Trwa ładowanie...

Siarka dla zdrowia i urody

 Agnieszka Gotówka
17.05.2019 14:50
Siarka dla zdrowia i urody może przynieść wiele korzyści
Siarka dla zdrowia i urody może przynieść wiele korzyści (123rf.com)

Siarka nazywana jest "pierwiastkiem piękności". Jest również niezbędnym makroelementem potrzebnym do prawidłowego funkcjonowania organizmu.

Pełni w nim wiele istotnych funkcji. Jest składnikiem białek, mukopolisacharydów i sulfolipidów. Bierze udział w detoksykacji, stanowi element związków biologicznie ważnych, np. biotyny, tiaminy, hormonów przedniego płata przysadki, insuliny. Wchodzi w skład aminokwasów (metioniny i cysteiny).

W organizmie siarka występuje w postaci organicznych połączeń, jej zawartość w nim nie przekracza 0,14 proc.

Zapotrzebowanie dzienne na siarkę z kolei nie przekracza 100 mg/d. Dobrym źródłem tego pierwiastka są produkty takie jak: mięso, ryby, warzywa kapustne, rośliny strączkowe, czosnek, ostre papryczki, cebula, jajka, mleko, płatki owsiane.

Zobacz film: "Atopowe zapalenie skóry - czy możliwa jest remisja choroby?"

Dietetycy przekonują jednak, że o ile spożywamy odpowiednią ilość białka, to i spożycie siarki jest na właściwym poziomie.

Niedobór siarki objawia się przede wszystkim złym wyglądem skóry, wypadaniem włosów, łamliwością paznokci. Zauważalny może być ponadto obniżony nastrój, uczucie zmęczenia i niepokoju.

Nadmiar siarki jest z kolei usuwany z organizmu wraz z moczem.

1. Kąpiele siarczkowe – komu są polecane?

Siarka przyczynia się do regeneracji naskórka. Hamuje proces starzenia się skóry, wykazuje ponadto działanie lecznicze, co wykorzystywane jest zwłaszcza w balneologii.

W uzdrowiskach kąpiele siarczkowo-siarkowodorowe są praktykowane w celach uzupełnienia niedoboru siarki w organizmie. Doskonale zmiękczają naskórek i wykazują działanie odczulające.

Ich stosowanie jest wskazane zwłaszcza u pacjentów z przewlekłym zapalaniem stawów i zapaleniem nerwów pochodzenia toksycznego. Niosą również ulgę w przypadku chorób reumatycznych o charakterze zwyrodnieniowym, rwie kulszowej, osteoporozie, nerwobólach.

Dostępnych jest wiele kosmetyków z dodatkiem siarki
Dostępnych jest wiele kosmetyków z dodatkiem siarki (123RF)

Kuracje pitne z użyciem przygotowanej do tego celu wody siarczkowej są wskazane w rekonwalescencji po zatruciach grzybami i środkami ochrony roślin. Pomogą również w regeneracji uszkodzonej wątroby. U wielu pacjentów tego rodzaju terapia poprawia apetyt i wspomaga trawienie.

2. Siarka w salonie piękności

Ogromne znaczenie mają kąpiele lecznicze w wodach z dodatkiem związków siarki w chorobach skóry, zwłaszcza łuszczycy i atopowego zapalenia skóry.

Zabieg ten zmniejsza odczyny zapalne na jej powierzchni, bo siarka skutecznie radzi sobie z zakażeniami bakteryjnymi, pasożytniczymi i grzybiczymi.

Siarkę znaleźć można również w wielu kosmetykach, m.in. przeznaczonych do pielęgnacji włosów zniszczonych, przetłuszczających się. Szampony z jej dodatkiem minimalizują problem łupieżu i suchej skóry głowy skłonnej do podrażnień.

Kąpiele siarczkowe w ostatnim czasie zyskują na popularności. Ich stosowanie jest korzystne nie tylko w przypadku pojawienia się problemów ze skórą, ale też w ramach profilaktyki. Przynoszą ukojenie i relaksują. I nawet specyficzny zapach jest się w stanie wytrzymać, bo czego nie robi się da zdrowia i urody!

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze