Róż do policzków
Róż do policzków może zarówno bardzo poprawić makijaż twarzy, jak i całkowicie zepsuć efekt końcowy kosmetycznych zmagań. Dobrze dobrany róż na policzkach nadaje delikatny, dziewczęcy wygląd osobom naturalnie bladym i o jasnej karnacji. W większości przypadków nie będzie dobrze wyglądać u opalonych dziewczyn. Na ich skórze lepiej zaprezentuje się bronzer. Róż na policzkach wygląda najlepiej, kiedy jest dobrany do karnacji, koloru podkładu i pudru, a także do szminki.
1. Rodzaje różów do policzków
Róże do policzków są dostępne w formie sypkiej, kremowej, kompaktowej, a także żelowej i w kulkach. Róże sypkie pozwalają bardzo szybko i sprawnie poprawić makijaż, także w ciągu dnia. Są one dobre dla skóry suchej. Róż w kremie wymaga nieco więcej wprawy i czasu, aby nałożyć go prawidłowo. Jest za to bardziej trwały niż róż sypki czy w kulkach. Lepiej sprawdza się w przypadku skóry suchej, gorzej będzie wyglądał na skórze tłustej. Róż w kamieniu jest natomiast najbardziej uniwersalny i nadaje się do wszystkich rodzajów skóry.
Do wyboru mamy także całą paletę odcieni różów – od czerwonawych, przez pomarańczowe, aż po lekko karmelowe. Kolor różu powinien być jak najbliższy kolorowi naturalnych rumieńców, które pojawiają się po wysiłku czy pod wpływem niskiej lub wysokiej temperatury. Odcień różu powinien dobrze komponować się z wybraną szminką. Róż w żelu może mieć tylko kilka odcieni, gdyż sam naturalnie wtapia się w skórę.
Możemy wybrać róż matowy lub opalizujący. Lekkie błyszczenie sprawdza się na wieczór oraz przy cerze normalnej, bez zmarszczek i niedoskonałości. Skóra tłusta będzie wyglądała w nim niekorzystnie, dla niej lepiej wybrać róż matowy.
2. Jak nakładać róż na policzki?
Wszystkie rodzaje różów oprócz różów żelowych nakładane są po nałożeniu całego makijażu twarzy. Znajdują się na podkładzie i pudrze, a w razie potrzeby można je dodatkowo nieco przypudrować, jeśli są zbyt intensywne. Róże żelowe natomiast nakłada się na samym początku, pod podkład i puder.
Do nakładania różu sypkiego stosuje się najczęściej duży, ukośnie ścięty pędzel lub puszek. Tak samo nakłada się róż w kulkach. Róż w kremie wymaga aplikacji za pomocą palca lub gąbeczki. Dostępne róże w sztyftach rozciera się palcem. Miejsca nakładania różu powinny być dopasowane do kształtu twarzy:
- twarz okrągła: wciągamy policzki i nakładamy róż od połowy ucha w stronę ust, ale nie za blisko nich;
- twarz kwadratowa: róż nakładamy od skroni w stronę skrzydełek nosa, ale niezbyt blisko;
- twarz prostokątna: róż nakładamy na kości policzkowe poziomymi ruchami;
- twarz w kształcie serca: róż nakładamy pod kośćmi policzkowymi;
- twarz owalna: róż nakładamy na środek policzków, czyli w miejsce, które najbardziej się unosi w czasie uśmiechu.
Róż nałożony zbyt blisko ust i nosa da nieładny efekt. Uważajmy na to. Nie nakładamy na policzki różu, jeśli mamy cerę naczynkową lub często naturalnie się rumienimy. Wtedy po prostu nie ma takiej potrzeby. Jeśli róż jest potrzebny, lepiej wybierać kolory jasne i chłodne, nie czerwonawe czy pomarańczowe.