Trwa ładowanie...

Rower dla dziecka

Rowerek dla dziecka to niezwykle ważny zakup, który musi być przez rodziców poważnie przemyślany. Wybór najlepszego sprzętu powinien być dostosowany do wieku, poziomu rozwoju i zdolności ruchowych. Nieodpowiedni rower dla dziecka może na długi czas zniechęcić dziecko do jazdy na rowerze. Z drugiej strony zarażenie dziecka pasją rowerową potrafi bardzo pozytywnie wpłynąć na jego rozwój fizyczny i stać się jedną z ulubionych form spędzania wolnego czasu.

spis treści

1. Trójkołowy rowerek dla dziecka

Dla mniejszych dzieci najodpowiedniejsze są rowerki trójkołowe. Zapewniają one bezpieczeństwo i komfort jazdy. Plastikowe wykończenia powodują, że rowerek jest stosunkowo lekki, a dzięki temu dziecko nie musi wkładać w jazdę dużo energii. Trójkołowe rowerki dla dzieci mają 5-punktowe pasy bezpieczeństwa zapewniające stabilność podczas jazdy.

Zobacz film: "10 urodowych trików, które musisz znać"

Niedawno na rynku pojawił się nowy model rowerka dla dzieci, który określa się jako laufrard, balance bike albo rowerek biegowy. Jest to niezwykle lekki i niewielkich rozmiarów sprzęt, który pomaga dziecku w utrzymywaniu równowagi i pomaga wykształcić niektóre zdolności motoryczne. Taki rowerek dla dziecka jest przeznaczony dla naszych pociech, które są zbyt małe, by jeździć na normalnym rowerze. Mogą z niego korzystać już dzieci, które ukończyły 18. miesiąc życia. Brak pedałów (oraz zębatki i brudzącego łańcucha) w rowerku biegowym sprawia, że dziecko może skupić całą uwagę na kierunku jazdy, dzięki której uczy się utrzymywania równowagi poprzez odpowiednie balansowanie ciałem. Siodełko znajduje się na takiej wysokości, że dziecko może swobodnie dotykać nóżkami powierzchni, nabierać niewielkiej prędkości lub bezpiecznie się zatrzymywać.

2. Jak dobrać rowerek dla dziecka?

Wybierając rowerek dla dziecka, zadbaj przede wszystkim o bezpieczeństwo swojej pociechy. Pojazd, który zakupisz, musi być nie tylko komfortowy, ale także minimalizować zagrożenia. Odpowiedni rowerek dla dziecka to taki, który:

  • jest wykonany z najwyższej jakości materiałów – części metalowe powinny być pokryte nietoksyczną farbą;
  • został wyposażony w antypoślizgowe pedały i podstawy;
  • posiada ograniczony do 90° skręt kierownicy – rowerek dla dzieci, który posiada tak skonstruowaną kierownicę, nie ogranicza wolności, a jednocześnie redukuje zagrożenie wywrócenia się;
  • ma większe pompowane i małe bezdętkowe koła, które zapewniają większy komfort jazdy i amortyzują nierówności terenu;
  • ma regulowaną ramę, którą można dostosować do wzrostu – rower dla trzylatka będzie miał ramę na innej wysokości niż np. rower przeznaczony dla pięciolatka, dzięki temu rower będzie mógł dłużej służyć dziecku;
  • posiada dwuczłonową ramę, którą będzie można złożyć, wkładając do bagażnika samochodu.

Poza wymienionymi właściwościami rowerek dla dziecka powinien posiadać odpowiedni kształt i konstrukcję, które będą stymulować odpowiedni rozwój dziecka. Wybór roweru dla dziecka ma ogromne znaczenie. Jeśli sprzęt jest właściwie dobrany, dziecko może szybko złapać bakcyla jazdy i chętnie wybierać się na przejażdżki rowerowe. Ruch jest ważny dla dzieci, które powinny spędzać na dworze sporo czasu.

Rower dla dziecka powinien posiadać odpowiedni kształt i konstrukcję
Rower dla dziecka powinien posiadać odpowiedni kształt i konstrukcję (Zdjęcie autorstwa jodylehigh / CC0 1.0)
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.