej. Ilość zabiegów w serii zależy od wieku i kondycji skóry oraz od rodzaju problemu. Zwykle zalecana jest seria 3-4 zabiegów wykonywanych co miesiąc. Zabieg nie boli, jest poprzedzony znieczuleniem.
2. Wskazania do radiofrekwencji mikroigłowej
Zabieg radiofrekwencji mikroigłowej jest wskazany dla osób, które chcą poprawić swój wygląd, a ich problemem jest:
- wiotka, słabo napięta skóra twarzy, szyi, dekoltu, ale i brzucha, ramion, piersi, pośladków, bioder czy ud,
- niepożądany kształt twarzy: nieładny owal, opadające policzki (tzw. chomiki), opadające powieki,
- zmarszczki na twarzy, także wokół oczy czy nad wargami,
- rozszerzone pory,
- blizny, rozstępy skóry, cellulit,
- przebarwienia,
- blizny potrądzikowe,
- skóra naczyniowa.
3. Efekty radiofrekwencji mikroigłowej
Na jakie efekty można liczyć, decydując się na zabieg RF? Radiofrekwencja mikroigłowa zapewnia: poprawę w zakresie jędrności i napięcia skóry. wygładzenie zmarszczek i drobnych linii, likwidację zmarszczek, korektę owalu twarzy, wyrównanie powierzchni skóry, zmniejszenie widoczności porów, wyrównanie atrofii i blizn powierzchownych, redukcję rozstępów i blizn, poprawę kolorytu skóry, przywrócenie jej świeżości i blasku, złagodzenie i zmniejszenie widoczności blizn i rozstępów. odmłodzenie skóry i wyglądu, likwidację nadpotliwości.
Radiofrekwencja mikroigłowa jest efektywnym zabiegiem, który ma dobre opinie. Efekt liftingu jest niemal natychmiastowy, a regeneracja skóry widoczna już po pierwszym zabiegu. Ale to nie wszystko.
Ponieważ po zabiegu przez kilka kolejnych tygodni dochodzi do stymulacji produkcji nowego kolagenu, skracania się i zagęszczania jego włókien oraz budowania między nimi nowych wiązań, można dostrzec jeszcze inne pozytywne zmiany w kondycji i wyglądzie skóry. Ta staje się bardziej jędrnie i sprężysta, a drobne zmarszczki, a blizny i rozstępy ulegają spłyceniu lub likwidacji.
4. Przeciwwskazania i skutki uboczne
Jeśli chodzi o zabieg radiofrekwencji mikroigłowej, istnieje bardzo małe ryzyko jakichkolwiek skutków ubocznych. Ma to związek z tym, że niemal cała energia rozchodzi się wewnątrz skóry właściwej, działając na włókna kolagenowe. Zabieg można wykonywać bezpiecznie niezależnie od pory roku i karnacji.
Po zabiegu może się pojawić się lekkie, krótkotrwałe zaczerwienienie skóry (znika w przeciągu 1-2 dni) czy opuchnięcie (również znika najpóźniej na drugi dzień). Nie pojawią się blizny czy przebarwienia. Choć zabieg jest bezpieczny, istnieją przeciwwskazania to jego wykonywania. To:
- ciąża i okres karmienia piersią,
- nieuregulowane choroby tarczycy,
- cukrzyca,
- epilepsja,
- niektóre choroby autoimmunologiczne, ogólnoustrojowe i nowotworowe, a także choroby układu krążenia, na przykład zakrzepica, hemofilia, nadciśnienie, żylaki,
- ostre stany zapalne skóry, poważne problemy dermatologiczne,
- metalowe, silikonowe implanty w okolicy zabiegowej, rozrusznik serca, wszczepiona pompa insulinowa,
- przebyte zabiegi z zakresu medycyny estetycznej (wypełniacze, botoks),
- miejscowe stany zapalne.