Retainer - charakterystyka, rodzaje, higiena, wskazania do noszenia
Retainer to aparat ortodontyczny. Jego działanie to nie tylko lepsze samopoczucie i ładniejszy uśmiech, ale również wielkie korzyści dla zdrowia. Jakie wyróżniamy aparaty ortodontyczne? Jak należy dbać o retainer? Jakie są wskazania do noszenia aparatu ortodontycznego?
1. Charakterystyka retainera
Retainer, czyli aparat ortodontyczny, to niegdyś temat mało popularny. Osoby, które nosiły tego rodzaju aparaty, wstydziły się lub w ogóle nie decydowały się na jego zakładanie. Dziś jest zupełnie inaczej. Aparaty ortodontyczne noszą zarówno dzieci, jak i dorośli. Wybór przeróżnych modeli i kolorów sprawił, że retainer nabrał indywidualnego charakteru. Co więcej, zdecydować się może na niego osoba w każdym wieku. Zęby można bowiem skorygować i wyprostować zarówno będąc dzieckiem, jak i osobą dorosłą.
2. Rodzaje retainerów
Aparaty ortodontyczne dzielimy na stałe i ruchome. Drugi rodzaj retainerów stosuje się u dzieci z zębami mlecznymi lub mlecznymi i stałymi. Ruchomy retainer w okresie dziecięcym nosi się zazwyczaj od 12 do 14 godzin na dobę. Czas takiego leczenia ortodontycznego to około 2 lat. Niestety, aparaty ruchome usuwaj wady w obrębie szczęki. W niewielkim tylko stopniu prostują zęby. Kontynuując leczenie należy zatem zdecydować się na retainer stały. Należy jednak pamiętać, że wówczas wszystkie zęby powinny być stałe. Najpopularniejszymi aparatami ortodontycznymi, które prostują zęby są aparaty przyklejane do zewnętrznych powierzchni.
Wyróżniamy następujące retainery stałe:
Klasyczne – montowane na zewnętrznej stronie zębów. Zbudowane z zamków, łuków i pierścieni. Retainer wykonany z metalu będzie bardziej widoczny, niż ceramiczny lub kryształowy.
Językowe (lingwalne) – aparaty językowe swoim wyglądem przypominają klasyczne. Główną różnicą jest sposób montażu. Retainer językowy montuje się od wewnętrznej strony zębów, przez co staje się niewidoczny z zewnątrz. Tego rodzaje aparatów ortodontycznych są znacznie droższe i dłużej trwa proces przyzwyczajania się do jedzenia i mówienia.
Nakładki Invisalign – są przezroczyste i ściśle przylegają do zębów. Nakładki wymienia się co 2 tygodnie, ale przeznaczone są niewielkich korekcji zębów.
3. Higiena aparatu ortodontycznego
Higiena zębów i jamy ustnej jest znacznie łatwiejsza, jeżeli w grę wchodzi ruchomy aparat ortodontyczny. Standardową procedurą jest dokładne szorowanie zębów, a także czyszczenie aparatu szczotką z mydłem. Kiedy lekarz ortodonta zaleci retainer stały, higiena jamy ustnej i zębów jest bardziej pracochłonna. Warto bowiem pamiętać, że zęby należy czyścić specjalną szczotką, która wyczyści nie tylko zęby, ale także przestrzeń wokół zamków i klamer. Dodatkowo, w codziennej higienie należy pamiętać o korzystaniu z nici dentystycznej oraz płynu do płukania z zawartością fluoru. Dzięki temu na zębach i między nimi nie będą gromadziły się bakterie, a co za tym idzie, zapobiegniemy powstawaniu próchnicy.
Zobacz także:
4. Wskazania do noszenia aparatu na zęby
Krzywe zęby częściej są narażone na choroby przyzębia takiej jak stany zapalne oraz na próchnicę. Głównym powodem takiego stanu rzeczy jest fakt, że nierówne zęby nakładają się na siebie i są znacznie trudniejsze do wyczyszczenia. W takiej sytuacji niezbędne jest korzystanie z retainera.
Przestrzeń, do której szczoteczka i pasta do zębów nie mają dostępu, szybko staje się siedliskiem bakterii i resztek jedzenia. Chcąc mieć nie tylko piękny, ale także zdrowy uśmiech i nie mieć problemów z jamą ustną, warto przemyśleć noszenie retainera ortodontycznego.