Trwa ładowanie...

Rozszerzone pory - jak zredukować rozszerzone pory, domowe sposoby

Rozszerzone pory to charakterystyczna dolegliwość w przypadku cer tłustych i mieszanych.
Rozszerzone pory to charakterystyczna dolegliwość w przypadku cer tłustych i mieszanych. (Adobe Stock)

Rozszerzone pory to charakterystyczna dolegliwość w przypadku cer tłustych i mieszanych. Niekiedy mogą one być wynikiem nieodpowiedniej pielęgnacji skóry. Odpowiednia pielęgnacja skóry może być bardzo pomocna w redukowaniu nieestetycznie wyglądających rozszerzonych porów.

spis treści

1. Jak pielęgnować skórę, aby zredukować rozszerzone pory?

Krok 1

Wydawałoby się, że częste oczyszczanie skóry to idealny sposób na ograniczenie widoczności porów. Niestety w trakcie mycia z jej powierzchni całkowicie usuwane jest sebum, co stymuluje pracę gruczołów łojowych do produkcji jego większej ilości. W momencie, gdy sebum wydobywa się na powierzchnię skóry, pory są rozszerzone.

Zobacz film: "10 urodowych trików, które musisz znać"

Ponadto zbyt częste oczyszczanie skóry grozi jej odwodnieniem czy wysuszeniem. W przypadku cery tłustej może to również grozić przejściem cery tłustej w patologię, jaką jest trądzik pospolity. Dlatego skórę oczyszczajmy maksymalnie dwa razy dziennie za pomocą odpowiednio dobranego kosmetyku myjącego i tonizującego (najlepiej o właściwościach ściągających). Najlepiej robić to rano i wieczorem.

Krok 2

W celu redukcji rozszerzonych porów kluczowe jest stosowanie odpowiednich kosmetyków. Doskonały wpływ na ten defekt skórny mają kosmetyki zawierające w składzie alfa- i beta-hydroksykwasy. Wskazane jest również stosowanie kosmetyków zawierających retinoidy. Najlepiej nakładać je na powierzchnię całej skóry na noc.

Krok 3

Nie powinniśmy zapominać o tym, aby raz w tygodniu wykonać dokładny peeling skóry. Peeling usuwa obumarłe komórki naskórka, wygładza powierzchnię skóry, a także zmniejsza widoczność porów. W przypadku cery tłustej i mieszanej wskazane jest stosowanie ziarnistych kosmetyków złuszczających. Oczywiście jeżeli masz wrażenie, że są one zbyt intensywne i po ich zastosowaniu skóra jest bardzo zaczerwieniona – możesz zastąpić je łagodnie działającymi peelingami enzymatycznymi.

2. Naturalne sposoby na rozszerzone pory

Zastosuj na całą powierzchnię skóry twarzy maseczkę z białka jaja kurzego. Możesz zaaplikować je za pomocą opuszków palców bądź specjalnego pędzelka o syntetycznym włosiu. Taką maskę pozostaw na skórze na około 15 minut. Po tym czasie białko zastygnie, co spowoduje ściągnięcie porów i wygładzenie skóry. Zmyj maskę ciepłą wodą i po osuszeniu skóry nałóż na nią odpowiedni krem pielęgnacyjny.

Do ¼ szklanki wody dodaj ¼ szklanki octu. Ocet to idealny sposób na rozszerzone pory. Ponadto taki naturalny tonik skutecznie oczyszcza i odświeża skórę.

Odpowiednia pielęgnacja pozwoli ci zapomnieć o kłopocie, jakim są rozszerzone pory. Dzięki zabiegom kosmetycznym i regularnemu stosowaniu specjalnych kosmetyków znacznie ograniczysz widoczność porów skóry.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Następny artykuł: Strefa T na twarzy
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze