Trwa ładowanie...

Ruch to zdrowie

Ruch, sport, aktywność fizyczna – nazwij to jak chcesz. Ważny jest wspólny mianownik – zdrowie. Kiedy ćwiczymy, nie tylko spalamy kalorie i stajemy się szczuplejsi, ale przede wszystkim poprawiamy kondycję, pomagamy naszemu sercu, wzmacniamy odporność organizmu, świetnie rozładowujemy stres. A zatem... do dzieła!

Zobacz film: "Wysiłek fizyczny a endorfiny"

spis treści

1. Jak ruch wpływa na nasze ciało?

Ciągle nie doceniamy dobroczynnego oddziaływania ruchu na nasz organizm.

Jaki sport wybrać?
Jaki sport wybrać?

Motywacje do rozpoczęcia uprawiania ćwiczeń fizycznych są różne. Jedni z nas chcą w ten sposób pracować...

zobacz galerię

Jedni widzą w nim tylko sprzymierzeńca w walce z tłuszczem, inni tylko kompana w poprawianiu krążenia. Tymczasem trzeba to ze sobą połączyć i dodać jeszcze kilka pozytywnych skutków uprawiania sportu:

 • spalanie kalorii,
 • przyspieszanie przemiany materii,
 • ujędrnianie ciała,
 • obniżanie wagi,
 • poprawa kondycji,
 • poprawa samopoczucia,
 • poprawa krążenia,
 • zmniejszanie ryzyka zawału,
 • zwalczanie depresji,
 • wzmacnianie i stabilizacja stawów.

Ważne jest dopasowanie. Nie każdy rodzaj ruchu jest dobry dla wszystkich. Trzeba dopasować aktywność fizyczną do swoich możliwości finansowych, wieku, zdrowia, i przede wszystkim zdecydować się na coś, co lubimy. Niektórzy wybierają wspólny aerobik wodny, inni wolą samotnie biegać w parku. Jedno jest pewne: dla każdego znajdzie się coś miłego.

2. Jaki rodzaj ruchu wybrać?

 • Spokojny początek – spacer

Jest bezpieczny i naturalny, mogą go uprawiać wszyscy niezależnie od wieku i sprawności fizycznej. Spacerowiczów nie ogranicza też pogoda. Jesienią wystarczy tylko założyć płaszcz przeciwdeszczowy, kalosze i można ruszać na szlak. A plusów takich wędrówek jest wiele: dotlenienie organizmu, poprawienie sprawności układu oddechowego i naczyniowo-sercowego. Chodząc, spalamy w godzinę 200 kalorii, jeśli trochę przyspieszymy – nawet 300.

 • Z kijami – nordic walking

Nordic walking jest łatwy i bezpieczny dla każdego. Specjalne kije zmniejszają nacisk na biodra i kolana. Dzięki nim podczas spaceru pracuje też więcej grup mięśni, a zatem spalamy więcej kalorii – około 400 w godzinę.

 • Trochę szybciej – bieganie

Kosztuje tyle, co nic. Wystarczą dresy, wygodne buty i można ruszać. Najlepiej biegać po śniadaniu (bo na czczo nie jest zdrowo) i w godzinach przedpołudniowych. Nie trzeba się też wcale za bardzo śpieszyć. Może to tylko zaszkodzić. Lepiej biegać wolniej, ale dłużej. Jeśli wytrwamy godzinę, spalimy 400 kalorii.

 • Szybciej i z muzyką – aerobik

Aerobik to wykonywanie ćwiczeń w rytm muzyki. Wzmacnia mięśnie, polepsza wydolność sercowo-naczyniową, poprawia kondycję. Taki ruch pozwala zachować ładną sylwetkę lub do niej powrócić, jeśli zagubiła się gdzieś przy biurku z komputerem. Ćwicząc w ten sposób, pozbywamy się 550 kalorii.

 • Na kółkach – rolki

Wystarczy podać liczby: 100 zł za sprzęt i 300 do 800 spalonych kalorii. Przekonani? Alejek asfaltowych w parku i na osiedlach nie brakuje, jest też coraz więcej specjalnych placów, gdzie można pojeździć. Wystarczy tylko chcieć.

 • Na dwóch kółkach – rower

Przejażdżki najlepiej urządzać sobie poza miastem, gdzie jest cisza i świeże powietrze. Jazda na rowerze świetnie wysmukla uda i łydki, zapobiega też powstawaniu żylaków. Taki miły ruch pozwala pozbyć się od 300 do 600 kalorii na godzinę.

 • Najlepsze na lato – pływanie

Nie tylko schłodzi rozgrzane do czerwoności ciało, ale pozwoli spalić nawet 600 kalorii. Poza tym pomoże walczyć z bólem kręgosłupa, odpręży i zrelaksuje.

 • Dla miłośników mocnych wrażeń – piłka nożna i tenis ziemny

Wszyscy, którzy lubią emocje i rywalizację mogą wybrać ****sport zespołowy albo przynajmniej taki, gdzie mamy jednego przeciwnika. Piłka nożna i tenis poprawiają kondycję i wytrzymałość, wzmacniają mięśnie i świetnie działają na obniżenie ciśnienia tętniczego. Grając, możemy spalić od 450 do 600 kalorii.

 • W parze – taniec

Jest doskonałą rozrywką, która poprawia samopoczucie i pomaga spalać tłuszcz. Kształtuje też sylwetkę i poprawia wytrzymałość. Godzina tańca towarzyskiego to 180-400 kalorii mniej, a tańcząc salsę, tracimy 400 kalorii.

Ruch to zdrowie, nie możesz go więc ciagle odkładać na później, zasłaniając się brakiem czasu. Zgrabne uda, umięśniony brzuszek, zdrowe serce, świetne samopoczucie i dużo dobrej zabawy – to wszystko da ci ruch.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.