Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Anna Bocheńska

Rodzaje rehabilitacji

Avatar placeholder
17.03.2015 07:27
Rodzaje rehabilitacji
Rodzaje rehabilitacji

Rehabilitacja jest formą pomocy dla osób niepełnosprawnych fizycznie i psychicznie. W zależności od choroby, isnieją różne rehabilitacje: neurologiczna, kardiologiczna, ogólnoustrojowa, na oddziałach stacjonarnych i w warunkach ambulatoryjnych. Aby udać się na rehabilitację, należy wybrać lekarza, który podpisał umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia lub pracuje w placówce, gdzie zawarto taką umowę.

spis treści

1. Rehabilitacja i zabiegi fizjoterapeutyczne w domu

Rehabilitacja może być wykonywana w domu. W takiej sytuacji, pacjentowi przysługuje pomoc specjalisty. Taka forma wsparcia ma miejsce w przypadku rehabilitacji kręgosłupa, ponieważ ze względu na stopień niepełnosprawności nie można dotrzeć do placówek lecznictwa i szpitala. Czas rehabilitacji kręgosłupa to okres od 3 do 10 tygodni.

Zabiegi fizjoterapeutyczne najczęściej są przeprowadzane w domu, w warunkach stacjonarnych i ambulatoryjnych, najczęściej przy urazach kręgosłupa. Takie rodzaje zabiegów stanowią część różnych rehabilitacji, np. kardiologicznej i neurologicznej w warunkach oddziału stacjonarnego. Mogą być przeprowadzone w warunkach oddziału ogólnoustrojowego dziennego.

Do zabiegów fizjoterapeutycznych należą:

Zobacz film: "Wysiłek fizyczny - codzienna aktywność"

2. Rehabilitacja ogólnoustrojowa

Rehabilitacja ogólnoustrojowa ma miejsce:

  • w warunkach oddziału dziennego

Możesz skorzystać z całodziennego świadczenia zdrowotnego w ośrodku lub oddziale dziennym, kiedy nie masz możliwości w warunkach ambulatoryjnych. W jej skład wchodzą rehabilitacje narządu ruchu. Mają na celu pomóc przy bólach kręgosłupa i korygować postawę.

  • w warunkach oddziału stacjonarnego

Są to świadczenia zdrowotne, które trwają przez całą dobę i są udzielane w oddziale, obejmują badania diagnostyczne. W zakres świadczeń wchodzi: rehabilitacja narządu ruchu, w tym ze wskazaniami ortopedycznymi, neurologicznymi. Skierowanie na rehabilitację ogólnoustrojową wystawia lekarz. Czas rehabilitacji: od 3 do 6 tygodni, obejmuje 5 zabiegów dziennie.

3. Rehabilitacja neurologiczna i pulmonologiczna

Rehabilitacja neurologiczna odbywa się w oddziale szpitala. Początek rehabilitacji musi nastapić tam, gdzie zostało rozpoznane zaburzenie. Następnie NFZ finansuje rehabilitację neurologiczną w okresie od 3 miesięcy do czasu wystąpienia ostrego incydentu mózgowego. Skierowanie na rehabilitację neurologiczną wystawiają lekarze oddziałów neurologicznych i intensywnej terapii. Czas trwania rehabilitacji to około od 3 do 6 tygodni.

Rehabilitacja pulmonologiczna ma na celu zahamowanie choroby. Jej funkcją jest niedopuszczenie do rozwoju niewydolności oddechowej (np. przy przewlekłych nieżytach oskrzeli, rozedmie płuc, astmie oskrzeli itp.) Czas trwania rehabilitacji pulmonologicznej to okres do 3 tygodni.

W przypadku skierowania na fizjoterapię przez lekarza innego niż lekarz o specjalizacji rehabilitacji medycznej, ortopedii, chirurgii ogólnej, specjalista zajmujący się zabiegami fizykoterapii lub specjalista rehabilitacji kręgosłupa przeprowadza badania narządu ruchu. Czasami ustala program rehabilitacji zgodny ze stanem zdrowia pacjenta. Skierowanie na zabiegi fizjoterapeutyczne jest wystawiane przez lekarza poradni ortopedycznej, a program opiera się na zasadach fizjoterapii.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze