Trwa ładowanie...

Spacer na odchudzanie

Spacer na odchudzanie
Spacer na odchudzanie (Zdjęcie autorstwa stux / CC0 1.0)

Spacer na odchudzanie to wciąż marginalizowana forma utraty zbędnych kilogramów. Wiele osób uważa, że skuteczne odchudzanie może nastąpić tylko poprzez mordercze treningi na siłowni i drakońską dietę, połączoną z przyjmowaniem środków farmakologicznych. Warto jednak zdać sobie sprawę, że połączenie diety i regularnych spacerów to szybki sposób na odchudzanie, który nie przynosi szkody organizmowi i nie powoduje efektu jo-jo.

spis treści

1. Spalanie kalorii podczas spaceru

Jednym z coraz popularniejszych sposobów na skuteczne odchudzanie staje się ostatnio nordic walking. Jest to marsz ze specjalnie przystosowanymi do tego kijkami. Uprawiając ten rodzaj aktywności, wprawiamy w ruch inne partie ciała niż podczas zwykłego marszu. Wzmocnione zostają szczególnie mięśnie ramion, które stają się dzięki temu mocniejsze i bardziej wytrzymałe. Nordic walking to doskonała metoda na odchudzanie, gdyż pozwala spalić większą ilość kalorii niż zwykły marsz, a nie męczy tak jak bieganie. Dodatkowo, dzięki specjalnym kijkom, odciąża on stawy, które w szczególnie w przypadku starszych osób mogą być nadwyrężone.

Niestety, chodzenie czy spacerowanie jest nadal niedoceniane jako forma odchudzania. Wiele osób zapomina, że w ciągu godziny można spalić ok. 200 kalorii, a maszerując z kijkami, nawet 390 kalorii. Ilość ta zależy od rodzaju nawierzchni, tempa marszu, ubioru i dystansu, jaki pokonujesz w trakcie spaceru.

Zobacz film: "WP: Skuteczne odchudzanie"

2. Wskazówki skutecznego treningu

Czasem maszerowanie może powodować ból stóp czy kręgosłupa. Żeby zatem spacer na odchudzanie nie skończył się niepotrzebnymi kontuzjami, musisz pamiętać o następujących zasadach:

  • spacerując, staraj się zachować wyprostowaną postawę ciała, trzymaj podbródek równolegle do ziemi, ściągnij łopatki, a dodatkowo możesz wciągnąć brzuch;
  • unikaj uderzania piętą o ziemię, staraj się stawiać na ziemi środek stopy i przetaczaj ją na palce;
  • pamiętaj, że najlepszym obuwiem do spaceru na odchudzanie są wygodne i lekkie adidasy;
  • staraj się porozciągać po pierwszych kilku minutach marszu i na koniec spaceru na odchudzanie – zrób kilka skłonów i obrotów tułowia.

Jeśli chcesz przyspieszyć marsz, zwiększ częstotliwość, a nie długość kroków. Chcąc uregulować tempo marszu, możesz po cichu odliczać i stawiać każdy kolejny krok przy kolejnej cyfrze.

3. Techniki spacerowania

Istnieją różne techniki spacerowania, możesz spacerować wolno, jak podczas romantycznej randki, ale możesz też niemal biec. Z tego też względu wyróżnia się następujące rodzaje spacerów:

  • Spokojny i wolny spacer, czyli typowa wędrówka jaką praktykują wszyscy, wychodząc na spacer z dzieckiem, mężem czy koleżanką.
  • Spacer typu fitness – to rodzaj dość szybkiego marszu, podczas którego znacznie trudniej jest prowadzić z kimś rozmowę. Ten rodzaj spaceru jest szczególnie polecany osobom dbającym o figurę.
  • Spacer wyczynowy – aby wykonywać ten rodzaj spaceru, musisz być sprawna fizycznie. Wyczynowe chodzenie stanowi doskonały sposób na spalanie kalorii.
  • Trening interwałowy – jest to naprzemienne bieganie i chodzenie, znacznie poprawia kondycję fizyczną, przyspiesza także spalanie tkanki tłuszczowej.

Wiele osób uważa, że spacer na odchudzanie to metoda przeznaczona wyłącznie dla starszych osób, które mają słabą kondycję fizyczną. Jest to błędne przekonanie, gdyż intensywność sportu można zwiększać nie tylko poprzez przyspieszanie tempa marszu, ale także poprzez zmianę terenu czy nawierzchni, co pozytywnie wpływa na skuteczne odchudzanie.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.